نبود مکان مناسب برای بازنشستگان مرند در شورای سالمندان این شهرستان مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار به روز مرند :، جلسه شورای سالمندی و ستاد مناسب سازی شهرستان مرند، ظهر امروز با حضور معاون فرماندار ویژه مرند، رئیس اداره بهزیستی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سایر دستگاه های مرتبط در فرمانداری برگزار شد.

علی روستانژاد رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان مرند در این جلسه خاطرنشان کرد: ۳ هزار و ۸۹۱ نفر سالمند ۶۰ سال به بالا تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) این شهرستان هستند که خدمات و پرداخت مستمری به آنان ارائه می شود.

وی افزود: به فرزندان و نوه هایی که از پدران سالمند تحت پوشش کمیته امداد نگهداری می کنند، ۳۰۰ میلیون ریال وام اشتغال زایی پرداخت می شود تا این سنت حسنه بیشتر گسترش پیدا کند.

مهران فرجی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرند نیز بر ضرورت استفاده از تجربیات سالمندان تاکید کرد و اظهار داشت: پیشنهاد می شود با همکاری دستگاه های مرتبط، نخستین جشنواره «آنالار ناقیل لاری و آتالار سوئزلری» برگزار شود تا باعث نزدیکی نسل امروز با نسل گذشته شده و همچنین تاریخ شفاهی منطقه به صورت کتاب منتشر شود.

در ادامه مهدی علیپور رئیس شورای اسلامی شهر مرند، با اشاره به اهمیت حضور فرزندان در کنار سالمندان ابراز داشت: باید برنامه ای در محلات اجرا شود تا خانواده ها برای نگهداری پدران و مادران سالمند خود تشویق شوند.

ارائه مشاوره برای سالمندان

معصومه عادلی مسئول خانه سالمندان شهرستان مرند در این جلسه با اشاره به اینکه در سه ماهه دوم امسال دوره های پیشگیری از سالمندی برگزار شد، ابراز داشت: جشنواره قصه گویی برای گروه سنی سالمندی و سایر سنین با حضور ۱۳۰ نفر برگزار و ۶ قصه گوی برتر نیز تجلیل شد.

وی افزود: همایش «مرند شهر دوستدار سالمند» نیز با استقبال مردم برگزار شد که سند بومی سالمندی شهر مرند در این همایش رونمایی شد.

عادلی خاطرنشان کرد: مسابقات آشپزی ویژه بانوان جهت افزایش روحیه بانوان سالمند برگزار و غرقه صنایع دستی سالمندان برپا شد.

مسئول خانه سالمندان شهرستان مرند با بیان اینکه جمعیت به سمت سالمندی می رود، عنوان کرد: تیمی از سوی موسسه خیریه سالمندان با همکاری اداره بهزیستی شهرستان مرند تشکیل شده که با هیات امنای مساجد جلساتی تشکیل می شود تا سالمندانی که فاقد فرزند و اطرافیان هستند و به تنهایی زندگی می کنند، شناسایی شده تا جلسات مشاوره برای آنان برگزار شود.

بازنشستگان روی جداول شهری روزگار می گذرانند

یدالهی مسئول کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان مرند اظهار داشت: بازنشستگان تامین اجتماعی شهر مرند، روزانه روی جداول مرکز شهر روز خود را سپری می کنند که در شأن آن ها نیست.

وی با اشاره به اینکه یک سوم بازنشستگان تامین اجتماعی، سالمند هستند، افزود: باید یک پارک یا فضایی برای بازنشستگان احداث شود تا مکانی در شأن آن ها باشد.

گفتنی است، تعداد ۲۷ هزار و ۹۸۸ نفر سالمند در شهرستان مرند زندگی می کنند که ۱۳ هزار و۱۲۲ نفر مرد و مابقی زن هستند.