دومین سیل بند بتن غلطکی کشور در روستای لیوار شهرستان مرند در حال احداث است.

نخستین سیل بند بتن غلطکی آذربایجان شرقی در مرند احداث می شود

به گزارش خبرنگارپایگاه خبری اخبار به روز مرند: دومین  سیل بند بتن غلطکی کشور  آذربایجان شرقی در روستای لیوار شهرستان مرند در حال احداث است.

این طرح آبخیزداری نقش مؤثری در مهار سیل و سیلاب‌های ناگهانی دارد، سیلاب‌های ناگهانی، ۲ سال پیش در غله زار شهرستان آذرشهر و پیش تر از آن در شهر یامچی شهرستان مرند خسارت‌های فراونی به بار آورد بود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مرند، نیز ، ابراز داشت: بافتی که خاک اینجا دارد، به محض بارش باران‌های فصلی، مطابق آن سیلاب‌های فصلی به وقوع می‌پیوندد که خسارت‌های زیادی وارد می‌کند.

علی اصغر عادلی نیک افزود: نمونه این سیلاب در سال ۱۳۸۵ در یامچی به وقوع پیوست که خسارت‌هایی به مردم در پایین دست روستاها زد.

وی تاکید کرد: با افتتاح این طرح می‌توانیم جلوی فرسایش خاک را بگیریم، ضمن اینکه با این سد نزولات جوی پشت این سد جمع شده و در پایین دست‌ها قنات‌ها و چاه‌های عمیق پرآب می شوند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی نیز به خبرنگار خبرگزاری صداو سیما  گفت: در سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به استان آذربایجان شرقی اختصاص پیدا کرده بود که اعتبار سال گذشته به ۲ برابر افزایش پیدا کرد.

محمدرضی الهیان افزود: امسال حدود ۳۰ میلیارد تومان به پروژه‌های آبخیزداری استان آذربایجان شرقی اختصاص پیدا کرده است.

پیشرفت ۹۰ درصدی سیل بند بتن غلطکی

همچنین مجری پروژه سیل بند بتن غلطکی در در مورد این پروژه  ابراز داشت: استان آذربایجان شرقی در سطح ایران بعد از استان خوزستان دومین استانی که تکنولوژِی را در مرند پیاده می‌کند.

اکبری با بیان اینکه این سیل بند با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در حال احداث است، افزود: مزیت این پروژه نسبت به بندهای خاکی و سنگ ملاتی در این است که بسیار مقاومت بالایی دارد و به لحاظ اقتصادی و هزینه مقرون به صرفه است.

وی با اشاره به اینکه در طول یک سال آزمایش‌های مختلفی صورت گرفت، خاطرنشان کرد: این طرح در قالب یک طرح پژوهشی بین معاون پژوهشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان و اداره کل منابع طبیعی صورت گرفته چرا که این طرح در کشور بی نظیر بود.

مجری طرح پروژه سیل بند بتن غلطکی آذربایجان شرقی اظهار داشت: حجم بتن غلطکی که در این سازه به کار برده شده ۱۰ هزار مترمکعب و ظرفیت مخزن آبگیری ۸۰ هزار مترمکعب است که لوله گذاری شده و می‌توانیم ۲ برابر ظرفیت مخزن را با این سازه کنترل کنیم.

اکبری با اشاره به ویژگی های این پروژه ادامه داد: این سیل بند به ارتفاع ۸ متر و طول تاج ۷۰ متر در حال احداث بوده و قابلیت افزایش مخزن تا ۱۶۰ هزار مترمکعب را داراست.

شایان ذکر است این پروژه تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و یک ماه آینده به بهره برداری می‌رسد و روستاهای پایین دست و اهالی شهر یامچی از خسارت‌های سیل در امان مانده و با آرامش به کشاورزی و معیشت خود ادامه خواهند داد.