از طرف انجمن اسلامی معلمان شهرستان مرند گردهمایی واکاوی فرهنگ حسینی برگزارگردید. گردهمایی واکاویی فرهنگ حسینی به مناسبت اربعین حسینی با حضور تعداد کثیری از فرهنگیان و معلمان مرند در فرهنگسرای شهرداری مرند برگزار گردید . به گزارشخبرنگار ما ، در این مراسم که از طرف انجمن اسلامی معلمان مرند برگزار گردید ، حجت الاسلام […]

از طرف انجمن اسلامی معلمان شهرستان مرند

گردهمایی واکاوی فرهنگ حسینی برگزارگردید.

گردهمایی واکاویی فرهنگ حسینی به مناسبت اربعین حسینی با حضور تعداد کثیری از فرهنگیان و معلمان مرند در فرهنگسرای شهرداری مرند برگزار گردید .

به گزارشخبرنگار ما ، در این مراسم که از طرف انجمن اسلامی معلمان مرند برگزار گردید ، حجت الاسلام خدایاری استاد حوزه و دانشگاه طی سخنانی با تبیین زمینه ها ، عوامل و آثار نهضت امام حسین (ع) گفت : عاشورا در یک روز به وجود نیامد بلکه ۵۰ سال قبل از آن و پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) این زمینه سازی صورت گرفت

وی در بررسی عوامل نهضت امام حسین (ع) گفت : هیچ پدیده ای بدون علت به وجود نمی آید . قیام امام حسین (ع) نیز عواملی داشت که می توان آنها را به عوامل آشکار و پنهان تقسیم بندی نمود .

استاد دانشگاه تبریز عوامل و علل آشکار قیام امام حسین (ع) را برائت امام حسین (ع) از بیعت با یزید ، دعوت مردم کوفه و عزم اراده امام حسین به امر به معروف و نهی از منکر بیان نمود .

حجت الاسلام خدایاری عوامل پنهان و ناپیدای نهضت امام حسین (ع) را اهتمام امام حسین (ع) نسبت به حقوق شهروندی ، حقوق مردم و دفاع از قانون برشمرد و گفت : یکی از محوری ترین حقوق مطروحه توجه به اصول قرارداد صلح بین امام حسن (ع) و معاویه بود که در آن مقررگردیده بود که معاویه حق ندارد برای پس از مرگ خودش کسی را به خلافت برگزیند اما معاویه قبل از مرگ خود مقدمات خلافت یزید را فراهم می نمود و این نقض عهد از طرف معاویه بود و اما حسین (ع) به واسطه قیام خود از حق سرنوشت مردم دفاع نمود . دومین عامل قیام امام حسین (ع) توجه و تاکید امام بر حق خواهی بود همچنانکه در سخنانی فرمودند : مگر نمی بینید امر به معروف نمی شود ؟ دعوت به حق نمی شود ؟ جلو باطل گرفته نمی شود ؟ در حقیقت اما حسین (ع) به اطر حق و برای حق جان خود را فدا نمود .

استاد حوزه و دانشگاه ، سومین عامل پنهان شکل گیری نهضت حسینی را شفاف سازی بین حق و باطل دانست و علت قیام امام را بیان بطلان دستگاه بنی امیه ذکر نموده و گفت : یکی از دلایل قیام امام حسین (ع) آموزش این اصل به جامعه بود که با حداقل نیز می شود در مقابل حداکثر بپا خواست و قیام نمود و این گونه بود که با هفتاد دو تن در مقابل هزاران سپاهی باطل ایستاد . و آخرین علت ناپیدای قیام امام حسین نیز توجه به اصل رهبری جامعه بود .

دکتر خدایاری در سومین بخش از سخنان خود با اشاره به آثار قیام امام حسین (ع) افزود : تخریب بنیان دستگاه بنی امیه اولین اثر نهضت حسینی بود ، تاسیس حکومت با استفاده از نام ائمه و اهل بیت (ع) از دیگر آثار عاشورا بود . تاسیس برخی حکومتهای شیعی و به دنبال آنها تاسیس حکومت بزرگ شیع توسط صفوی ها بود و نهایتا بنیان اندیشه عملی حکومت شیعی در عصر حاضر از مهمترین آثار قیام امام حسین (ع) بود .

گفتنی است ، این گردهمایی اولین برنامه انجمن اسلامی معلمان در شهرستان مرند بود .