فرماندار شهرستان ویژه مرند گفت: دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاها باید تغییر و تحول ذهنی را جهت حفظ و نگهداری زیرساخت‌های موجود و بهره‌مندی از تحولات را در روستاها ایجاد کنند.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند : داود گرشاسبی  در مراسم گرامیداشت روز روستا و عشایر در شهرستان مرند اظهار داشت: همزمان با هفته دولت، پروژه هایی با اعتبار ۱۵۲ میلیارد تومان در شهرستان افتتاح شد که از این لحاظ، مرند از جمله شهرهای برتر استان به شمار می رود.
وی ضمن اشاره به تحولات ایجاد شده در روستاها در سالهای گذشته خاطرنشان کرد: مسوولین مربوط در روستاها باید تلاش کنند نوع تعامل با داشته ها را تغییر داده و حس تعلق به مسائل عمومی را در آنها بوجود آورند.
فرماندار ویژه مرند تاکید کرد: ضروری است به فکر ارزش افزوده از وضع موجود روستاها بوده و به رونق تولید و ایجاد اشتغال در روستاها بیشتر توجه کنیم.
وی در ادامه با اشاره به نزدیکی با ایام انتخابات گفت: همه مسوولین باید در زمان انتخابات، وحدت و تعامل را سرلوحه کار خود قرار داده و هدفشان فقط افزایش مشارکت در انتخابات باشد.
گرشاسبی تاکید کرد: دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاها بعنوان سرمایه های اجتماعی، نباید بدنبال مصداق در انتخابات باشند و در همه حال انصاف، قانون و منافع ملی و شهرستان را در نظر گیرند.
امام جمعه مرند نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته در روستاها گفت: خدماتی که در طول ۴۰ سال گذشته در کشور ارائه شده، با دوران قبل از انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست و این مدیون وجود مسوولین با اخلاص بوده است.
حجت الاسلام علی نعمت زاده افزود: این خدمات با وجود فشارهای اقتصادی بسیار در سالهای اخیر، قابل توجه بوده که لازم است تلاش مسوولین در خدمت به مردم بیشتر شود.
وی تاکید کرد: همه مسوولین باید با همه توان نسبت به تامین امنیت و رفاه مردمی که با وجود فشارهای بسیار، در برابر دشمن مقاومت کردند، تلاش کنند.
نیک نفس بخشدار مرکزی مرند نیز در این مراسم گزارشی از اقدامات انجام شده در طول ۶ ماه گذشته در روستاهای بخش مرکزی شهرستان ارائه کرد.|

بخشدار مرکزی مرند با بیان اینکه مهاجرت از روستاها به شهرها موجب بروز مشکلات متعدد می‌شود گفت: سیاست دولت در این زمینه، ابتدا تثبیت جمعیت در روستاها و سپس مهاجرت معکوس است.

علی نیک نفس  افزود: در راستای سیاست های دولت، مهاجرت معکوس در ۳ روستای بخش مرکزی مرند شروع شده و طرح توسعه این روستاها نیز در دست بازنگری است.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی، همه زیرساخت های لازم برای زندگی در روستاها ایجاد شده است گفت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون نیز اعتبار دهیاری ها، حدود ۱۰ برابر افزایش یافته است.
بخشدار مرکزی مرند اعلام کرد: در ۶ ماه نخست امسال بیش از ۲۰ میلیارد تومان، با کمک دهیاری و اعضای شورای اسلامی و تمامی ارگان ها و دستگاه های خدمات رسان در روستاهای شهرستان هزینه شده است.
وی اظهار داشت: همچنین در جهت افزایش اشتغال در روستاها، ایجاد زنجیره محصولات کشاورزی در روستاها آغاز شده و روستاییان به سمت راه اندازی کارگاه های کوچک رفته اند.
نیک نفس با اشاره به اشتغال حدود ۴ هزار نفر در صنعت مبل سازی در مرند گفت: جهت ساماندهی فعالان در این حوزه، کار تبدیل آن به لکه صنعتی در شهرستان در حال انجام است.
وی ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در ۶ ماه نخست امسال در حوزه خدمات روستایی بخش مرکزی مرند خاطرنشان کرد: طرح گازرسانی به ۵ روستا توسط شرکت گاز در حال اجرا است و طبق برنامه ریزی صورت گرفته، سال آینده روستای بدون گاز در مرند نخواهیم داشت.
بخشدار مرکزی مرند همچنین از تامین آب شرب تعدادی از روستاها و نصب آب شیرین کن در آنها خبر داد و گفت: در حوزه جهاد کشاورزی نیز ۲۵ میلیارد تومان در روستاها هزینه شده است.
نیک نفس افزود: همچنین آسفالت، زیرسازی و جدول گذاری ۲۵ روستای بخش مرکزی با هزینه ۱۵ میلیارد تومان در این مدت انجام شده است.

بخش مرکزی شهرستان مرند دارای ۷ دهستان و ۴ نقطه شهری به نام­ های مرند، زنوز، کشکسرای و بناب جدید است این بخش دارای ۱۰۴ آبادی دارای سکنه است که از این تعداد ۲۰ آبادی کمتر از ۲۰ خانوار و ۸۴ آبادی بالای ۲۰ خانوار هستند.

در این مراسم از دستگاههای خدمات رسان در حوزه روستایی و نیز اصحاب رسانه شهرستان با اهدای لوحی تجلیل شد.