این همایش به همت انجمن دوستداران انجمن ایرانی تاریخ فرهنگ شهرستان مرند با عنوان تاریخ ،هویت و توسعه مرند با همکاری فرمانداری مرند و دانشگاه آزاد اسلامی در تالار المهدی دانشگاه آزاد اسلامی مرند بر گزار شد . به گزارش اخبار به روز مرند : ، امام جمعه شهر مرند در این همایش علت عدم هویت شناسی […]

این همایش به همت انجمن دوستداران انجمن ایرانی تاریخ فرهنگ شهرستان مرند با عنوان تاریخ ،هویت و توسعه مرند با همکاری فرمانداری مرند و دانشگاه آزاد اسلامی در تالار المهدی دانشگاه آزاد اسلامی مرند بر گزار شد .

به گزارش اخبار به روز مرند : ، امام جمعه شهر مرند در این همایش علت عدم هویت شناسی این شهر را افزایش آسیب های اجتماعی در شهرستان دانست.
حجت الاسلام نعمت زاده گفت : این شهرستان با دارا بودن قدمت تاریخی شش هزار ساله به دلیل ایجاد فاصله بین علما و نخبگان و همچنین افزایش آسیب های اجتماعی در گودال گم شده تاریخی به دست فراموشی سپرده شده است.
وی خاطرنشان کرد : متاسفانه به علت اجرا نشدن صحیح قانون از سوی دولت مردان و در نتیجه بی اعتمادی مردم به مسئولین دولتی ، روز به روز شاهد افزایش عقب روی شهرستان در زمینه های توسعه صحیح شهری و اقتصادی هستیم.
امام جمعه مرند افزود : دانشگاه ها باید با برگزاری چنین همایش هایی علاوه بر ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از این موضوعات نقش شهرستان در زمینه وجود هویت تاریخی را به عموم مردم منعکس کنند.
استاد علوم اجتماعی دانشگاه تهران هم در این مراسم محل شناسی صحیح را اولویت هویت شناسی هر شهر عنوان کرد.
نوربخش گفت : با ایجاد موزه در شهر ، ساماندهی اماکن تاریخی ، تاسیس خانه اندیشمندان می توان قدمهای مثبتی در جهت شناخت صحیح و انعکاس گسترده ظرفیتهای تاریخی این شهر برداشت.
وی با اشاره با دارا بودن علما و هنرمندان تاریخی وسربازان و جنگاوران همیشه در صحنه در طول تاریخ در شهرستان مرند تصریح کرد به دلیل ضعف برخی مسئولین و کم کاری در زمینه های اجتماعی شاهد افزایش مصرف مواد مخدر و طلاق نسبت به سایر شهرستان های استان در مرند هستیم.
این همایش یک روزه با ارائه ۳۱ مقاله با موضوعاتی نظیر شناسایی توانمندی های شهرستان، زمینه سازی برای تکامل فکری همشهریان، تولید و تقویت مسئولیت پذیری بین مسئولین و مردم ، تقویت معرفی تاریخی شهر، شناخت آسیب های اجتماعی ، ارائه راهکارهای برون رفت از مشکلات، تقویت همبستگی بین نسل ها و تقویت روابط بین نخبگان مقیم و غیر مقیم شهر به کار  عصر امروز نیز با سخنرانی اساتید دادنشگاهی در زمینه های علت های توسعه مرند و عدم جذب سرمایه گذار و ایجاد اعتماد و نشاط در سلامت و نهادینه شدن ورزش و اهمیت سلامت در انسان و جامعه و استفاده از مواد غذایی مناسب ادامه و در خاتمه با سخنرانی  علیار راستگو ،معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند پیرامون برنامه های  فرمانداری در ایجاد تعامل بین سرمایه گذاران و نحبگان عملی و  همکاری کلیه  دستگاههای ادارات به کار خود پایان داد.

دکتر حسن زاده مسئول برگزاری این همایش و با اهتمام ذکرالله محمدی با اهداف شناسایی توانمدی های بالقوه و با لفغل انسانی و مادی و ارزشی شهرستان مرند .

زمینه سازی برای تعالی و تکامل فکری و معنوی و مادی شهروندان .

تولید و تقویت حس مسئولیت پذیری در قبال شهر و مردمان آن وتولید و تقویت  معرفت و تاریخی و هویت اجتماعی ،سیاسی شهروندان  .

آسیب شناسی رفتارهای اجتماعی ،سیاسی ،فر هنگی ،اقتصادی و امنیتی و ارایه را هکارهای بومی برای برون رفت از آسیب ها و بحران های جامعه بمدت یک روز روز برگزار شد که از سوی اساتید تاریخی و فرهنگی و اجتماعی و سیاسی مقالاتی ارایه شد که در بخشهای بعدب خبرهر کدام از مقالات انتشار خواهد یا فت