برگزاری همایش «تاریخ و ادبیات ایران» در ترکیه/ سخنرانی میر هدایت سید مرندی در این همایش / نقدی بر این همایش

 

به گزارش  پایگاه خبری اخبار به روز مرند : به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این همایش همچنین سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم، رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ارزروم و جمع کثیری از دانشجویان این دانشگاه حضور داشتند.

میر هدایت سیدمرندی، استاد دانشگاه مرند در سخنرانی خود در این همایش که با عنوان «ایلخانیان و آثار باقیمانده آنان در ایران» ارایه شد، با ارایه تصاویر مختلف از پایتخت‌های ایلخانیان (مراغه، تبریز و سلطانیه) و دیگر آثار به جای مانده از حکومت ایلخانیان، توضیحاتی در خصوص ویژگی‌های این آثار بیان کرد.

وی با اشاره به آثار عمده این دوره گفت: «ربع رشیدی» در تبریز یکی از بناهای متعلق به دوره ایلخانی است.

سیدمرندی در پایان سخنرانی خود از دانشجویان ترک دعوت کرد تا از آثار تاریخی و مشهور دوره ایلخانیان همچون گنبد سلطانیه، دیدن کنند.

اسماعیل حسن‌زاده، استاد دانشگاه الزهراء (س) دیگر سخنران این همایش بود که سخنرانی خود را با عنوان «سیاحت‌نامه و اولیاء چلبی» بیان کرد. وی با بیان اینکه اولیاء چلبی سه بار به ایران سفر کردند، گفت: تمامی این سفرها به عنوان مأموریتی رسمی و با هدف انجام وظایف محوله حکومتی انجام یافته است. اولیاء چلبی  در سیاحت‌نامه به مطالب ریز و دقیق شهرهای ایران پرداخته و چیزی از چشمانش دور نمانده است؛ ولیکن وقتی به مسایل دینی و مذهبی می‌رسد، دقت لازم را انجام نمی‌دهد و مطالبی را می نویسد که به دور از واقعیات جامعه ایران است.

وی افزود: سیاحت‌نامه اولیاء چلبی‌، مهم‌ترین و مفصل‌ترین سفرنامه‌ای است که در دوره عثمانی در نیمه دوم قرن یازدهم هجری نوشته ‌شده و حاوی خاطرات سفر نویسنده از سرزمین‌های وسیعی است که آن زمان در اختیار دولت عثمانی و گاه خارج از سلطه ‌آن دولت بوده است‌.

در ادامه داود طری‌بیگی، از اساتید دانشگاه تبریز هم با عنوان «مولوی و افکار وی» به سخنرانی پرداخت و طی آن با اشاره به افکار و اندیشه‌های مولوی، گفت: اندیشه مولانا سبب شد تا وی به شخصیتی اثرگذار با جاذبه‌های خاص تبدیل شود.

وی با تأکید بر اینکه باید کوشید تا تفکر و اندیشه‌های این عارف را بیشتر باز شناخت و با زوایای گوناگون آن آشنا شد، اظهار کرد: مولانا با فراست و استعداد والای خویش توانست برای یکی از بزرگ‌ترین مشکل انسان یعنی محدودیت بشر راه‌حلی بیابد و او را از سردرگمی برهاند. او دریافت که برای رسیدن به نامحدود باید با ذات احدیت پیوند خورد و اینگونه از ناتوانی و سرگشتگی نجات یافت. این عارف انسان را یک قطره می‌دانست که با رسیدن به دریای بیکران الهی سیراب خواهد شد.

نقدی بر سخنان دکتر میر هدایت سید مرندی کارشناس تاریع  و افتخار شهرستان مرند و آذر بایجان در سخنرانی همایش  تاریخ ادبیات ایران در ترکیه ، باتوجه به شناختی که از آقای سیدمرندی داریم و دارند ایشون در طول چندین ساله اخیر دز شناساندن آثار و بناهای تاریخی که به بوته فراموشی سپرده شده است چقدر تحمل زحمات و تلاشهای وافری را انجام دادند بر همگان آشکار است.

ولی اما آنچکه در این همایش و سخنرانی ایشون به چشم نمی خورد از تاریخ کهن  ۶ هزار ساله شهرستان مرند و آثار و بناهای تاریخی و گردشگری که در این باغ شهر و شهر تاریخی مرند موجود است به چشم نمی خورد  برای ما جای سوال است جناب سیدمرندی اینهمه در مرند جلسات و نوشته ها و یادشت ها و کتاب تاریخ مرند جای تعج است چرا در این همایش اسمی از مرند برنده نشده و یا اینکه نگارنده متن دچار اشتباه شده …؟؟؟

امید است استاد سید مرندی خوشون شفتف سازی ودر این مورد توضیح داده و شهروندان مرندی را قانع کنند ….

 

 


ارسال نظر

توجه فرمایید که نظرات فاقد نام و نیز نظرات تبلیغاتی و توهین آمیز به هیچ وجه تائید نخواهند شد.

:wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)