بخشدار مرکزی مرنددر گفتگو با خبرنگاران  ابراز داشت: مسئولان نگران نگاه و نقد خبرنگاران نیستند، اما نقد باید منصفانه باشد چرا که در این نقد، عنادورزی وجود ندارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اخباربه روز مرند :علی نیک نفس با اشاره به نقش خبرنگاران در تحقق وحدت افزود: خبرنگاران می توانند محرکی برای مسئولان برای حرکت به سمت وضعیت مطلوب باشند تا جدا از جناح بندی های سیاسی، شاهد شکوفایی منطقه باشیم.

 

وی ابراز امیدواری کرد: بتوانیم در این شرایط خاص، از این گردنه حساس عبور کنیم و با درک شرایط لازم، ایجاد نشاط کرده و کارآمدی نظام را برای مقابله با تهدیدات دشمن نشان دهیم.

بخشدار مرکزی مرند در ادامه با اشاره به تعداد جمعیت شهرستان مرند تصریح کرد: شهرستان مرند ۲۴۴ هزار نفر جمعیت دارد، ۲۱۷ هزار نفر در بخش مرکزی و ۲۷ هزار نفر در بخش یامچی ساکن هستند، جمعیت روستایی بخش مرکزی ۷۱ هزار نفر و جمعیت شهری این بخش ۱۴۵ هزار نفر بوده و  شهر مرند ۱۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

نیک نفس خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۲ وضعیت غیرقابل قبولی در روستاها وجود داشت چرا که شاهد مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها بودیم که باعث شد دولت تدبیر و امید در آغاز به کار خود با نظر کارشناسان مرکز توسعه روستایی، روزی را به نام روستا نامگذاری کند.

وی تاکید کرد: در سال ۱۳۳۵، ۷۰ درصد جمعیت ما روستانشین بودند که این آمار هم اکنون به ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

بخشدار مرکزی مرند از افزایش ۱۰ برابری واریزی به دهیاری ها در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: در زمینه زیرساخت های روستایی و نهضت آسفالت، شاهد اجرای طرح های عمرانی هستیم که نشانگر توجه مثبت دولت به روستاهاست.

سالخوردگی کشاورزان نگران کننده است

نیک نفس از اجرای طرح زنجیره محصولات کشاورزی در روستاها خبر داد و تاکید کرد: سالخوردگی جمعیت کشاورزی از مسائل نگران کننده است و از طرفی عمده کشاورزان ما بیسواد هستند و نسل جوان نیز رغبتی به کشاورزی ندارند که این مسائل امنیت غذایی ما را تهدید می کند.

وی فرهنگ سازی و تغییر نگرش در روستاها از دیگر سیاست های دولت دانست و ابراز داشت: فرهنگ سازی، زمینه مشارکت مردم در حوزه آبادانی روستا را فراهم می کند.

بخشدار مرکزی مرند با اشاره به اینکه توسعه روستایی نیازمند توسعه کشاورزی و دامداری است، عنوان کرد: در زمینه کانال کشی و آبیاری تحت فشار اقدامات خوبی صورت گرفته که منجر به توسعه روستایی و شهری خواهد شد.

نیک نفس در پایان، نقش روستاها را به عنوان کانون تولید در تحقق شعار رونق تولید نقش موثری دانست.