امام جمعه یامچی اظهار کرد: توانمندسازی اقتصاد و اصلاح الگوی مصرف کالاهای تولید داخلی با ارتقای فرهنگ مصرف داخلی محقق می‌شود. از این رو یکی از راه‌های مهم مبارزه با قاچاق و رسیدن به اهداف پیشرفت کشور، فرهنگ سازی در زمینه مصرفِ تولید داخلی است

به گزارش اخبار به روز مرند :حجتالاسلام اسماعیل هادوی، امام جمعه یامچی در گفت‌ و گو با ایکنا از آذربایجان شرقی اظهار کرد: توانمندسازی اقتصاد و اصلاح الگوی مصرف کالاهای تولید داخلی با ارتقای فرهنگ مصرف داخلی محقق می‌شود. از این رو یکی از راه های مهم مبارزه با قاچاق و رسیدن به اهداف پیشرفت کشور، فرهنگ سازی در زمینه مصرفِ تولید داخلی است.

توانمندسازی اقتصاد درپی ارتقای فرهنگ مصرف داخلی محقق می شود
وی با اشاره به لزوم تغییر در سبک زندگی افزود: عامل مصرف در تحلیل سبک زندگی از اهمیتی اساسی برخوردار است، از این رو سبک زندگی اسلامی ایرانی و توجه به داشته‌ها می‌تواند گره رکود را باز کرده و توان تولید داخلی را ارتقا بخشد.
وی خاطرنشان کرد: برای تحقق و ارتقای فرهنگِ مصرف کالای داخلی نیازمند توجه به سبک زندگی هستیم. سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه یا جامعه است و در واقع سبک‌های زندگی مجموعه‌ ای از طرز تلقی‌ها، ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرد.
حجت‌الاسلام هادوی ادامه داد: همه سازمان‌های مسئول باید دست ­به ­دست هم دهند و کاری کنند که کیفیت کالاها و تولیدات داخلی افزایش یابد، تا اجناس مورد نیاز مردم از کشورهای دیگر وارد نشود، به این معنا که ما باید خریداران را ترغیب کنیم بیشتر از کالاهای تولید داخل استفاده کنند.
امام جمعه یامچی، از تبعات کاهش خرید در جامعه گفت و یادآور شد: زمانی که خریدکردن در جامعه ­ای کاهش یابد و مردم تمایلی به خرید اجناس و کالاهای مختلف نداشته باشند، مشکلاتی مانند بیکاری افزایش می یابد و با افزایش میزان بیکاری آسیب هایی همچون طلاق و نابسامانی­ های دیگر بیشتر مشاهده می شود.
وی با اشاره به راهکار ترغیب مردم به خرید کالاهای ایرانی افرود: برای ترغیب مردم به خرید کالاهای ایرانی باید از کار فرهنگی، تبلیغات و آماده سازی فکر و رفتار نوجوان و حتی کودکان بهره جست و از تاثیر رسانه­ های دیداری و شنیداری و مکتوب برای اصلاح رفتار اجتماعی استفاده کرد.
حجت‌الاسلام هادوی تاکید کرد: تک تک ما نباید این نان را از سفره کارگر ایرانی بگیریم و به خارجی هدیه کنیم؛ بخصوص در مورد مصرف کالاهای با­کیفیت داخلی که شکوفایی اقتصاد را در پی دارد.