امام جمعه جلفا با اشاره به ضرورت ایجاد و تکمیل آزادراه جلفا ـ مرند‌ گفت: بخشی از این آزاد راه به کندی در حال احداث است و باید با سرعت دهی به اجرا و تکمیل آن جلوی سانحه‌های جاده‌ای در این منطقه را گرفت.

 

به گزارش اخبار به روز مرند :حجت‌الاسلام سالار سنجری عصر امروز در آئین کلنگ زنی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس  اظهار داشت: نیروگاه ارس پروژه‌ای زیربنایی است و از لحاظ حجم سرمایه گذاری قابل توجه بوده و از جهت تولید انرژی به عنوان زیربنای توسعه و عمران و تولید دارای اهمیت است.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد و تکمیل آزادراه جلفا – مرند، افزود: بخشی از این آزاد راه به کندی در حال احداث است و باید با سرعت دهی به اجرا و تکمیل آن جلوی سانحه‌های جاده‌ای در این منطقه را گرفت.

امام جمعه جلفا در ادامه تصریح کرد: احداث خط آهن جلفا – نوردوز نیز دارای اهمیت است تا شبکه ارتباطی جمهوری اسلامی به ارمنستان و آذربایجان وصل شود.

سنجری با بیان اینکه احداث فرودگاه ارس برای این منطقه و سرمایه گذاران حیاتی است، گفت: برخی محصولات پس از تولید باید به بازارهای بین المللی صادر شود و صدور مجوز زیست محیطی و سازمان هواپیمایی کشور از الزام‌های احداث این فرودگاه است که امیدواریم در این زمینه مساعدت لازم صورت گیرد.

وی در پایان گفت: جذب سرمایه گذاری، تأمین سرمایه و انتقال پول به کشورهای خارجی از دیگر مشکلات منطقه آزاد ارس بوده و در زمان کنونی بانک‌های منطقه باید قدرت سرمایه گذاری و قابلیت گشایش اعبتارهای اسنادی و انتقال ارز را داشته باشد.

گفتنی است این نیروگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسط شرکت نیروگاه سیکل ترکیبی پرتو انرژی آذر ارس ساخته می‌شود و میزان سرمایه گذاری برای ساخت واحد نیروگاهی، ۲۳۰ میلیون یورو برآورد شده است. از این میزان ۲۰۰ میلیارد تومان توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و مابقی از طریق صندوق توسعه ملی تأمین می‌شود.

تاکنون تنها یک مورد از نیروگاه کلاس F در کشور راه اندازی شده است و تکنولوژی مورد استفاده در نیروگاه ارس از شرکت زیمنس آلمان خریداری شده است. سوخت توربین گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ارس، گاز و گازوئیل است که در فصول سرما به دلیل کمبود گاز به گازوئیل تغیییر می‌یابد.

مراحل ساخت و بهره برداری نیروگاه ارس در ۴۰ ماه پیش بینی شده است و با ورود نیروگاه به مدار سراسری، برق مورد نیاز صنایع سنگین مستقر در ارس، به طور کامل تأمین خواهد شد.

در طول ساخت این نیروگاه ۳۰۰۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد و پیش بینی می‌شود که بعد از بهره برداری نیز شاهد اشتغال مستقیم ۳۵۰ نفری در نیروگاه سیکل ترکیبی ارس باشیم.