به گزارش اخبار به روز مرند :به نقل از روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان مرند ، معاون استاندار آذربایجان شرقی به همراه محمدی مدیر امور آب شهرستان ، امیری راد بخشدار مرکزی از روند پیشرفت بازگشایی مسیر رودخانه پیام و سد بناب و زنوز بازدید نمود .   مسیر رودخانه پیام چایی مرند […]

به گزارش اخبار به روز مرند :به نقل از روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان مرند ، معاون استاندار آذربایجان شرقی به همراه محمدی مدیر امور آب شهرستان ، امیری راد بخشدار مرکزی از روند پیشرفت بازگشایی مسیر رودخانه پیام و سد بناب و زنوز بازدید نمود .

 

مسیر رودخانه پیام چایی مرند بازگشایی شد. معاون استاندار آذر بایجانشرقی وفرماندار ویژه شهرستان مرند گفت : رودخانه پیام چایی در مسیر حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار گرفته است و متاسفانه بعضی از شهروندان در این مسیر اقدام به احداث بنا و کاشت درخت کرده بودند و مسیر رودخانه را کاملا مسدود کرده بودندکه این عمل باعث ایجاد خطراتی مثل انحراف آب شده بود. کرمی گفت :هدف از اجرای این طرح حفاظت از جان افرادی است که در محدوده رودخانه اقدام به کشت و زرع می کنند. اعلام کرد و گفت ، برای مسیرگشایی رودخانه ۳ کیلومتری پیام چایی ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

با توجه به تصرف بستر رودخانه توسط کشاورزان و دیوار کشی و احداث باغ و تجاوز به حریم رودخانه و بستر آن نسبت به افزایش سطح زیر کشت خود به صورت غیر قانونی اقدام نموده بودند و بدیهی است تصرف بستر رودخانه ها توسط کشاورزان ، احداث پلهای غیر مجاز ، مسدود کردن مسیر رودخانه با کشت درخت ، یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد خسارت توسط سیلابهای فصلی است .

بازگشایی مسیر چای در محدوده شوردرق به طول ۳ کیلومتر با اعتبار بالغ بر۳ میلیارد ریال  توسط شرکت آب منطقه ای استان در حال بازگشایی است .

8    9 3    4 5    6 7    1 2

در ادامه کرمی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در جریان روند پیشرفت سد بناب مرند قرار گرفت.

اجرای طرح علاج بخشی سد بناب مرند جهت آبگیری حداقل یک میلیون متر مکعب در سال جاری با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد تومان توسط شرکت آب منطقه ای استان در حال اجرا می باشد .

10    11

در ادامه از آخرین وضعیت سد زنوز بازدید و در جریان روند پیشرفت  اجرایی کار قرار گرفت .

12    13 14