مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند در گفتگو با خبرنگار ران ا ظهار داشت : شهرستان مرند با ۱۱۰ هکتارسطح زیر کشت اراضی زعفران به لحاظ استعدادهای بالقوه از نظر کشاورزی ، محل مناسبی برای کاشت این محصول ارزشمند و استراتژیک است. به گزارش اخبار به روز مرند: جلال رحیم زاده افزود: پیش بینی می شود […]

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند در گفتگو با خبرنگار ران ا ظهار داشت : شهرستان مرند با ۱۱۰ هکتارسطح زیر کشت اراضی زعفران به لحاظ استعدادهای بالقوه از نظر کشاورزی ، محل مناسبی برای کاشت این محصول ارزشمند و استراتژیک است.

به گزارش اخبار به روز مرند: جلال رحیم زاده افزود: پیش بینی می شود امسال حدود ۳۳۰ کیلوگرم زعفران از مزارع شهرستان مرند برداشت شود که متوسط برداشت زعفران از هر هکتار ۳ الی ۴ کیلو گرم است.

وی به اشتغال زایی این محصول در شهرستان مرند نیز اشاره کرد و افزود : سالانه هر هکتار زعفران برای دو نفر اشتغال زایی دارد به طوریکه در مرحله برداشت این محصول در هر هکتار ۵ نفر برای چیدن و ۱۰ نفر برای جداسازی کلاله به کار گرفته می شود.

رحیم زاده با بیان اینکه روش آبیاری استفاده شده برای این محصول در شهرستان مرند به شیوه سنتی غرقابی است افزود: ۸۵ درصد تسهیلات برای کشاورزان در نظر گرفته شده تا از آبیاری مدرن تحت فشار استفاده کنند ولی به دلیل نیاز آبی کم این محصول که سالانه دو یا سه بار است زعفران کاران به تغییر شیوه آبیاری خود رغبت نشان نمی دهند.

معون مدیر کل  و مدیر جهاد کشاورزی  شهرستان مرند همچنین گفت: جهاد کشاورزی پیگیر است تا زعفران کاران این شهرستان تحت حمایت بیمه محصولات کشاورزی قرار گیرند و امید است تا دو هفته آینده تکلیف بیمه این کشاورزان مشخص گردد.

رحیم زاده با اشاره به اینکه سه تعاونی زعفران با حدود ۲۰۰ بهره بردار در شهرستان مرند وجود دارد گفت: دسترسی نداشتن به تسهیلات بانکی و کمبود امکانات فنی عمده مشکلات این بهره برداران است.

وی افزود: در شهرستان مرند دو واحد بسته بندی زعفران وجود دارد و این محصول علاوه بر تامین نیاز منطقه به دیگر استانها و حتی کشورهای ترکیه و آذربایجان صادر می شود.

رحیم زاده گفت: کشت زعفران در شهرستان مرند از سال ۱۳۸۱شروع شده و هر ساله به صورت تدریجی بین کشاورزان افزایش یافته است وبا توجه نیاز آبی کم واقتصادی وارز اور بودن دربین کشاورزان جایگاه خاصی دارد.

images (3)

images (2)