همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی آیین افتتاح انجمن هنر عکاسی شهرستان مرند با حضور جمعی از هنرمندان عکاس استان برگزار گردید

 مرند -حبرنگار روزنامه جمهوری :در این مراسم که با حضور اعضای این انجمن، جمعی از هنرمندان هنر عکاسی استان و مدیران شهرستان مرند در محل آمفی تئاتر اداره افرهنگ و ارشاد اسلامی مرند برگزار شد، مهران فرجی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرند ضمن گرامیداشت سالروز هنر انقلاب اسلامی گفت: بسیار مفتخریم که در سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و روز هنر انقلاب اسلامی شاهد افتتاح انجمن هنر عکاسی شهرستان مرند هستیم و بدون شک این انجمن حرف های زیادی در عرصه هنر عکاسی خواهد داشت.

فرجی ضمن اشاره به اندیشه و گفتمان شهید آوینی افزود: آوینی هنرمند فرهیخته ای بود که با افق وسیع اندیشه خود همواره مسیری مطلوبی را از هنر واقعی ترسیم نمود و آیندگان را از وجود هنر الهی و حقیقت این جریان فرهنگی روشنگری کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرند با اشاره به پتانسیل بالقوه هنرمندان شهرستان مرند گفت : هنرمندان باید واقعیت هر زمان را بخوبی درک کرده و  زبان رسای زمان خود با آفرینش آثار ارزشمند هنری باشند.

در ادامه محمدرضا اباذری رئیس انجمن هنر عکاسی مرند ضمن ارائه گزارشی از نحوه شکل گیری این انجمن گفت : هنر عکاسی در نزد مردم مرند ریشه دیرینه دارد و هنرمندان عکاس این شهرستان تا کنون توانسته اند در جشنواره های کشوری و بین المللی به موفقیت هایی دست یابند که همین امر موجب گردید با همفکری با دوستان، به دنبال تشکیل هیئت موسس و پی گیر به ثبت رساندن انجمن هنر عکاسی باشیم.

اباذری در ادامه افزود: بعد از اقدامات قانونی و ثبت انجمن از طریق فراخوان نسبت به عضوگیری نموده که بعد از استماع اعضا، انتخابات هیئت مدیره انجام گردید هم اکنون این انجمن با بیش از شصت نفر عضو فعالیت خود را آغاز می کند.

عضو هیئت مدیره انجمن هنر عکاسی مرند در خصوص برنامه های انجمن عکاسی مرند افزود: برگزاری دوره های آموزشی عکاسی، اجرای اردوهای عکاسی، برپایی نمایشگاه های مختلف، برگزاری ورک شاپ و کارگاه های علمی در حوزه عکاسی، مشارکت با انجمن های عکاسی استان از جمله برنامه های مصوب این انجمن می باشد.

رئیس انجمن هنر عکاسی مرند افزود: در تشکیل و راه اندازی این انجمن افراد، هنرمندان، نهاد ها و سازمان ها و ادارات با همدلی و همراهی خود موجب به ثمر نشستن این حرکت فرهنگی هنری شدند که بر خود وظیفه می دانم از همه ابراز لطف  و محبت ها سپاسگزاری نموده و مخصوصا از حمایت ها و رهنمودهای ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرند تشکر ویژه ای داشته باشم.

در ادامه مراسم از کارت عضویت انجمن هنر عکاسی مرند رونمایی بعمل آمد و اولین کارت عضویت این انجمن بنام شهید صادق عدالت اکبری که یکی از شهدای هنرمند هنر عکاسی استان می باشد صادر و به همراه لوح یادبود این انجمن ضمن تجلیل از مقام شامخ این شهید به خانواده ایشان اهدا گردید.

مادر شهید صادق عدالت اکبری ضمن تشکر از اقدام ارزشمند انجمن هنر عکاسی شهرستان مرند گفت: صادق علاقه زیادی به هنر عکاسی داشت و با تهیه دوربین عکاسی در نزد یکی از اساتید عکاسی استان چند جلسه ای به یادگیری عکاسی پرداخت و جالب اینکه با شرکت در اولین جشنواره عکس اثر ایشان به جشنواره راه یافت.

ایشان ضمن اشاره به هنر الهی شهدا افزود: با اینکه صادق جزو اصحاب شهدای هنرمند شناسایی شده ولی با تمام این تفاصیل بالاترین هنر صادق هنر شهادت بود که در دفاع از حرم اهل بیت به آرزوی خود رسید.

در ادامه مراسم هادی فائزی مدیر انجمن عکاسی بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی ضمن تبریک افتتاح انجمن هنر عکاسی مرند گفت: یقینا هفته گرامیداشت هنر انقلاب اسلامی برای صفحه تاریخ فرهنگ و هنر شهرستان مرند برگ زرینی به همراه خواهد داشت چرا که در این مناسبت شاهد افتتاح و آغاز بکار رسمی انجمن هنر عکاسی شهرستان مرند هستیم و بدون شک با حمایت مسئولین امر شاهد موفقیت های هنرمندان عکاسی این منطقه در سطوح مختلف خواهیم بود.

مدیر انجمن عکاسی بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی ضمن اشاره به اختلاف مکاتب هنری غرب و شرق افزودند: مدت زمانی است که دنیای فلسفه هنر غرب با دنیای فلسفه شرقی در خصوص فلسفه هنر در اختلاف نظر بسر می برند؛ دنیای غرب شعار هنر برای هنر را در سر می پروراند که نتایجی همچون پوچی، سیاه نمایی و … به همراه دارد و دنیای شرق با شعار هنر برای حقیقت را سرلوحه خود قرار داده است و حقیقتا هنر برای حقیقت ماندن تمدن، انقلاب و فرهنگ ابزار مطلوبی می باشد. در این راستا رهنمود های شهید آوینی که مبانی فلسفه هنر را برای آیندگان تبیین نموده بهتر راه گشای این موضوع می باشد.

فائزی در ادامه افزود: در ادامه این مباحث فلسفی مکاتب هنری غرب هنر عکاسی را هنر تجسمی تلقی کرده و با نظریه های خیال پردازی این هنر حقیقت را کتمان می کنند اما مکاتب هنری شرق هنر عکاسی را ضمن تعالی بخش در جوامع و مناسب ترین ابزار ماندگاری هنر حقیقی می دانند و بر آن باور دارند.

فائزی در ادامه ضمن کسب اجازه از  مادر شهید صادق عدالت اکبری خاطره ای را از زمان حیات این شهید گفت: افتخار دوستی و رفاقت با شهید صادق عدالت اکبری داشتم و ایشان را با نام صادق اکبری می شناختیم این شهید والامقام چندین سال پیش ضمن درخواستی از بنده حقیر در خصوص آموختن هنر عکاسی مبنی بر برگزاری دوره آموزشی عکاسی را نمودند که بعد از مدت کوتاهی بنا به توصیه ایشان در عرض چند جلسه خصوصی در دفتر گروه عکاسان یاد این موضوع را با حضور این شهید هنرمند سپری نمودیم؛ ایشان مدتی عکس های ثبت شده خود را برای بررسی و رفع اشکال به دفتر انجمن می آوردند و نقد و بررسی می کردیم در این مدت کوتاه حقیقتا آثار فاخری را عکاسی می نمودند و پیشرفت شان قابل درک بود

مدیر گروه عکاسان یاد افزودند: در  سال  ۱۳۸۹ بنا به ایام انتفاضه فلسطین گروه عکاسان یاد با همکاری انجمن عکاسی سازمان بسیج هنرمندان استان جشنواره عکس حماسه زیتون را برگزار نمود بعد از گذشت مهلت ارسال آثار و داوری این جشنواره، روز اختتامیه و اهدای جوائز برندگان با حضور شرکت کنندگان این جشنواره برگزار گردید در حاشیه مراسم اختتامیه شهید صادق عدالت اکبری را دیدم و گفتم چه عجب! شما هم در این برنامه حضور دارید؟!، فرمودند که از طرف دبیرخانه جشنواره تماس گرفتن و گفتن که اثر شما جزو منتخبین هست و حتما تشریف بیاورید بنده که دبیر جشنواره بودم عرض کردم اسم شما را در لیست منتخبین ندیده ام ایشان در جواب فرمودند که من با اسم صادق عدالت شرکت کردم گفتم بله درست است ولی چرا صادق عدالت؟!، فرمودند اسم کامل من صادق عدالت اکبری هست که دیدم اتفاقا اثر ارزشمند ایشان جزو آثار فاخر جشنواره قرار گرفته است در اینجا بود که به پیشرفت و جدیت ایشان در امور را پی بردم. هرچند صادق به هنر عکاسی علاقه داشت ولی هنر اصلی ایشان عشق به سالار شهیدان و اهل بیت بود که با حضور در وادی عشق هنر اصلی خود را به نمایش گذاشت و شربت شهادت نوشید.

در پایان مراسم از تمبر یادبود آیین افتتاح انجمن هنر عکاسی شهرستان مرند رونمایی گردید و از برگزیدگان سوگواره محرم تقدیر بعمل آمد.