احمد حمزه زاده در جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی شهرستان مرند با بیان اینکه شیوع کرونا، معادلات را در حوزه گردشگری بهم زد، اظهار داشت: با شیوع کرونا و تعطیلی های گسترده و طولانی مدت، بیشترین ضرر را صنعت گردشگری متحمل شد.وی افزود: تعداد ۳۰ هزار نفر شاغل مستقیم در حوزه گردشگری و […]

به گزارش پایگاه خبری اخبار مرند -مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه : تعداد ۳۰ هزار نفر شاغل مستقیم در حوزه گردشگری و صنایع دستی داریم که کرونا ثبات شغلی نصیرن را به خطر انداخته است و دولت سعی دارد با استمهال بیمه و تسهیلات، زیان فعالان این حوزه را تا حدودی جبران کندافزود، با شیوع کرونا، ذائقه های سفر به شدت عوض شده است و گردشگران بیشتر به محیط های طبیعی و روستایی روی آورده اند که شهرستان مرند نیز با توجه به ظرفیت های طبیعی و وجود روستاهایی با طبیعت جذاب و بکر، یکی از هدف های گردشگری است.

وی همچنین ضمن اشاره به تعداد مجوزهای صادر شده برای اقامتگاه های بوم‌گردی در استان گفت: از تعداد ۲۳۰ مجوز صادر شده در طول ۲ سال، ۴ مجوز برای مرند بوده که با توجه به ظرفیت‌های شهرستان، بیشتر باید در این خصوص تلاش شود.
حمزه زاده به استعداد شهرستان در حوزه صنایع دستی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: پارک واقع در ورودی مرند بهترین مکان برای ایجاد بازارچه صنایع دستی است که می توان با تحقق آن، قدمی در جهت بهبود اقتصاد منطقه برداشت.
وی اعلام کرد: طی سال گذشته تعداد ۳ هزار نفر در حوزه صنایع دستی در استان آموزش دیدند که ۱۵۰ نفر از مرند بودند و طبق بررسی های بعمل آمده، بیش از یک هزار نفر از نصیرن در بخشهای مختلف صنایع دستی مشغول بکار شدند.

 معاوت استاندار آذر بایجان شرقی وفرماندار شهرستان ویژه مرند بر گردشگری کنترل شده با حفظ الزامات بهداشتی تاکید کرد

فرماندار ویژه مرند با بیان اینکه برنامه های ما برای جذب گردشگر باید متناسب با وضع موجود بوده و پیشبرد امور با توجه به شرایط کرونایی باشد، ادامه داد: هدف ما در شهرستان این است که گردشگری را کنترل شده و با رعایت موارد بهداشتی پیش ببریم.

داود گرشاسبی ضمن تاکید بر تبدیل نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اداره در این شهرستان گفت: با توجه به وجود مزیت ها و موقع جغرافیایی مناسب، آنچه برای ما مهم است ارتقای مزیت های موجود و توجه به آنها می باشد.

وی افزود: برای هدف گردشگری بودن باید ورودی شهر اصلاح شده و گردشگر علاقمند به ورود به شهر شود.
فرماندار ویژه مرند تاکید کرد: ما در شهرستان نگاه ممنوعیتی به موضوع گردشگری نداریم و حتی در شرایط کرونایی نیز می توانیم با رعایت پروتکلهای بهداشتی، آن را ادامه دهیم.

گرشاسبی یادآوری کرد: مرند شهر تنوع فرصت ها بوده و همه نوع امکان و توانمندی را دارد که باید برای استفاده از آن، در جهت رفع موانع و تسهیل گری در حوزه گردشگری تلاش کنیم.

 

معاون عمرانی فرماندار مرند  نقش گردشگری در اقتصاد کشور انکار ناپذیر است، گفت: با توجه به مواجهه کشور ما با تحریم‌های بی سابقه، توسعه صنعت گردشگری از جمله راه های شکست تحریمها است.
صادق میکائیلی تاکید کرد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می توانند با توجه به امر گردشگری، در جهت توسعه، پیشرفت و آبادانی شهرها و روستاها و عمل به گام دوم انقلاب اسلامی، نقش اساسی ایفا کنند.
وی افزود: دهیاری ها باید برای جلوگیری از مهاجرت، در کنار بخش های تولید و کشاورزی، به موضوع گردشگری توجه کنند.
معاون عمرانی فرماندار مرند ادامه داد: شهرداری ها نیز می توانند با ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و امکانات و تسهیلات برای گردشگران و حفظ بافت قدیمی شهرها به امر گردشگری و رونق آن کمک کنند.

بخشدار مرکزی مرند یکی از برنامه های اصلی مورد توجه سیاست گذاران، توجه به گردشگری در روستاها است.

علی نیک نفس افزود: رونق گردشگری با توجه به اینکه موجب بهبود وضع اقتصاد در روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها می شود نیازمند توجه بیشتر مسوولین استانی است.
وی با اشاره به وجود روستای گردشگری زنوزق به عنوان ماسوله آذربایجان در شهرستان مرند، اظهار کرد: بوستان و مجتمع با امکانات لازم جهت استفاده گردشگران در این روستا احداث می شود که خواست ما همکاری میراث فرهنگی استان و کمک به اتمام سریع پروژه است.
بخشدار مرکزی مرند همچنین روستاهای عیش آباد و پیربالا را از جمله روستاهای هدف گردشگری این شهرستان بیان کرد و افزود: طی سالهای گذشته، اقداماتی از جمله احداث سرویس های بهداشتی در این روستاها انجام شده است و اکنون باید با کمک میراث فرهنگی استان، در خصوص ایجاد پارکینگ مناسب برای آسایش گردشگران و جلوگیری از بروز حوادث ناشی از سیل اقدام شود.
وی در ادامه ضمن اشاره به ضرورت نصب تابلوهای معرفی مناطق گردشگری روستایی در مسیر گردشگران خاطرنشان کرد: سعی ما این است باغ شهر مرند را که دارای جاذبه های طبیعی فراوان می باشد با تعامل و همکاری مسوولین استانی، برای استفاده گردشگران آماده کنیم.