فرماندار شهرستان ویژه مرند با بیان اینکه برای رسیدن به توسعه باید رفتارهای منطقی صورت گیرد، گفت: توسعه در روستاها باید مردم محور بوده و دهیاران فرایند توسعه را با مشارکت مردم پیش ببرند.

به گزارش پایگاه اخبار به روز مرند: داود گرشاسبی روز دوشنبه در همایش گرامیداشت روز دهیاری و تجلیل از دهیاران شهرستان مرند اظهار داشت: جهت تثبیت جمعیت در روستاها و اجرای مهاجرت معکوس، خلاهایی که در روستاها وجود دارد باید رفع شود.
وی افزود: یکی از دلایل مهاجرت از روستاها، عدم پاسخگویی به نیازهای فردی در آنها است از این رو دهیاران باید با ایجاد توانمندی در روستاها، بدنبال رفاه و علقه اهالی باشند.
فرماندار ویژه مرند تاکید کرد: دهیاران باید از کالبدسازی خارج شده و با حرکت به سوی باورسازی، پاسخگوی نیازهای اهالی باشند.
وی با بیان اینکه ایجاد تحول در روستاها ضروری است، گفت: رسالت دهیاران این است تا با ایجاد تغییر و تحول در نوع نگاه و رفتار در روستاها، در راستای حل مشکلات گام بردارند.
گرشاسبی افزود: برای رسیدن به توسعه پایدار، فرهنگ عنصری از توسعه است و در حوزه‌های دیگر نیز باید به توسعه دست یافت.
بخشدار مرکزی مرند نیز با بیان اینکه دهیاری، نهادی جدید و در عین حال مهم و مؤثر است، گفت: از زمان نام گذاری و ایجاد روز دهیاری، پیوند بین حاکمیت و مردم در روستاها ایجاد و موجب مشارکت‌های مردمی در اجرای پروژه‌های مختلف شد.
علی نیک نفس افزود: به برکت وجود دهیاران، مشارکت مردم و نیز حمایت ویژه دولت، اعتبارات روستایی در چند سال اخیر، ۱۰ برابر افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: با اقداماتی که صورت گرفته، در بیشتر روستاها تا حدودی محرومیت زدایی اتفاق افتاده و حرکت در آنها به سمت شرایط مطلوب است.
بخشدار مرکزی مرند ضمن اشاره به وجود تنوع خواسته‌ها در روستاها خاطرنشان کرد: در این راستا و با توجه به افزایش مشارکت‌های مردمی و اعتبارات دولتی، فعالیت‌ها و پروژه‌های عمرانی، فرهنگی و تفریحی در روستاها رو به رشد بوده است.
وی با بیان اینکه روستاها، زیربنای توسعه کشور است، افزود: ضروری است نگاه رؤسای ادارات به دهیاران، متفاوت بوده و برخورد با آنها، به عنوان نماینده روستاها باشد.
نیک نفس همچنین با اشاره به بالا بودن ۵ درصدی جمعیت روستایی در مرند نسبت به شهرهای دیگر اظهار داشت: اجرای سیاست مهاجرت معکوس در روستاها جزو برنامه‌های اصلی دولت است و در این خصوص در شهرستان مرند نیز در چند روستا،مهاجرت معکوس آغاز شده است.
وی در ادامه اعلام کرد: در سه ماهه اول امسال، با همکاری و هم افزایی مسؤولین مربوط، ۳۰۰ هزار مترمربع آسفالت در ۲۵ روستای بخش مرکزی و ۱۰ روستای بخش یامچی به ارزش ۱۵۰ میلیارد ریال اجرا شده است.
بخشدار مرکزی مرند همچنین از وجود بیش از ۴۵ میلیارد ریال پروژه خیرساز در روستاهای این بخش خبر داد و گفت: در سال گذشته نیز نزدیک یک میلیون مترمکعب معابر در روستاها، زیرسازی و آسفالت شده است.