بارش نخستین برف پائیزی  ارتفاعات کوه “میشو” در شهرستان مرند را سفیدپوش کرد. ،به گزارش اخبار به روز مرند : بر اثر برودت هوا، بارش برف بر ارتفاعات کوه “میشو” در شهرستان مرند، این منطقه را سفیدپوش کرده و چهره شهر را زمستانی کرد.  بر اساس اعلام اداره هواشناسی شهرستان مرند، تغییرات دمای هوا منجر به کاهش ۲۰ درجه‌ای دما […]

بارش نخستین برف پائیزی  ارتفاعات کوه “میشو” در شهرستان مرند را سفیدپوش کرد.

،به گزارش اخبار به روز مرند : بر اثر برودت هوا، بارش برف بر ارتفاعات کوه “میشو” در شهرستان مرند، این منطقه را سفیدپوش کرده و چهره شهر را زمستانی کرد.

 بر اساس اعلام اداره هواشناسی شهرستان مرند، تغییرات دمای هوا منجر به کاهش ۲۰ درجه‌ای دما نسبت به چند روز گذشته شد که هوای سرد در این شهرستان مردم را به استفاده از وسایل گرمایشی زمستانی، البسه گرم و دایر کردن بخاری مجبور کرد.

بارش برف در کوه‌های “میشو”،”فلک” و “انامق” – میاب تا جاده اصلی ترانزیتی مرند- تبریز- بازرگان سرایت کرده به طوری ‌که در ارتفاعات کوه “فلک” ارتفاع برف به ۲۵ سانتیمتر  نیز می‌رسد.

۶۸۵۸۹۴۹_۶۷۲ ۶۸۵۸۹۵۰_۲۱۵ ۳۱۷۸۸۲۷۰۰۴۵ images

 کوه میشو ( میشو داغی )

ارتفاع ۲۸۵۵متر (۹۳۶۷پا)——————-۲۸۵۵متر (۹۳۶۷ فوت )

مکان – آذر بایجان شرقی – شهرستان مرند

مختصات ۳۸۱۹۳۳شمالی    ۴۵۳۷۱۴شرقی

 

کوه میشو  در شمال دریاچه ارومیه قرار دارد و جلگه شبستر و دریاچه ارومیه را از جلگه مرند جدا می کند کوه میشو یکی از جذابترین و زیباترین کوههای ایران و منطقه اذربایجان به شما ر می رود شهرستان مرند در دامنه شمالی و شهرستان شبستر در دامنه جنوبی این رشته کوه قرار دارد از قله های معروف این رشته کوه قله های فلک ، قله گوی زنگی ، قله علی علمدار، قله شانجان ، قله اوزن ینل ، قله کوسا بابا و قله قره بئله می باشد فلک داغی در ۵۵ کیلو متری غرب تبریز ودر قسمت جنوبی  جاده مرند – تبریز قرار دارد و نیم ساعت  از جاده اصلی مرند – تبریز تا ابتدای منطقه صعود با پیاده روی زمان نیاز دارد  مختصات یکی از نقاط ابتدای منطقه عمومی  صعود به ۰۵۶۹۳۸۶  s  ۳۸ و  ۴۲۴۳۴۵۴ در سیستم مختصات UTM  می باشد فلک داغی بارارتفاع ۲۸۴۷ متر معروفترین قله رشته کوههای میشو می باشد که صعود به آن از استقبال بیشتری برخوردار می باشد  و در تمام فصول سال کوهنوردان به این قله صعود می کنندمیشو نام یکی از رشته کوه های استان آذربایجان شرقی است که حد فاصل شهرستان شبستر و شهرستان مرند است. بلندترین قله آن علی علمدار با اتفاع ۲۸۵۵ متر می‌باشد. پیست اسکی یام در دامنه شمالی میشوداغی در کنار بزرگراه تبریز-مرند واقع شده است.

عمومی ترین مسیر صعود به این قله در منطقه ای که ذکر آن رفت پاکوب مشخصی دارد که با آن پاکوب سوار بر یال کوه شده و صعود ادامه می یابد تا از کنار ایکی باجلار رد شده و پس از مدت کمی که پاکوب را ادامه میدهیم قله با شکوه فلک داغی از دور نمایان میشود و پس از حدود ۴۵ دقیقه صعود در مسیر پاکوب به قله می رسیم  حدود ۲ تا ۲٫۵ ساعت از ابتدای مسیر صعود تا رسیدن به قله زمان نیاز دارد مختصات یکی از نقاط قله به ۰۵۶۷۴۷۹   ۳۸ S  و  ۴۲۴۱۴۰۴  در سیستم مختصات UTM  می باشد.

باتوجه به اینکه شیب عمومی مسیر صعود به  این قله نسبتا” بالاست کوهنوردان بایستی آمادگی جسمانی لازم را داشته باشند

منطقه میشو داغی به دلیل قرار داشتن در میان منطقه حفاطت شده مرکان و منطقه شکار ممنوع یکانات از سمت شمال و شمال غربی و پارک و تالاب بین المللی دریاچه ارومیه از جنوب از اهمییت خاصی بر خوردار است این رشته کوه با توجه به تنوع گیاهی فراونی که دارد و در یک منطقه نسبتا “محدود حدود ۳۸۵ گونه گیاهی وجود دارد که در نوع خود منحصر بفرد بوده و وجود این تنوع گیاهی زیبایی خاصی به منطقه میشو داده است .

با توجه بر اینکه منطقه میشو دارای تنوع گیاهی بالایی می باشد لذا حفاظت از منطقه مذکور و جلوگیری از تخریب گیاهان از اهمییت خاصی در حفظ اکو سیستم منطقه آذربایجان دارد