سعید محمد زاده با عکس ‘ پایان شناور’ در بین عکاسان ۸۹ کشور جهان جایزه نخست عکاس محیط زیست سال ۲۰۱۸ انگلستان را از آن خود کرد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند:این عکس نشان دهنده یک کشتی نشسته در نمک دریاچه ارومیه در ایران است. تغییرات اقلیمی موجب تشدید خشکسالی ها می شود که سرعت تبخیر در منطقه را افزایش می دهد. برداشت بی رویه از چاه های غیرقانونی و گسترش سدها و پروژه های آبیاری موجب کاهش قابل ملاحظه ای در حجم آب دریاچه ارومیه شده است.
توفان های گرد و غبار و نمک چشم ها، پوست و ریه های ساکنان مناطق اطراف این دریاچه را پر می کنند. خشک شدن رودخانه، زیستگاه های محلی را از بین می برد، با توجه به سطوح شوری شدید ۳۴۰ گرم در لیتر که بیش از هشت برابر شورتر از آب اقیانوس ها است.
همچنین یونس خانی صومی سفلایی از ایران نیز با عکس ‘ و زندگی بر می خیزد’ در بخش دیگری از این رقابت برنده جایزه شد. این عکس یک زن و دختر کوچکش پس از زمین لرزه سرپل ذهاب را در کنار باقی مانده های اثاثیه خانه شان نشان می دهد .
سعید محمد زاده متولد ۱۳۶۶ شهرستان مرند آذربایجان شرقی و دانش آموخته مهندسی نرم افزار است.
محمد زاده در ژانر عکاسی طبیعت ، چشم انداز landscape ، عکاسی نجومی و بناهای تاریخی فعالیت دارد.
عکاسی را به شکل تجربی و خودآموخته از طریق کتاب و ویدیوهای آموزشی و حین تصویربرداری در سفر فراگرفته و تهیه عکس از بحران آب دریاچه ارومیه نخستین پروژه عکاسی اش بود.
وی تاکنون از مسابقات عکاسی داخلی و خارجی بسیاری مدال کسب کرده است .
از جمله موفقیتهای وی می توان به کسب مدال طلا در جشنواره عکاسی بین المللی قاب بالکان ، کسب جایزه ویژه محیط زیست و روبان افتخار جشنواره عکاسی بین المللی Trofeo Colline del Pratomagno- سال ۲۰۱۸ ایتالیا و کسب ۲ روبان FIAP و دیپلم افتخار جشنواره عکاسی بین المللی آکوا ۲۰۱۸ اشاره کرد.