منطقه آزاد ارس:منطقه اقتصادی که از راه امن، خط ریلی سریع و فرودگاه محروم باشد نمی توان گفت منطقه آزاد تجاری صنعتی است. نماینده مردم مرند و جلفا در جمع فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس و مشاور رئیس جمهور ضمن انتقاد از عملکرد گذشته در منطقه آزاد ارس گفت: زمانی در این منطقه دلال بازی […]

منطقه آزاد ارس:منطقه اقتصادی که از راه امن، خط ریلی سریع و فرودگاه محروم باشد نمی توان گفت منطقه آزاد تجاری صنعتی است.

نماینده مردم مرند و جلفا در جمع فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس و مشاور رئیس جمهور ضمن انتقاد از عملکرد گذشته در منطقه آزاد ارس گفت: زمانی در این منطقه دلال بازی زمین به یک صنعت پول ساز برای عده ای خاص تبدیل شده بود در حالیکه این اراضی موجود در منطقه آزاد ارس با ارزش ترین مزیت برای ایجاد ارزش افزوده با راه اندازی صنایع مختلف است.

وی افزود: با رویکرد جدید مدیریتی در ارس شاهد ساخت و ساز و آغاز فعالیت های اقتصادی واقعی و موثر در ارس هستیم و باید تلاش و همکاری همگانی برای تقویت این وضعیت صورت گیرد.
دکترمحمد حسن نژاد با اشاره به کارشکنی های انجام شده در اجرای قانون کالای همراه مسافر در ارس گفت: در گذشته نچندان دور کالاهایی که بر اساس قانون کالای همراه مسافر باید در ارس و به نفع این مردم در مراکز تجاری به فروش می رسید سر از اصفهان و شیراز درآورد و نمونه های متعدد و مختلف از این نوع کارشکنی ها در ارس رواج داشت.

عضو کمسیون اقتصادی مجلس در بخشی دیگر ضمن یادآوری تصویب ترخیص خودروهای خارجی از گمرک جلفا گفت: ورود خودروهای خارجی با پلاک منطقه آزاد در ارس و انزلی همزمان آغاز شد اما ارس بعد از شش ماه شروع به واردات خودرو کرد اما مسئله بدتر ترخیص از گمرک سهلان بود نه گمرک جلفا و به ازای ترخیص هر خودرو دو نیم میلیون تومان به حساب گمرک سهلان واریز می شد.

وی در عین ناراحتی و با حمایت حاضرین در آئین رونمایی از طرح جامع منطقه آزاد ارس با اشاره به بسیاری از مشکلات بوجود آمده در ارس، معضلات امروز ارس را ناشی از ناکارآمدی سیاست های گذشته در این منطقه اعلام کرد و گفت: خوشبختانه از دلال بازی ها برای اخذ وام های میلیاردی خبری نیست اما نباید فراموش کنیم که حقوق مردم با پیش فروش متجمع های تجاری متعدد در خطر است و شهریور سال آینده سررسید بسیاری از این مجتمع ها فرا می رسد و حتی آجری روی آجر گذاشته نشده است.

حسن نژاد با بیان اینکه زیرساخت های موجود در ارس پاسخگوی نیاز سرمایه گذاران در آینده نیست گفت: منطقه اقتصادی که از راه امن، خط ریلی سریع و فرودگاه محروم باشد نمی توان گفت منطقه آزاد تجاری صنعتی است.
وی با اشاره به جاده دوبانده نیمه تمام مرند- جلفا گفت: اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی جدی برای این پروژه جذب کرده ایم و امیدواریم با افزایش درآمد منطقه آزاد ارس با آزادی ترخیص کالاهای جدید که قبلا از سایر گمرکات ترخیص می شد این پروژه مهم بزودی به بهره برداری برسد.
حسن نژاد اظهار کرد: امیدواریم فرودگاه ارس نیز همچون پل خلیج فارس قشم از منابع ملی بهره مند شود.
وی افزود: اکنون شبکه بانکی در ارس تعطیل است، پروژه ها در ارس و بانک ها در خارج از این محدوده و ضروری است به مسئله بانک ها در ارس توجه ویژه ای انجام شود.
وی به سبقه تاریخی و علمی ارس اشاره کرد و گفت: مردم این منطقه از گذشته ها دارای سابقه علمی و فرهنگی و تجاری هتسند و باید برای توانمندسازی بومیان این منطقه برنامه ریزی شود. گفتنی است در پایان این آئین با حضور اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد از طرح جامع منطقه آزاد ارس رونمایی شد.