پایگاه خبری اخبار به روز مرند » اخبار مدیر جهاد کشاورزی مرند اعلام کرد کاهش ۵۰ درصدی برداشت سیب از باغات شهرستان مرند - پایگاه خبری اخبار به روز مرند
 
 
 
 
مدیر جهاد کشاورزی مرند اعلام کرد کاهش ۵۰ درصدی برداشت سیب از باغات شهرستان مرند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی ۹۵-۹۶ میزان برداشت سیب به ۳۹٫۶هزار تن برسد که نسبت به سال گذشته با توجه به سرمازدگی و عدم تلقیح باغات سیب میزان ۶۰- ۵۰ درصد کاهش محصول داریم.

 

به گزارش اخبار به روز مرند :منوچهر رحمانی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: شهرستان مرند دارای ۴ هزار و ۲۴۵ هکتار باغات بوده که از این مقدار ۳ هزار و ۹۶۰ هکتار باغات بارده سیب است.

وی با بیان اینکه به طور متوسط میانگین تولید سیب از هر هکتار ۱۰ تن است، افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی ۹۵-۹۶ میزان برداشت سیب به ۳۹٫۶هزار تن برسد که نسبت به سال گذشته با توجه به سرمازدگی و عدم تلقیح باغات سیب میزان ۶۰- ۵۰ درصد کاهش محصول داریم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند با اشاره به اینکه با تغییر اصول باغبانی و اصلاح باغات و استفاده از روش‌های مناسب کاشت رقم‌های اصلاح شده به ویژه کاشت پایه‌های مالینگ امید است تولید محصول سیب با تلاش کارشناسان این مدیریت افزایش چشمگیری در سال‌های آتی داشته باشد، تصریح کرد: در شهرستان مرند به خصوص در شهر زنوز، ۳۰ نوع سیب درختی اعم از سیب پائیزه، قباله، بالجه‌ای، اسدکوهی، سلطانی، بشقابی، شیشه‌ای و غیره و ارقام اصلاح شده رد، گلدن، گران اسمیت و سیب گلاب تولید می‌شود که سیب تولید شده در این شهرستان شهرت جهانی دارد.

رحمانی با اشاره به اینکه سیب تولید شده در شهرستان مرند مقداری به صورت تازه خوری در خود شهرستان و ارسال به سایر شهرستان‌ها و استان‌های کشور مصرف می‌شود، گفت: بقیه نیز در جعبه‌های مخصوص بسته‌بندی و در سردخانه‌های موجود شهرستان برای ذخیره‌سازی در سایر فصول نگهداری می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند با اشاره به اهمیت حفظ منابع ژنتیکی و ارزش صفات مورفولوژیکی برتر سیب زنوز و امکان استفاده از آن به عنوان منبعی جهت طرح‌های تحقیقاتی و به نژادی، ادامه داد: حفظ و گسترش رقم سیب زنوز امری بسیار مهم و در عین حال اقتصادی و توجیه دار بوده و با توجه به بررسی های بیوشیمیایی آن و وجود عطر، طعم و رنگ شاخص و میزان باردهی مناسب این رقم و درصد خود گرده افشانی بالا، حفظ و گسترش آن به عنوان محصولی برتر نیاز به عزم جدی مسئولین مرکز تحقیقات و مسئولین امر را دارد.

رحمانی در ادامه از اجرای طرح جمع آوری شیر گوسفندی و تبدیل آن به پنیر سنتی در روستای النجق این شهرستان خبر داد و گفت: در راستای حمایت از گوسفند داران روستای النجق (رودقات) طرح جمع آوری شیر گوسفندی و فرآوری و تبدیل آن به پنیر سنتی با مشارکت اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی شهرستان مرند و شرکت تعاونی روستایی النجق و یامچی با هزینه‌ای بالغ بر پنج هزار میلیون ریال آغاز شد.

وی افزود:  مقدار ۹۳ هزار و ۲۳۶ کیلوگرم شیر از گوسفند داران منطقه جمع آوری و وجوه آن نقداً پرداخت و بر اساس قرارداد منعقده در کارگاه پنیر سازی مورد اجاره توسط کارشناسان امر تبدیل به پنیر سنتی شد که مقدار حدود ۲۸ هزار کیلوگرم پنیر سنتی به تعداد یک هزار و ۶۵۱ حلب در سردخانه ساوالان شهرستان آذرشهر موجود بوده که در موقع مناسب بر اساس کشش بازار بفروش خواهد رسید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند گفت:  از مزایای این طرح تثبیت و افزایش قیمت شیر در منطقه و کوتاه نمودن دست واسطه و دلال‌هایی بود که طی سالیان متمادی به کمترین قیمت ممکن نسبت به خرید شیر اقدام و اکثراً وجوه مربوطه را پرداخت ننموده و یا در اقساط بلندمدت نسبت به پرداخت اقدام می کردند./تسنیم


ارسال نظر

توجه فرمایید که نظرات فاقد نام و نیز نظرات تبلیغاتی و توهین آمیز به هیچ وجه تائید نخواهند شد.

:wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)