نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید کرد مجلس در جریان اتفاقات فدراسیون فوتبال قرار دارد و به موضوع لباس‌های تیم ملی هم ورود خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار مرند :،  محمد حسن‌نژاد، نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در مورد اینکه آیا نمایندگان مجلس در جریان اتفاقات تیم ملی فوتبال و لباس این تیم برای جام جهانی قرار دارند یا خیر، اظهار داشت: ما در جریان کلیات اتفاقات از جمله لباس تیم ملی برای جام جهانی، نبود اسپانسر و پول دادن‌ها هستیم.

وی که با برنامه رادیویی تهران ورزشی صحبت می‌کرد در پاسخ به این پرسش که «آیا لباس ساده برای تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی مطلوب است؟»، تصریح کرد: ما مشکلاتی داریم و آنها را هم خیلی فریاد می‌زنیم. سه الی چهار ماه پیش بود که از وزیر ورزش و جوانان در این مورد سؤال کردم. من یک اعتقادی دارم که اگر در مکانی دزدی انجام شود باید اول با حراست مجموعه برخورد کنیم. پس از آن هم اگر بهترین امکانات را در اختیار تیمی قرار دهید و بعد نیروی انسانی خوبی نباشد، قطعاً موفق نخواهید بود. اکنون اگر بهترین فوتبالیست‌ها در تیم ملی باشند، اما مدیریت وجود نداشته باشد، قطعاً آبروریزی خواهد شد. به طور مثال تیم بارسلونا در همه بازی‌های خود پیروز شد، اما به دلیل اینکه مربی این تیم در چینش دو بازیکن اشتباه کرد، شکست خورد.

نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: همین موضوع در ایران هم وجود دارد، ما ۸۰ میلیون نفر جمعیت داریم و کشور ۴۰ ساله‌ای هم نیستیم و هفت هزار سال قدمت ایران است. اینکه مربی خارجی بیاید و بگوید بازیکنان داخلی به درد نمی‌خورند، بزرگ‌ترین توهین به ایران، لیگ و ملت است. پس از آن هم مدیر ما به جای اینکه بگوید از خیر صعود در جام جهانی می‌گذریم و نمی‌گذاریم غرور ملی خدشه‌دار شود، به پاچه‌خواری افتاده است! من به‌عنوان یک ایرانی واقعاً خجالت می‌کشم. متأسفانه شاهد این موضوع هم هستیم که بازیکنانی که قرار است لباس تیم ملی کشورمان را به تن کنند، به خانه یک فرد پولدار می‌روند و به تعریف و تمجید از او می‌پردازند.

وی افزود: سالانه چندین میلیون دلار بودجه این کشور است، اما یک فرد به خاطر چندین هزار دلار در تلویزیون مثل آقا بالاسرها صحبت می‌کند. این نشان می‌دهد  مدیریت در فوتبال ما نیست. اگر مدیری وجود داشته باشد، اجازه نمی‌دهد این آبروریزی اتفاق بیفتد. مگر پول ما پول نیست؟ چرا یک کشور آفریقایی می‌تواند لباس خوب تهیه کند، اما ما نه؟! قرار است این پیراهن را ۸۰ میلیون بیننده ببیند و شما هم فکر نکنید فقط مردم ایران در جام جهانی لباس تیم ما را می‌خرند، مردم سایر کشورها هم لباس ما را خواهند خرید. جالب اینجاست که قرار است از این موضوع درآمدزایی شود، اما به جای اینکه ما از شرکت آدیداس پول بگیریم باید به آنها هم پول بدهیم، متأسفانه از زمین به آسمان می‌بارد!

حسن‌نژاد در ادامه عنوان کرد: شرکت‌های تبلیغاتی به یک بازیکن برای تبلیغ برند‌شان پول می‌دهند، یعنی کشور ایران با این عظمت به اندازه یک ورزشکار قدرت تبلیغاتی ندارد؟

وی در واکنش به این پرسش که آیا مجلس شورای اسلامی قرار است به این موضوع ورود کند یا خیر، گفت: همان‌طور که گفتم من شخصاً دو الی سه ماه پیش سؤالاتی از وزیر داشتم. متأسفانه زمانی که ما سؤال می‌پرسیم می‌گویند تو سؤالاتت را پس بگیر ما درستش می‌کنیم، اما همان راه قبل را ادامه می‌دهند! ما یک نامه به کمیته تحقیق و تفحص نوشته‌ایم. نه تنها فقط در مورد تیم‌های پرسپولیس و استقلال بلکه در مورد سایر مسائل هم ورود خواهیم کرد. ما باید مشکلات را جراحی کنیم تا این مسائل درست شود. شما دیدید ما کمی در بحث ارز اغماض کردیم چه آبروریزی شد. همین مسئله هم در فوتبال وجود دارد. چرا باید سه الی چهار نفر به‌عنوان مدیر در فوتبال مثل مهره‌های شطرنج بچرخند؟ بعد هم متأسفانه می‌روند و با تیمی مانند سیرالئون بازی می‌کنند و بعد هم بازیکنان آن کشور می‌گویند تا پول ما را ندهید از ایران نمی‌رویم! این آبروریزی است. ما در جریان تمام موضوعات هستیم. این آبروی یک ملت است. شاید کار ما در مجلس شورای اسلامی سنگین باشد، اما این‌طور نیست که از مسائل غافل باشیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد اینکه چرا مجلس واکنشی به اتفاقات فوتبال نشان نمی‌دهد، گفت: ما واکنش نشان می‌دهیم، اما بحث برمی‌گردد به پوشش واکنش‌ها و بعد اهمیتی که موضوعات در مجلس دارند. شاید برای من به شخصه مسئله ارز و دلار مهم‌تر از لباس تیم ملی باشد. یک مسئله دیگری هم هست، اینکه تلویزیون به جای پخش حرف دلسوزان، صبح تا شب حرف همان مدیری را پخش می‌کند که این افتضاح را به بار آورده است. همان‌طور که گفتم سؤال از وزیر در دستور کار قرار دارد. من خودم هم سؤالاتی دارم و خواهم پرسید. مسلماً نمایندگان دیگر مجلس هم سؤالاتی دارند. یعنی در بین این همه کشور فقط ایران طراحی نداشت که باید با لباس ساده به جام جهانی برود؟ آیا کشور ما به اندازه تیم دویستم آفریقا هم نبود؟!

نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: ان‌شاءالله این اتفاقات رخ خواهد داد. می‌گویند نباید تمرکز تیم ملی را پیش از جام جهانی به‌هم زد، اما ما که نمی‌خواهیم این کار را انجام دهیم. تیم ملی ما در جام جهانی که قرار نیست قهرمان شود، به نظرم اینکه ما سرافرازانه بازی کنیم و حذف شویم بهتر از این است که خیلی چیز‌ها را بفروشیم و سکوت کنیم.  اکنون دو دیدگاه وجود دارد که باید از یک طرف تمرکز تیم ملی حفظ شود و از سمت دیگر غرور ملی لطمه نخورد.

وی در مورد اینکه حرف‌های مدیران فدراسیون فوتبال تناقض دارد و آیا مجلس شورای اسلامی به این مسائل رسیدگی خواهد کرد یا خیر، گفت: ما در قانون کار یک کارفرما داریم و یک کارگر. در مسئله لباس تیم ملی ما کارفرما هستیم و شرکت آدیداس کارگر. ما می‌گوییم نقش یوزپلنگ ایرانی را روی لباس ما بزند، اگر این کار را انجام نداد می‌رویم سراغ شرکت نایک، اگر او هم امتناع کرد می‌رویم سراغ یک برند داخلی.

حسن‌نژاد در پایان یادآور شد: من به شخصه فوتبال را می‌بینم و پیگیر تمام لیگ‌ها هستم. در فوتبال اروپا طرفدار بارسلونا هستم و در فوتبال ایران هوادار تراکتورسازی. به شخصه وقتی بازی تیم پرسپولیس را در لیگ قهرمانان دیدم به ایرانی بودنم افتخار کردم. نمی‌دانم چرا برخی‌ها می‌گویند این تیم کیفیت ندارد! دوندگی بازیکنان پرسپولیس مقابل السد در حد لالیگا بود. /تسنیم