به گزارش خبرنگار صداوسیما ازمرند :این قرارداد روز گذشته بین صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور و شهرداری مرند در دفتر مدیرعامل این صندوق امضا و مقرر شد شهرداری مرند برای مرمت و فعالیت مدیریت این کاروانسرا به منظور جذب سرمایه‌گذار و گردشگر اقدامات لازم را انجام دهد. مدیرعامل […]

به گزارش خبرنگار صداوسیما ازمرند :این قرارداد روز گذشته بین صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور و شهرداری مرند در دفتر مدیرعامل این صندوق امضا و مقرر شد شهرداری مرند برای مرمت و فعالیت مدیریت این کاروانسرا به منظور جذب سرمایه‌گذار و گردشگر اقدامات لازم را انجام دهد.

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی کشور در این مراسم با اشاره به اینکه تاریخ و هویت هر منطقه نشان از فرهنگ قدیمی و تاریخی آن برای شناساندن هرچه بیشتر ظرفیت‌های منطقه در جذب گردشگر، رونق اقتصاد و ایجاد اشتغال پایدار نقش مهمی دارد.

احسان ایروانی گفت: در حال حاضر ۱۰ کاروانسرا در کشور مرمت و بازسازی شده و در دستور واگذاری به مراکز متولی برای اداره بهتر کاروانسراها با مدیریت است و امسال در برنامه‌ها داشتیم که کاروانسرای پیام مرند هم یکی از آنها باشد.

وی درباره اینکه بسیاری از کاروانسراها در کشور به حال خود رها شده‌اند، اظهار کرد: اینکه هشت سال پیش مرمت برخی از کاروانسراها به حال خود رها شده، سیاست گذشته بوده و می‌خواستند الگوهای احیاء شده‌ای را با اعتبارات دولتی فراهم کنند و بعد از تجهیز آن را واگذار کنند.

ایروانی افزود: این رویکرد در برنامه چهارم تغییر کرد و اختصاص اعتبارات نیز برای این الگوسازی از بین رفت، برخی از بناهایی که مرمت شده بودند، رها شدند که این کار درستی نبود ولی اتفاق افتاد و ما تلاش می‌کنیم مانع این حرکت شویم.

وی گفت: معضل ما در برخی از بناهای تاریخی این است که اگر بنایی به مرکز اقامتی تبدیل شود از جانب اتحادیه مربوطه به رسمیت شناخته نمی‌شود و به تبع آن در دستگاه‌های دیگر نیز این موضوع مورد پرسش واقع می‌شود.

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی کشور تصریح کرد: با رئیس سازمان میراث فرهنگی این مشکل را مطرح کردم که با استفاده از ظرفیت‌‌های قانونی موجود مشکلات را حل کنیم.

راه‌اندازی دفتر نمایندگی این صندوق در مراکز استان‌ها

ایروانی از راه‌اندازی دفتر نمایندگی این صندوق در مراکز استان‌ها خبر داد و گفت: این دفاتر فقط برای شناسایی و تصمیمات مراحل قانونی مراکز بناهای تاریخی در صورت تمایل استان‌ها تشکیل خواهد شد و در حال حاضر استان اصفهان به عنوان پایلوت انتخاب شده، فعالیت دارد.

وی افزود: تمام مراحل صدور سند و ثبت ملی توسط صندوق و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام خواهد شد.

قدمت ۶ هزار ساله قله “یالدور” و “پیر خموش” مرند

سیدرضا هاشمی، شهردار مرند نیز در این مراسم ضمن برشمردن ظرفیت‌های شهرستان مرند و شهر مرند از نظر قدمت تاریخی با دارا بودن اماکن تاریخی ۹ هزار ساله نظیر کتیبه مسجد جامع و قدمت ۶ هزار ساله قله “یالدور” و “پیر خموش” همچنین بیش از ۱۵۰ آثار تاریخی و فرهنگی ثبت شده در این منطقه گفت: شهرستان مرند دارای ظرفیت بالای گردشگری است.

وی اظهار کرد: مرند به دلیل قرار گرفتن در شاهرگ اتصال اروپا و آسیا همچنین جاده ابریشم، از دیرباز قدمت تاریخی داشته و این شهر به علت عدم وجود متولی با تخریب اکثر میراث و بناهای تاریخی روبه رو بوده که به حال خود رها شده است.

هاشمی تصریح کرد: شهرداری مرند به منظور ارائه خدمات به مردم، یکی از وظایف خود را حفظ و توسعه مراکز فرهنگی و تاریخی می‌داند از این رو گام در راه این کار فرهنگی گذاشته است‌.

وی در ادامه با اشاره به اینکه روزانه بیش از ۱۸ هزار انواع خودروهای سواری، باری و مسافری از این مسیر تردد می‌کنند، اظهار کرد: این کاروانسرا هم با قرار گرفتن در منطقه خوش آب و هوای منطقه نمونه گردشگری پیام مرند، نقش مهمی در انتقال فرهنگ و آثار تاریخی این شهر دارد.

روزانه حدود ۱۴ هزار گردشگر وارد شهرستان مرند می‌شوند

هاشمی گفت: روزانه حدود ۱۴ هزار گردشگر وارد شهرستان مرند می‌شوند و از آنجا که این شهر در مسیر ترانزیت و جاده ابریشم قرار دارد، از نظر گردشگری در موقعیت مناسبی است به خصوص آنکه در مرز بین ایران و نخجوان قرار دارد.

وی اظهار کرد: سعی شهرداری مرند بر این است تا بناهای تاریخی را برای استفاده گردشگران داخلی و خارجی تا آغاز تعطیلات نوروز امسال آماده کند.

براساس این گزارش، مراسم مزایده برای واگذاری این بنای تاریخی حدود دو ماه پیش برگزار شد و قرار است حین این واگذاری، کاروانسرای تاریخی پیام مرند که با شماره ۳۰۳۳۶ در فهرست میراث ملی ثبت شده، از ۲۵ آذر به صورت رسمی و طی قراردادی برای ارائه خدمات در بخش فرهنگی و تاریخی به شهرداری مرند تحویل شود.

صندوق حفظ، احیاء و بهره‌برداری بناهای تاریخی با هدف جذب سرمایه‌های بخش خصوصی به منظور احیای آثار تاریخی تشکیل شد و قرار بود با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای نگهداری و بهره‌برداری از آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی و تحت اختیار سازمان میراث فرهنگی اقدام کند.

با این وجود با واگذاری کاروانسرای پیام به شهرداری مرند این کاروانسرا با بودجه و اعتبارات بخش دولتی احیاء خواهد شد.

– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930925001453#sthash.nTsqUQls.dpuf