مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مرند از برخورد قضایی و صدور حکم تخریب به متخلف ساختمانی در حریم تپه تاریخی یالدور در این شهرستان خبر داد.

 به گزارش پابگاه خبری اخبار به روز مرند :  امیر جدایی ضمن اعلام این خبر، گفت: حفاظت و حراست از مواریث تاریخی، مهم‌ترین وظیفه تمام جوامع بشری است که باید بر اساس ضوابط معین برای در امان ماندن از هرگونه گزند و آسیب رعایت شود.

 

وی افزود: تپه‌های تاریخی یکی از شاخص‌ترین اسناد تاریخی هر منطقه محسوب می‌شود که دسترسی مردمان معاصر را به جزئیات و مرور وقایع گذشته بر زمین تسهیل می‌سازد، از این‌رو اداره کل میراث فرهنگی استان به‌عنوان متولی اصلی حفاظت و حراست از مواریث تاریخی، به خصوص تپه‌های باستانی شناخته‌شده با هرگونه تعدی نسبت به تپه‌های تاریخی و ورود به حریم آن‌ها به‌شدت برخورد و افراد متخلف را به مراجع قضایی معرفی می‌کند.

 

وی با اشاره به ساخت طبقه‌ای مازاد بر ارتفاع مجاز در حریم تپه تاریخی یالدور مرند، گفت: به دنبال ساخت طبقه مازاد بر ارتفاع مجاز ساختمان مسکونی در حریم تپه تاریخی یالدور مرند و پیگیری قضایی این اداره کل، حکم تخریب طبقه مازاد از سوی دستگاه قضا در تاریخ ۲۴ شهریورماه ۹۹ اجرا شد.

 

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، جدایی تأکید کرد: حفاظت از مناطق تاریخی وظیفه‌ای اجتماعی است، لذا امیدواریم با رعایت ضوابط مناطق و مجموعه‌های تاریخی بستر لازم برای حفظ این امانت‌های ارزشمند را برای آیندگان فراهم سازیم.

  • منبع خبر : مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خبر داد