مراسم تودیع معارفه‌ی مدیرعامل منطقه آزاد ارس را می‌توان پرحاشیه‌ترین مراسم سال ۹۶ خواند.

 

به گزارش آناج، عصر دیروز خبری با عنوان درگیری لفظی نماینده مرند و جلفا با مدیرعامل سابق منطقه آزاد ارس در خروجی رسانه‌ها قرار گرفت که عده‌ای آن را ناشی از اهانت عرب‌باغی به مردم جلفا می‌پنداشتند.

از همان ابتدا خبرنگاران پیش‌بینی بروز حاشیه در مراسم تودیع و معارفه را می‌کردند و منتظر سخنانی از سوی دو طرف بودند که به ایجاد جنجال خبری دامن می‌زد. این اتفاق هم افتاد و حتی شاعری که در ابتدای برنامه روی سن رفت تا آغازگر برنامه باشد، شعری معنی‌دار و پرکنایه را سرود تا در اولِ مراسم عرب‌باغی یک‌هیچ از حسن‌نژاد جلو بیفتد.

این پایانِ ماجرا نبود و خادم‌عرب‌باغی بالاخره در آخرین نطقِ خود در منطقه آزاد ارس نیش و کنایه‌هایش را به نماینده مرند و جلفا زد تا با دلی پر این منطقه را ترک نکند. عرب‌باغی در ابتدا به وضعیت أسفناک منطقه در ۴٫۵ سال قبل اشاره کرد و یادآور شد: «روزی که به ارس آمدم، بعد از مراسم معارفه‌ام گفتند حقوق کارمندان مانده است، چه‌کنیم که بنده در جواب گفتم به‌من چه! تازه از راه رسیده‌ام و صبر کنید»

وی افزود: «در این‌ سال‌ها کارهای زیادی انجام شده است و هرکسی بگوید تغییری رخ نداده، از دل چرکین و کینه‌ای اوست، باید خیلی بی‌وجدان باشیم که بگوییم در منطقه آزاد ارس کار خاصی رخ نداده است».

مدیرعامل سابق منطقه آزاد ارس درحالی که هنگام سخنرانی با یک چشم حسن‌نژاد را دنبال می‌کرد و با تشویق‌های بی‌امان حضار به وجد می‌آمد، به یک‌باره در اظهار نظری تأمل‌برانگیز و هیجانی مدعی شد: «کسانی که می‌گویند در ارس بیکاری وجود دارد، بیایند شغل ایجاد کنند، با شعار نمی‌توان کار کرد، به عقیده‌ام در ارس بیکاری وجود ندارد و بیکاران مفت‌خورها هستند»

این اظهار نظر عرب‌باغی کافی بود تا حسن‌نژادی که پیش‌تر به سهم‌خواهی از عرب‌باغی متهم شده بود، از کوره در برود و با فریاد بگوید: «بیا پایین توهین نکن، بیا پایین!»

جدال لفظی عرب‌باغی با نماینده مرند و جلفا به اینجا ختم نمی‌شد و در ادامه‌ی ماجرا مدیرعامل سابق منطقه آزاد ارس که بیشتر از مدت‌ زمان تعریف شده نیز صحبت می‌کرد به شائبه‌ی نقش نماینده مردم در کناره‌گیری‌اش نیز پاسخ داد و تاکید داشت: «۴۶ سال خدمت کردم و کسی نتوانست مرا عوض کند، روزی که مناطق آزاد ارس را زیر نظر وزارت اقتصاد بردند استعفاء دادم چراکه نمی‌خواستم به‌خاطر آب خوردنم از وزیر اجازه بگیرم».

وی ادامه داد: «آقای حسن‌نژاد وقتی من آمدم اینجا زیرساختی نبود، شما می‌گویید فرودگاه کو؟! با کدام پول؟! اول باید آب و گاز و فیبر نوری را مهیا می‌کردم و بعدا می‌رفتم سراغ فرودگاه!»

شدیدالحن‌ترین انتقاد محسن خادم عرب‌باغی به حسن‌نژاد مربوط به مصاحبه‌ی او با رسانه ملی می‌شد که مدیرعامل سابق منطقه آزاد ارس با تکرار آن ماجرا نتوانست برخشم خود فائق آید و در سخنانی توأم با فریاد خاطرنشان ساخت: «شبی که در تلویزیون گفتید منطقه آزاد ارس، منطقه قاچاق شده است از همه‌چیز بریدم! درب خروج دست گمرک است، آمار قاچاق‌های گرفته شده را به همه اعلام کنید! نباید در رسانه ملی چنین سخنانی را بر زبان می‌آوردید»

در نهایت عرب‌باغی نطق خود را به پایان رساند و با بیان اینکه حسن‌نژاد را به‌خاطر آموزه‌های اسلام و احترام به رأی مردم حلال می‌کند از روی سن پایین آمد و همه به جز حسن‌نژاد به نشانه‌ی احترام به پاخاستند.

حسن‌نژاد که در اثنای سخنرانی عرب‌باغی بر روی کاغذهای کوچکی خلاصه‌نگاری می‌کرد معلوم بود می‌خواهد به برخی سخنان دوست سال‌های ۹۲ و رقیب جدال‌های سال ۹۶ خود پاسخ دهد. پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد و با اینکه در سین برنامه فرصتی برای سخنرانی‌اش در نظر گرفته نشده بود، روی سن رفت.

نماینده مرند و جلفا از تلاش‌های عرب‌باغی و پیشرفت منطقه آزاد ارس در زمانی که او به‌عنوان مدیرعامل ایفای وظیفه می‌کرد تشکر کرد و با اینکه پاسخ برخی صحبت‌های عرب‌باغی را داد اما در برابر بخش دیگری از انتقادات وی سکوت اختیار کرد و دلیل این کار را قولی خواند که به مسئولان حاضر در ردیف اول داده است.

حسن‌نژاد از عدم احداث فرودگاه منطقه آزاد ارس علی‌رغم آنکه ۷ سال به صورت مستمر در بودجه آمده است انتقاد کرد و گفت: «شما باید پیگیری می‌کردید تا بودجه تخصیص یابد و مجوز احداث فرودگاه را صادر نمایند، حال برای منطقه آزاد ماکو فرودگاه ساخته‌اند و با این استدلال می‌گویند ارس نیازی به فرودگاه ندارد».

موضوع دیگری که این نماینده مجلس دهم به آن معترض بود، عدم استفاده‌ی عرب‌باغی از مدیران بومی و تبعیض بین کارمندان ارس در نحوه انعقاد قراردادها را شامل می‌شد. نماینده جلفا پاسخ اظهارنظر عجیب عرب‌باغی در مورد بیکاران را هم داد و گفت: «به مردم من توهین نکنید، اگر آن‌ها مقابل روس‌ها نمی‌ایستادند شما اینجا مدیر نمی‌شدید، مفت‌خور کسانی هستند که ماهیانه ده پانزده میلیون تومان حقوق گرفتند و کاری انجام ندادند»

حسن‌نژاد این‌ها را گفت و از سن پایین آمد اما مستقیم سراغ عرب‌باغی رفت تا به صورت نمادین هم که باشد، با او روبوسی کند، متاسفانه عکاسان حاضر در صحنه نتوانستند این صحنه را به تصویر بکشند!