رسانه‌ها رفتار و اخلاق نامزدهای انتخابات را رصد می‌کنند اهالی رسانه در استان آذربایجان‌شرقی تلاش بسیاری برای تنویر افکار عمومی، افزایش آگاهی در میان اقشار مختلف مردم و ایجاد جوی پرنشاط و به دور از تنش‌های ناسالم انجام می‌دهند. محمد عزیزی راد، سرپرست خبرگزاری ایرنا در آذربایجان‌شرقی به عنوان یک روزنامه‌نگار باتجربه می‌گوید: رسانه‌ها به […]

رسانه‌ها رفتار و اخلاق نامزدهای انتخابات را رصد می‌کنند

اهالی رسانه در استان آذربایجان‌شرقی تلاش بسیاری برای تنویر افکار عمومی، افزایش آگاهی در میان اقشار مختلف مردم و ایجاد جوی پرنشاط و به دور از تنش‌های ناسالم انجام می‌دهند. محمد عزیزی راد، سرپرست خبرگزاری ایرنا در آذربایجان‌شرقی به عنوان یک روزنامه‌نگار باتجربه می‌گوید: رسانه‌ها به عنوان چشم و گوش جامعه، رفتار و اخلاق نامزدهای انتخابات را رصد می‌کنند.

عزیزی‌راد می افزاید: رعایت اخلاق در همه ابعاد زندگی و برای همه صورت دارد، اما بدیهی است اهمیت آن در عرصه انتخابات به عنوان بستر قضاوت و انتخاب مردم مضاعف می‌باشد.

وی با بیان اینکه در واقع نامزدهای انتخابات در مقام آزمون رای برگزیده شدن به مصدر تصمیم‌سازی باید در مقایسه با شهروندان عادی پایبندی به مراتب بیشتری به اخلاق داشته باشند، اظهار می‌دارد: نامزدهای انتخابات باید در کارزار تبلیغاتی این نکته را نیز در نظر داشته باشند که هر گونه تناقض در گفتار و رفتارشان، از سوی رای دهندگان به عنوان ناهنجاری اخلاقی تلقی و موجب بدگمانی به آنها می‌شود.

سرپرست خبرگزاری ایرنا در آذربایجان شرقی متذکر می‌شود: توجه به این نکته نیز ضروری است که نامزدهای انتخاباتی بسته به سطح محبوبیت شان، به نوعی مرجع فکری برای گروه های علاقه مند به آنان محسوب می شوند.

هر قلمی موجب ناامیدی و بی‌تحرکی جامعه شود آب به آسیاب دشمن ریخته است

رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان‌شرقی و سرپرست خبرگزاری فارس در آذربایجان شرقی هم وظایف و رسالت سنگین رسانه‌ها و اهالی قلم در عرصه رعایت اخلاق انتخاباتی را یادآور می‌شود و می‌گوید: هر قلمی موجب شود فضای کشور به سمت ناامیدی و بی‌تحرکی سوق پیدا کند قطعا آب به آسیاب دشمن ریخته و باید در رویه خود تجدیدنظر کند.

وحید زینالی تبیین می‌کند: در مقطع کنونی جولان ادبیات غیراخلاقی و تنش‌زا در فضای سیاسی کشور بدون تردید افکار عمومی را تحت تأثیر قرار داده و پیامدهایی ناگوار و تبعاتی سنگین برای آینده سیاسی جامعه به جای خواهد گذاشت.

رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان شرقی تحمل رقیب و نقدپذیری را از اصول مهم انتخابات عنوان و بر لزوم دین‌محوری، ارزشگرایی، قانون‌مداری، انسجام و اتحاد ملی تاکید می‌کند و می‌افزاید: آنچه در انتخابات موجب ایجاد و نشاط در جامعه می‌شود صداقت و درستی است پس بر ما است که اعتماد اجتماعی را جلب کنیم و این مهم را تکلیف خود بدانیم.

زینالی در عین حال خاطرنشان می‌سازد: آنچه رعایت آنها برای همه از مجریان و ناظران انتخابات گرفته تا انتخاب‌شوندگان و انتخاب‌کنندگان، ضروری به نظر می‌رسد عبارتند از در نظر گرفتن منافع ملی در هر شرایطی، رعایت انضباط، صداقت و عدم بدبین کردن مردم به نظام اسلامی و پرهیز از بی‌اعتماد کردن مردم به اصل انتخابات است.

«اما در این میان مطلبی که معمولا توجه و تدقیق در آن فراموش می‌شود، تذکر و یادآوری رعایت اخلاق و انصاف انتخاباتی در میان اقشار مختلف مردم است. قطعا شرایط دشوار اقتصادی، بیکاری شمار زیادی از جوانان تحصیلکرده کشور و مشکلات معیشتی موجود ممکن است برخی از مردم را گرفتار وعده‌های پوچ و توخالی برخی از کاندیداها در انتخابات مختلف کند و آنها به جای اینکه به بررسی سوابق و توانمندی‌های کاندیداها بپردازند بیشتر تحت تأثیر سخنرانی‌ها و جوسازی‌های کاندیداها و طرفدارانشان قرار گرفته و نتوانند افراد اصلح را انتخاب کنند.

در هر صورت از مردم آگاه و همیشه در صحنه این میهن سرفراز نیز انتظار می‌رود با مرور شرایط حاکم بر جامعه، اقتضائات موجود را شناسایی کرده و مناسب‌ترین افراد را چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزینند.»

گزارش از :لیلا حسین زاده