امام جمعه مرند گفت: همایش بزرگداشت مقام علمی و عرفانی شیخ محمد فاضل مرندی به همت شورای عالی حوزه علمیه آذربایجان‌شرقی برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :حجت الاسلام علی نعمت زاده، امام جمعه مرند در گفت‌وگو با خبرنگاران : با بیان این‌که بزرگداشت مفاخر دینی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های شورای عالی حوزه علمیه آذربایجان‌شرقی است، اظهار داشت: در همین راستا سلسله همایش‌های سالانه‌ای پیش بینی شده که اجرایی می شود.

وی از برگزاری همایش بزرگداشت مقام علمی و عرفانی شیخ محمد فاضل مرندی طی ماه‌های آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: بزرگداشت شیخ محمد فاضل با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی به میزبانی شهر مرند برگزار خواهد شد.

امام جمعه مرند با اشاره به این‌که مقدمات برگزاری همایش بزرگداشت مقام علمی حضرت آیت الله سبحانی نیز امسال در استان آذربایجان شرقی فراهم شده است، افزود: همایشی نیز قرار است از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه سهند برای بزرگداشت حضرت آیت الله جوادی آملی برگزار شود.

حجت الاسلام نعمت‌زاده با بیان این‌که حوزه علمیه مرند از دیرباز مهد پرورش علما، فضلا و مراجع تقلید بوده است، گفت: مرحوم آیت الله کوه‌کمره‌ای، آیت الله میرزا علی اکبر مرندی و … از جمله افتخارات حوزوی شهرستان مرند هستند که هر یک در دوران حیات منشأ خیر و برکات فراوان بوده اند.

وی با اشاره به تاریخ کهن حوزه علمیه مرند اظهار داشت: این مرکز علوم دینی با قدمتی بیش از ۳۰۰ سال در دوران رضا شاه با اجرای برنامه استعماری اتحاد شکل و سخت گیری به حوزه های علمیه و امورات دینی، مدرسه غصب و با انهدام وقف نامه و همزمان با شروع کار اداره ثبت اسناد، سند این مکان به نام اداره اوقاف ثبت شد.

امام جمعه مرند ادامه داد: اقدامات متولی وقف حوزه علمیه مرند مرحوم حاج سید خلیل مرندی در احیای وقف و اعاده مدرسه نتیجه نداد و این مدرسه علمیه که به نام «احمدیه» علی مشرفه السلام معروف بود، تخریب و تبدیل به مدرسه دخترانه ای به نام خاقانی شد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تبدیل به مدرسه پسرانه شد.

وی ادامه داد: این وضع تا سال ۱۳۷۷ ادامه داشت که بنده پس از حضور در این شهر با همکاری دیگر علما و مسؤولان وقت؛ سند آن مدرسه به نام حوزه علمیه تغییر کرد و کار احداث ساختمان این مدرسه علمیه به نام حضرت صاحب الزمان(عج) آغاز شد و همزمان با اتمام کامل ساختمان؛ حوزه علمیه مرند در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ به صورت رسمی افتتاح شد