احداث پروژه بزرگ و مهم آزادراه تبریز – بازرگان یکی از وعده‌های رئیس‌جمهور در سفر به آذربایجان‌شرقی بود که تازه بعد از دو سال امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی آن بار دیگر امروز آغاز شد. به گزارش  اخبار به روز مرند : به نقل از خبرگزاری فارس ، حسن روحانی رئیس‌جمهور […]

احداث پروژه بزرگ و مهم آزادراه تبریز – بازرگان یکی از وعده‌های رئیس‌جمهور در سفر به آذربایجان‌شرقی بود که تازه بعد از دو سال امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی آن بار دیگر امروز آغاز شد.

به گزارش  اخبار به روز مرند : به نقل از خبرگزاری فارس ، حسن روحانی رئیس‌جمهور در ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۴ در سفر استانی خود به آذربایجان‌شرقی چند طرح را آغاز و عملیات اجرایی آن را آغاز کرد.

یکی از  طرح‌های مهمی که از طریق ویدئو کنفرانس دستور آغاز عملیات اجرایی آن را صادر کرد آزاد راه تبریز – مرند بود.

طول این پروژه ۲۵۳ کیلومتر و میزان سرمایه‌گذاری برای آن، ۵۸ هزار میلیارد ریال بوده و سرمایه‌گذار آن، شرکت BERGIZ ترکیه به میزان ۶۵ درصد و وزارت راه و شهرسازی به میزان ۳۵ درصد اعلام شد.

مدت زمان اجرای این طرح، ۵ سال (از ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹) بوده و بخش خصوصی ۱۸ سال بهره‌برداری از آن را بر عهده خواهد داشت.

در این روز وزیر راه و شهرسازی در ارتباط ویدیو کنفرانسی محل آغاز عملیات اجرایی این پروژه با محل برگزاری جلسه توسعه و سرمایه‌گذاران آذربایجان‌شرقی که با حضور رئیس جمهور همراه بود، گفت: آزاد راه تبریز – مرند – بازرگان به طول ۲۵۳ کیلومتر و با همکاری سرمایه‌گذار خارجی با دولت احداث می‌شود.

عباس آخوندی با تاکید بر اینکه شرکت ترکیه‌ای برگیز ۶۵ درصد پروژه را انجام می‌دهد، افزود: ۳۵ درصد کار احداث این پروژه برعهده دولت است، البته ما باید اراضی مورد نیاز را نیز تملک کنیم.

وی با بیان اینکه برآورد اولیه طرح ۵۸۰۰ میلیارد تومان است، ادامه داد: این طرح در چهار فاز مختلف و از تبریز به صوفیان و از صوفیان به مرند و سپس به بازرگان اجرا می شود. برآورد اولیه برای اتمام این طرح پنج سال است.

آخوندی به اهمیت این پروژه و نقش آن در رونق اقتصادی و توسعه کشور و شمال غرب کشور اشاره کرد و افزود: این پروژه باعث افزایش حمل و نقل می شود و همچنین می تواند در جهت توسعه تجارت بین غرب و شرق نقش مهمی داشته باشد.

وزیر دولت یازدهم با اشاره به اینکه اجرای این پروژه منافع خوبی برای ما و ترکیه خواهد داشت، گفت: دولت ترکیه دسترسی مطمئنی با اجرای این طرح به خلیج فارس پیدا خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه این طرح سه باند رفت و سه باند برگشت دارد، ابراز داشت: این طرح در جهت صلح و افزایش بیش از پیش مناسبات اقتصادی دو طرف ایران و ترکیه موثر است.

پروژه آزاد راه مرند ـ تبریز ـ بازرگان به زودی اجرایی می‌شود

معاون رئیس‌جمهور در بیستم آذر ماه سال گذشته در سفر به استان آذربایجان شرقی با اشاره به تلاش‌ها و پیگیری‌های مجدانه استاندار آذربایجان‌شرقی در ارتباط با اجرایی شدن پروژه اتوبان مرند ـ تبریز ـ بازرگان گفت: این پروژه به زودی اجرایی خواهد شد.

محمدباقر نوبخت در حاشیه بازدید از پروژه راه آهن میانه ـ تبریز، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: هفته گذشته با حضور استاندار آذربایجان شرقی جلسه‌ای را با مسؤولان وزارت راه و شهرسازی در مورد اتوبان مرند ـ تبریز ـ بازرگان برگزار کردیم و امیدواریم با تصمیماتی که در آن جلسه اتخاذ شد بتوانیم این طرح را که برای ما بسیار مهم است هر چه زودتر اجرایی کنیم.

وی با اشاره به عدم توافق نهایی با سرمایه‌گذار ترک این پروژه افزود: برای اجرای این پروژه با توجه به قطعه‌بندی شدن آن پیمانکاران جایگزین وجود دارد و قطعا با نظارت‌هایی که استاندار و نماینده عالی دولت تدبیر و امید در آذربایجان‌شرقی در این ارتباط داشته و مجدانه و مستمر این طرح را از رئیس جمهور، معاون اول ایشان و سازمان برنامه و بودجه پیگیری می‌کنند تردیدی نداریم که این طرح به زودی به سامان خواهد رسید.

استاندار آذربایجان شرقی در صف منتقدین وزارت راه و شهرسازی/سنگ‌اندازی در مسیر توسعه استان گناه بزرگی است

استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از سنگ‌اندازی برخی‌ها در مسیر اجرای طرح‌های بزرگ عمرانی، آن را جفا در حق چهار میلیون نفر مردم استان دانست و اعلام کرد: همه دستگاه‌های استانی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی حداکثر تلاش خود را انجام داده‌اند و ادامه راه منوط به همکاری دستگاه‌های ملی است.

اسماعیل جبارزاده، با اظهار گله‌مندی از عدم همکاری بدنه برخی از وزارتخانه‌ها در اجرای طرح‌های بزرگ عمرانی در استان، گفت: اگر همکاری دستگاه‌های ملی با استانی انجام می‌شد در سه سال گذشته طبق پیش‌بینی‌ها سه میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی انجام می‌شد.

وی اظهار کرد: سرمایه‌گذاران خارجی که به استان جذب‌شده‌اند هیچ‌کدام برای واردات کالای ساخته‌شده نیست، بلکه برای کار عمرانی است، اما متاسفانه برخی شیطنت‌ها وجود دارد تا این کار انجام نشود.

جبارزاده با بیان این‌که بارها اعلام کرده‌ایم اولویت ما در واگذاری پروژه‌ها با شرکت‌های داخلی است، گفت: به شرطی این کار را انجام می‌دهیم که این شرکت‌ها توان فنی و مالی لازم و کافی را داشته باشند، اما در پروژه‌های مهمی مثل آزادراه تبریز- بازرگان یا ساخت نیروگاه‌های کلاس اچ ناچار به جذب سرمایه‌گذار خارجی هستیم.

وی با بیان این‌که سنگ‌اندازی در مسیر توسعه استان گناه بزرگی است، افزود: کسانی که با شیطنت‌ها و نامه‌نگاری‌های خود مانع اجرای پروژه‌های عمرانی در استان می‌شوند ظلم بزرگی در حق مردم استان مرتکب می‌شوند.

جبارزاده تصریح کرد: ما با مردم عهد و پیمان بسته‌ایم که با تمام وجود برای آنان کار کنیم و هیچ‌کس نخواهد توانست در این مسیر ما را خسته کنند.

گزارش فارس حاکی است، امروز بعد از گذشت دو سال آزاد راه تبریز – مرند – بازرگان وزیر راه و شهرسازی در آستانه انتخابات دوباره به استان آذربایجان شرقی سفر کرده و بار دیگر عملیات اجرایی این پروژه این بار از مرند آغاز کرد.

وزیر راه با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور در سفر دو سال پیش به استان دستور احداث آزادراه تبریز-بازرگان را صادر کرده بود اظهار داشت: پس از صدور دستور رئیس جمهور این پروژه به سرمایه گذار خارجی واگذار شد ولی چون به تعهداتش عمل نکرد، ابتدای کار خلع ید شد.

وی با بیان اینکه این پروژه مهم به یک کنسرسیوم سرمایه‌گذاری داخلی واگذار شد افزود: عملیات این آزادراه دو سه ماه است که آغاز شده و کارگاه‌ها تجهیز شده بود و امروز با اطمینان اعلام می‌کنیم که پروژه به سرعت اجرا می‌شود و آرزوی مردم منطقه به‌زودی با بهره‌برداری از آن برآورده می‌شود.

حال این سووال مطرح می شود آیا با خلع ید یک پیمانکار از یک پرو‍ژه با انتخاب یک پیمانکار جدید باید مراسم آغاز عملیات اجرایی برای آن برگزار کرد.

فیلم آغاز مراسم  آزاد راه تبریز- بازرگان

۱۳۹۶۰۱۱۸۰۰۰۰۹۳_Test_PhotoJ ۱۳۹۶۰۱۱۸۰۰۰۰۹۵_Test_NewPhotoFree