مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی از آغاز ثبت نام «برنامه طرح اقدام ملی مسکن» در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: سهمیه استان آذربایجان شرقی ۴۰ هزار واحد اختصاص یافته است.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند : ابوالقاسم سلطانی در نشست خبری با خبرنگاران، با اشاره به اینکه ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، اداره کل فرودگاه ها، سازمان بنادر و کشتی رانی، هواشناسی و مکانیک خاک، سازمان شهر جدید سهند، راه آهن آذربایجان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ساخت و توسعه راه ها و… از زیرمجموعه های وزارت راه و شهرسازی در استان هستند، اظهار داشت: در مجموع ۱۲ اداره کل تابع وزارت راه و شهرسازی بوده و در استان مدیریت هماهنگی بین این ۱۲ دستگاه بر عهده اداره کل راه و شهرسازی است.

وی ساخت زیر بنای حمل و نقل را اصلی ترین ماموریت وزارت راه و شهرسازی در این استان دانست و گفت: جاده، ریل، آزادراه، راه های اصلی و فرعی و روستایی باید در استان توسعه می یابد لذا حجم تعهدات دولت در استان در زیرساخت حمل و نقل از راه آهن تا آزادراه و راه روستایی به نرخ امروز ۱۵ هزار میلیارد تومان است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه بیش از ۸۰ درصد پروژه های استانی توسط این مجموعه های وزارت راه اجرا می شوند ابراز داشت: به تناسب این حجم هیچگاه در رسانه ها نمود عینی نداشته ایم. برای مثال دو تونل بین تبریز و ارومیه می سازیم که هرکدام ۲٫۵ کیلومتر و در مجموع ۵ کیلومتر است که در تنها یک قطعه آن و فقط در تونل ها ۵۰۰ میلیارد هزینه می شود که رقم بالایی است و باید این زحمات دیده شود.

سلطانی موضوع مسکن و بازآفرینی شهری را مورد اشاره قرار داد و مسکن و کیفیت آن را از دغدغه های اصلی مردم دانست و گفت: ۳۰ درصد سکونتگاه های ما غیر رسمی است. حاشیه کوه عینالی غم بار است و سکونتگاه های موجود در آن در کوچکترین زلزله و لغزش زمین نتایج فاجعه باری را به دنبال دارد که یکی از ماموریت های ما برای اصلاح وضعیت موجود است.

وی از آغاز ثبت نام «برنامه طرح اقدام ملی مسکن» در آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: سهمیه استان آذربایجان شرقی ۴۰ هزار واحد اختصاص یافته است که از این تعداد، متولی ۱۷ هزار واحد مسکونی، شهر جدید سهند است، حدود ۱۱ هزار واحد بر عهده سازمان ملی زمین و مسکن، ۴ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت می سازند و ۷۶۰۰ مسکن هم در بازآفرینی شهری باید بازسازی و احداث شود.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی، مکان های پیشبینی شده برای طرح اقدام ملی مسکن در استان را شهر جدید سهند، شهرک طلاییه، انتهای طالقانی، اندیشه، کرکج، یوسف آباد و اسدگلی تبریز، مرند، مراغه، اهر و… عنوان کرد و ابراز داشت: در مرحله اول، ثبت نام برای ۴۵۰۰ واحد از ۲۶ آذر در آذربایجان شرقی آغاز می شود.

وی شرایط متقاضیان را برشمرد و گفت: حداقل ۵ سال در شهر تقاضا سکونت داشته باشد، متاهل باشد، نداشتن ملک مسکونی به نام خود و خانواده از سال ۸۴ تاکنون، از ابتدای انقلاب از هیچ امکانات دولتی و یارانه مسکن استفاده نکرده باشد، دهک یک، دو و سه مورد هدف اقدام ملی نیستند و دهک های چهار تا هفت هدف این طرح ملی هستند.

این مقام ارشد عمرانی استان، آورده متقاضیان را ۳۰ درصد قیمت تمام شده ساخت عنوان کرد و افزود: مثلا برای مسکن ۸۰ متری باید بازای هر متر اگر ۳ میلیون تومان قیمت تمام شده آن باشد، باید حدود ۸۰ الی ۱۰۰ میلیون آورده پرداخت کند، ضمن اینکه وام مسکن اولی هم پیشبینی شده و بازپرداخت آن برای بازآفرینی شهری با ۶ الی ۸ درصد و برای طرح ملی مسکن با ۱۸ درصد است.

وی آخرین وضعیت اتوبان تبریز ـ سهند را مورد اشاره قرار داد و گفت: این اتوبان ابتدا چهار خطه بود که خوشبختانه با توجیه مناسب به شش خطه ارتقا یافت. از ۲۰ کیلومتر تنها ۴ کیلومتر باقی مانده، اکنون فصل کاری تمام شده و یخبندان آغاز شده ولی باید تا آخر شهریور ۹۹ امیدوارم این پروژه آماده بهره برداری شود.

سلطانی خاطر نشان کرد: ما در استان پروژه نیمه تمام زیادی در حوزه راه سازی و زیر ساخت حمل و نقل داریم و معتقدم یک پروژه راه سازی نباید بیش از ۳۶ ماه طول بکشد اما به دلیل توزیع اعتبارات اندک بین همه پروژه های نیمه تمام، اغلب پروژه ها ۱۰ الی ۱۵ سال طول می کشد چراکه توزیع اعتبارات به گونه ای است که نمی توانیم روی یک پروژه تمرکز کرده و زودتر تحویل دهیم.