آذربایجان‌شرقی| باغداران مرندی از خرید نهال‌های بدون لیبل و شناسنامه پرهیز کنند

به گزارش اخبار به روز مرند: منوچهر رحمانی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: مدیریت جهادکشاورزی با همکاری دادستان انقلاب اسلامی شهرستان، فرماندهی نیروی انتظامی و تعزیرات حکومتی شهرستان مرند و جلفا بر عرضه نهال نظارت و با افراد سودجو و عرضه کننده نهال بدون لیبل و شناسنامه برخورد قانونی خواهند کرد.

وی با اشاره به ماده ۷ و ۱۴ قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال افزود: در صورت تولید و تکثیر بذر و نهال برای عرضه به بازار بدون کسب گواهی مؤسسه، مراجع قضائی کشور مکلفند براساس شکایت مؤسسه و سایر اشخاص ذی نفع و گزارش کارشناسی مؤسسه یا سایر مؤسسات هم تراز به موضوع رسیدگی نموده و درصورت احراز تخلف، مرتکبین را به پرداخت جزای نقدی معادل یک الی سه برابر ضرر و زیان وارده و همچنین به پرداخت ضرر و زیان وارده به شاکی به نرخ زمان صدور حکم محکوم نماید.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند با بیان اینکه فصل جابجایی نهال نزدیک است، به سه اصل مهم اصالت، سلامت و استانداردهای نهال اشاره کرده و گفت: استفاده از نهال سالم و اصیل پایه و اساس احداث باغ است و بایستی تولید و عرضه نهال استاندارد تحت نظارت انجام گیرد .

رحمانی از باغداران شهرستان مرند خواست تا به جهت قرار گرفتن در فصل خرید نهال، از خرید نهال‌های بدون شناسنامه جداً خودداری کنند.

وی در پایان با بیان اینکه نهال‌هایی که در نهالستان‌های بدون مجوز تولید می‌شوند ممکن است آلوده به انواع آفات و بیماری‌های خطرناک و توسط افراد غیر متخصص در شرایط بسیار نامطلوب تولید شوند تصریح کرد: این نهال‌ها علاوه بر به خطر انداختن سرمایه گذاری در زمینه احداث باغ‌های جدید با ورود آفات و بیماری‌های گیاهی همراه با این نهال‌ها، وضعیت تولید باغات جدیدالاحداث را با خطرات جدی مواجه می‌کنند.


ارسال نظر

توجه فرمایید که نظرات فاقد نام و نیز نظرات تبلیغاتی و توهین آمیز به هیچ وجه تائید نخواهند شد.

:wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)