بخشدار مرکزی مرند خواستار ثبت عزاداری های سنتی مرند در فهرست آثار معنوی غیرملموس شد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :علی امیری راد ظهر امروز در جلسه هماهنگی اجتماع عزاداران حسینی در فرمانداری خاطرنشان کرد: اجتماع عزاداران در روستاهای انامق و محبوب آباد مرند با حضور چندین هزار نفری با شکوه و سنت خاصی برگزار می شود که باید نسبت به ثبت این اجتماعات به عنوان اثر معنوی غیرملموس در میراث فرهنگی اقدام کرد.

وی با اشاره به تعداد هیئات مذهبی این شهرستان افزود: عزاداری شهرستان مرند با شکوه و عظمت و سنت ویژه ای هر ساله در ماه محرم برگزار می شود، روستاهای این شهرستان نیز اجتماعات ویژه ای دارند که در نوع خود مثال زدنی است.

برپایی نمایشگاه عکس محرم

حجت الاسلام مظفر رجب زاده رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مرند نیز ابراز داشت: برنامه های سنتی عزاداری در شهرستان مرند هر ساله با حضور چندین هزار نفر برگزار می شود.

وی افزود: برنامه روزانه حسینیه امام خمینی(ره) مرند نیز در شب های ماه محرم با استقبال مردم برگزار می شود که امسال نیز با حضور سخنرانان ویژه پیگیری خواهد شد.

حجت الاسلام رجب زاده تاکید کرد: دسته جات حسینی شهرستان مرند روز تاسوعا اقدام به عزاداری خیابانی می کنند، در روز عاشورا نیز شاهد برگزاری شبیه خوانی حسینی در اقصی نقاط شهر و روستاها هستیم.

همچنین مهران فرجی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرند پیشنهاد کرد: می توان با ثبت جلوه های ویژه عزاداری های سنتی شهرستان مرند توسط عکاسان و فیلم سازان و هنرمندان اقدام به برپایی نمایشگاه عکس محرم کرد که اگر هماهنگی های لازم صورت بگیرد، می توانیم این نمایشگاه را پیش از اربعین برگزار کنیم.