حجم آب ورودی به سدهای مهم آذربایجان شرقی از اول سال آبی امسال (اول مهر سال ۹۷ تاکنون) ۷۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان شرقی مدیر بهره برداری تاسیسات آبی و برقابی آب منطقه ای استان با بیان اینافزایش ۷۵ درصدی حجم ورودی آب به سدهای آذربایجان شرقیمطلب گفت : امسال ۶۵۱ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای مهم آذربایجان شرقی شده است که این میزان در سال آبی گذشته ۳۹۶ میلیون مترمکعب بود.
امیر محمدی ادامه داد : مجموع ذخائر آبی سدهای مهم استان ۴۳۱ میلیون مترمکعب است و ۷۲ درصد حجم متوسط مخازن ۱۴۶ سد موجود این استان پر است.
وی خاطرنشان کرد: این مقدار در مدت مشابه سال گذشته ۳۷۵ میلیون مترمکعب بود که ۱۵ درصد افزایش یافته است.
به گفته محمدی در بین سدهای آذربایجان شرقی سد زنوز با ۲۷۲ درصد افزایش ورودی نسبت به سال قبل بالاترین رتبه و سد آیدوغموش شهرستان میانه با ۵۴ درصد افزایش ورودی پایین‌ترین رتبه را در استان به خود اختصاص داده است.
مدیر بهره برداری تاسیسات آبی و برقابی آب منطقه ای استان اضافه کرد : سدهای علویان ، سهند ، نهند و ستارخان آب آشامیدنی شهرستان‌های مراغه ، هشترود ، تبریز و اهر را تأمین می‌کنند و به علت شرایط مناسب مخازن این سدها امسال نگرانی در تأمین آب شرب وجود ندارد.
وی استفاده درست از آب ، رعایت الگوی مصرف و پیشگیری از هدر رفت آب را ضروری دانست و گفت : باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم چرا که امکان کاهش روان آبها و کم شدن بارشها در سال آبی آینده وجود دارد.