پس از گذشت 1375 سال از واقعه دهم محرم سال 61 هجری قمری در دشت نینوا، عاشوراییان مرندی نماز ظهر عاشورا را به یاد آخرین نماز حضرت سیدالشهدا حسین بن علی (ع) در صحرای کربلا اقامه کردند. ، عزاداران عاشورای حسینی در شهرستان مرند همانند دیگر ماتم‌سرایان نینوا در سراسر کشورمان با اجتماع در تکایا و مساجد‌، […]

پس از گذشت 1375 سال از واقعه دهم محرم سال 61 هجری قمری در دشت نینوا، عاشوراییان مرندی نماز ظهر عاشورا را به یاد آخرین نماز حضرت سیدالشهدا حسین بن علی (ع) در صحرای کربلا اقامه کردند.

، عزاداران عاشورای حسینی در شهرستان مرند همانند دیگر ماتم‌سرایان نینوا در سراسر کشورمان با اجتماع در تکایا و مساجد‌، نماز ظهر عاشورا را به یاد آخرین نماز حضرت سیدالشهدا حسین بن علی (ع) در صحرای کربلا اقامه کردند.

عزاداران حسینی در هر گوشه‌ای از این شهرستان  با صدای ملکوتی اذان، در حالی که اشک از دیدگانشان به یاد آخرین نماز حضرت امام حسین (ع) جاری ‌بود، با شنیدن بانک اذان به یاد نماز اول وقت سومین پیشوای شیعیان جهان در هنگامه جنگ‌ در مساجد‌، خیابان و محلات‌ به نماز ایستاده و با امام و مقتدایشان تجدید میثاق کردند.

حضور خیل عظیم عزاداران ابا عبدالله الحسین (ع) در این شهرستان که اقشار مختلف مردم را در بر می‌گیرد جلوه‌های معنوی شور حسینی را در قالب دسته‌ها و هیئت‌های سوگوار در نماز ظهر عاشورا متجلی کرد.

عزاداران نمازگزار در صفوف منظم سطوح خیابان و میدان‌اصلی شهرها و روستاها، بقاع متبرکه و مساجد را با حضور خود مزین کردند.

براساس این گزارش، در این آیین‌ها نمازگزاران سوگوار و سیاهپوش پیشانی بندگی و عبودیت به خاک مالیدند و در مقابل عظمت و عشق حسین بن علی (ع) به درگاه احدیت سر تعظیم، فرود آوردند و‌ با عشق ورزیدن به نماز‌، لبیک به ندای حضرت امام حسین (ع) گفتند و شیرینی عبادت به درگاه الهی را بار دیگر احساس کردند.

مردممرند نماز ظهر عاشورا به امامت حجت السلام والمسلمین نعمت زاده امام جمعه مرند در میدان امام خمینی این شهر  اقامه کردند.

نوای یا حسین عاشقان قیام کربلا که پیام هیهات من الذله سیدالشهدا را با تعظیم شعائر الله محرم تکرار می‌کند؛ امسال با تقارن سالگرد 13 آبان و عاشورایی حسینی حال و هوای دیگری داشت. به آسمان رفتن غریو هیهات من الذله عزاداران حسینی در تبریز مصداق بارزی از مفاهیم همگون قیام حسینی و روز مبارزه با استکبار جهانی است.

نمازگزاران مرندیضمن سردادن شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل اعلام کردند تا جان در بدن دارند دست از امام زمان خود امام خامنه‌ای دست بر نخواهند داشت و هرگز تن به ذلت نمی‌دهند.

عزاداران قبل از نماز جماعت‌ به سینه‌زنی و زنجیرزنی و مداحان اهل بیت به نوحه‌سرایی در سوگ امام حسین (ع) پرداختند .

این گزارش تصریح می‌کند: در این مراسم عبادی‌، جوانان و نوجوانان با شور و حال وصف نشدنی در صفوف منظم و به هم پیوسته فریضه نماز ظهر عاشورا را برپا داشتند.

عزاداران حسینی در روز عاشورا با اقامه نماز‌‌، بر اصل قیام حضرت امام حسین(ع) و برپایی نماز در هر زمان و مکان تأکید کردند.

uvs141104-011 uvs141105-002 uvs141104-018 uvs141104-023 uvs141104-025 uvs141104-031 uvs141105-036