رئیس دادگستری مرند با اشاره به نقش مهم کاهش زمان رسیدگی به پرونده های دادگستری در احقاق حق مردم، گفت: با تلاش همکاران قضایی، اوقات رسیدگی پرونده ها در شهرستان به کمتر از یک ماه کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند  :، سیف الله زارع زاده در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار داشت: زمان رسیدگی به پرونده‌ها در حالی از ۴ ماه به یک ماه کاهش یافته است که ما همچون سال‌های قبل، ۱۰ درصد افزایش ورودی پرونده در شهرستان مرند داریم.
وی استفاده از خدمات الکترونیکی در قوه قضائیه را نقطه عطف دانست و گفت: هم اکنون بیش از ۸۰ درصد ابلاغ‌ها در مرند به صورت الکترونیکی ارسال می‌شود که با افتتاح دفاتر قضائی در شهرستان، این درصد افزایش نیز می‌یابد.
رئیس دادگستری مرند یادآوری کرد: استفاده از خدمات الکترونیکی در زیرساخت قوه قضائیه، موجب ابلاغ صحیح، به موقع، جلوگیری از تبادل فیزیکی و رفت و آمدهای اضافی شده و به تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها منجر می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از افزایش ورود پرونده‌ها به دادگستری و سپس کاهش آن از برنامه‌های ما است و در این زمینه، تمام دستگاه‌ها باید با ما همکاری کنند.
زارع زاده با بیان اینکه سال گذشته شهرستان مرند در جرایم ضرب و جرح با ۲۶ درصد افزایش، رتبه اول را داشت، افزود: عوامل متعددی از جمله پایین بودن نشاط اجتماعی در جامعه، عامل بروز این گونه جرایم است که باید با فرهنگ سازی، کنترل خشم و برنامه‌های مختلف در جهت جلوگیری از آن عمل کنیم.
وی همچنین بالاترین تعداد دعاوی را در مورد مطالبه وجه چک اعلام کرد و گفت: ما طی سال گذشته در زمینه وقوع طلاق روند رو به رشد نداشتیم و افزایش آن قابل توجه نبوده است.

در ادامه این نشست دادستان شهرستان مرند نیز در این نشست، با اشاره به نقش رسانه در فرهنگ سازی جامعه اظهار داشت: نقد رسانه کارساز است اما باید در کنار آن راهکار عملی نیز پیشنهاد شود.

محمدحسین علیپور افزود: منافع ملی و منطقه ای بر منافع شخصی بسیار مهم است، برخی پروژه هایی در شهرستان مرند به دلیل منفعت شخصی، به مرحله اجرا نرسیده است.

دادستان مرند نیز با اشاره به نقش اساسی رسانه‌ها در پیشرفت جامعه اظهار داشت: هر جامعه بدون نقد، ممکن نیست اما پیشنهادات و راهکارهایی با در نظر گرفتن وضع موجود، باید همراه انتقاد باشد.
محمد حسین علیپور  افزود: اولویت ما در انتخابات آتی نیز، حضور حداکثری و انتخاب اصلح است.
وی مقدم داشتن منافع جمعی و ملی در شهرستان را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: نباید پروژه‌ای که برای عموم منفعت دارد، به خاطر منافع شخصی متوقف و ناقص شود.
دادستان مرند خاطرنشان کرد: لازم است با وجود مشکلات حس امید را در جامعه ایجاد کنیم و در حوزه قضائی نیز به سمت مصالحه، آشتی و عفو برویم.
علیپور همچنین با اشاره به استقبال خوب خیران در جشن گلریزان امسال اظهار داشت: یکی از برنامه‌های ما در هفته قوه قضائیه، تجلیل از خیران جشن گلریزان است که مشارکت خوبی در کمک به آزادی زندانیان جرایم غیر عمد در شهرستان مرند داشتند.