انجمن صنفی روزنامه‌نگاری آذربایجان‌شرقی: عدم پاسخگویی و انتقادپذیری مدیران آفت بزرگ حوزه رسانه است انجمن صنفی روزنامه‌نگاری آذربایجان‌شرقی گفت: عدم پاسخگویی برخی از مدیران آذربایجان‌شرقی در کنار عدم انتقادپذیری آنها به عنوان آفت بزرگ حوزه رسانه مشکلات بسیاری پدید آورده چرا که از یک سو از ارائه اطلاعات سریع و صحیح و صریح خودداری می‌کنند. […]

انجمن صنفی روزنامه‌نگاری آذربایجان‌شرقی:
عدم پاسخگویی و انتقادپذیری مدیران آفت بزرگ حوزه رسانه است

انجمن صنفی روزنامه‌نگاری آذربایجان‌شرقی گفت: عدم پاسخگویی برخی از مدیران آذربایجان‌شرقی در کنار عدم انتقادپذیری آنها به عنوان آفت بزرگ حوزه رسانه مشکلات بسیاری پدید آورده چرا که از یک سو از ارائه اطلاعات سریع و صحیح و صریح خودداری می‌کنند.

به گزارشاخبار به روز مرند: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفته است، آورده است: سال ۹۳ با تمام پستی‌ها و بلندی‌هایش به پایان رسید با این حال انتظارات و آمال و آرزوهای اهالی رسانه از برخی مسئولان دولت تدبیر و امید در آذربایجان‌شرقی به یاس و ناامیدی تبدیل شد و دستاوردی جز وعده و وعید و جریان تبلیغاتی برای مدیران مدعی پاسخگویی در بر نداشت.

این بیانیه‌ می‌افزاید: بدیهی‌ترین و مهم‌ترین خواسته انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی از مسئولان فرهنگی و سیاسی و اداری استان که سال‌هاست در پستوی وعده‌ها خاک می‌خورد ساماندهی وضعیت شاغلان این رشته و حرفه مقدس است که متاسفانه به دلیل ترس از تبعات اجرای آن، کسی جرأت و جسارت به خرج نمی‌دهد تا خود را در مظان گلایه و بدگویی اندک افرادی که به اشتباه به این شغل شریف روی آورده‌اند قرار ندهند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی در این بیانیه خاطرنشان کرده است: از این رو در آغازین روزهای سال جدید انتظار فعالان مطبوعات از مسئولان امر، ساماندهی و ضابطه‌مند شدن فعالیت رسانه‌ای در سایه تفویض اختیارات قانونی به تشکل‌های مطبوعاتی است تا بدین ترتیب، راه برای سوءاستفاده‌های احتمالی برخی فرصت‌طلبان بسته شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: سال‌هاست که عدم پاسخگویی برخی از مدیران آذربایجان‌شرقی در کنار عدم انتقاد‌پذیری آنها به عنوان آفت بزرگ حوزه رسانه مشکلات بسیاری پدید آورده چرا که از یک سو از ارائه اطلاعات سریع و صحیح و صریح خودداری می‌کنند و از دیگر سو به کوچک‌ترین مطلب انتقادی واکنش تند و دفاعی نشان داده و آنها را به انحاء مختلف مورد مواخذه، توبیخ و تحقیر و چه بسا تهدید قرار می‌دهند.

امید است در سایه سیاست‌های دولت محترم و نیز وزارت ارشاد، این روند در آذربایجان‌شرقی اصلاح شود.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی در ادامه این بیانیه تصریح کرده است: شهر اولین‌های ایران، در حوزه مطبوعات و رسانه‌ها ظرفیت آن را دارد که بتواند خود را در عرصه گنجینه‌های مطبوعاتی و تاریخ روزنامه‌نگاری نیز به عنوان اولین شهر دارای موزه مطبوعات کند و بسترهای لازم برای راه‌اندازی این موزه و اسناد متعدد و متکثر تاریخی نیز برای این کار موجود است.

متاسفانه با وجود همه وعده‌های مسئولان و حتی مکان‌یابی راه‌اندازی اولین موزه مطبوعات آذربایجان‌شرقی و امضای تفاهم‌نامه بین انجمن و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی مبنی بر راه‌اندازی موزه مطبوعات در خانه حریری تبریز، تاکنون پیگیری‌های اصحاب رسانه استان و انجمن صنفی راه به جایی نبرده است.

از مسئولان دست‌اندرکار انتظار می‌رود نه برای عید ۹۴ بلکه حداقل به عنوان «عیدی سال ۹۵ روزنامه‌نگاران آذربایجان شرقی» راه‌اندازی و تجهیز موزه مطبوعات آذربایجان‌شرقی را در خانه حریری محقق کنند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی ضمن پاسداشت حرمت اندیشه و قلم و قدم همه فعالان رسانه‌ای استان که مطالب آنها در چارچوب اطلاع رسانی صریح و شفاف بر اساس همه آموزه‌های دینی و مقررات نظام جمهوی اسلامی، شرافت انسانی و اخلاق حرفه‌ای منتشر می‌شود از همه مدیران ارشد استانی درخواست می‌کند تا برای حفظ ارزش‌های والای انسانی و اسلامی و اعتلای جایگاه فرهنگ و رسانه آذربایجان‌شرقی تعامل خود با نمایندگان رسانه‌های گروهی را بیش از گذشته افزایش دهند تا شاهد تجلی فضای روشن صمیمیت و آگاهی و روشنگری باشیم

اینجانب یکی از قربانیان در عرصه رسانه و مطبوعات هستم که تاکنون سه مورد پرونده شکایت از سوی مسئولین در دادگاه دارم که دومورد خوشبختانه با وکساعدت نماینده و فرماندار پس از دوسال احضار و جکم جلب کم لمیکن اقتاده ولی یک مورد هم هنوز با ۴۵ میلیون ریال جزایی نقدی و ۳ ماه زندان مراحل آخری خودش را با اعتراض و هزاران مصیبت برای خودو خانواده ام خیلی موارد ذهن بنده را مخدوش کرده طوریکه در نگارش خبر هم وقتی صدای تلفنم و یا زنگ ذرمنزلم به صدا در می آید فکر میکنم حتما حکم جلبم را آورده اند .

ومورد بعدی ایمکه اینجانب پس از ۲۰ سال هنوز از امکانات حرفه سخت و زیان آور خبرنگاری اعم از بیمه و مسکن و حقوق ثابت محروم و دست و پنجه می زنم ،نمی دانم شاید برای خبرنگاران استان این مشکل نباشد دامن شهرستانها را در بر میگیرد ووقتی هم سخن از استخدام و حقوق ثابت صحبت می شوذ گفته اند دولت هنوز استخدام رسمی ندارد.

آقای استاندار چرا برای برخی ها این امکان میسر شده ولی برای اینجانب با ۱۸ ماه حضور در جبهه های هشت سال دفاع مقدس بعنوان بسیجی داوطلب و ۹ سال خدمت بی منت در بسیج هنوز این امکان برای بنده و امثال بنده مقدور نمی باشد .

خوب آن زمان فقط ایمان و عقیده ای که داشتیم برای خدا و علاقه وعشق به این حرفه فرهنگی بود ولی حالا چرا از امکانات نظام بهره مند نمیشویم!!!