اداره بهزیستی شهرستان مرند، از جمله نهادهایی است که با ارائه خدمات به ۱۱ هزار نفر جامعه تحت پوشش خود، در سال های اخیر در برخی از بخش ها رتبه برتر استانی را کسب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :حسین محمدزاده،  با اشاره به اینکه بیش از ۱۱ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی مرند هستند، اظهار داشت: یارانه ۸۶۱ خانوارهای افراد بهبود یافته به تعداد ۳ هزار و ۷ نفر در شهرستان مرند در سال گذشته افزایش پیدا کرد.

وی افزود: به ازای هر معلول و یا فرد تحت پوششی که در واحدهای تولیدی به کار گرفته شوند، ۲۰ میلیون تومان وام به کارفرما تعلق می گیرد و بعد از ۲ سال نیز وام توسعه اختصاص پیدا می کند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند تصریح کرد: هزار و ۲۱۰ معلول در روستاها تحت پوشش هستند که در هر روستا نیز یک فرد به عنوان تسهیل گر آموزش داده شده و نیازهای معلولان را مرتفع می کند.

محمدزاده در ادامه از راه اندازی سامانه طلاق خبر داد و گفت: زوجین قبل از مراجعه به دادگستری، الزام قانونی وجود دارد که باید در این سامانه ثبت نام کرده و توسط کارشناسان از خدمات مشاوره بهره مند می شوند.

وی تاکید کرد: سال گذشته ۱۰ میلیارد ریال کمک مردمی جذب بهزیستی مرند شد که در مقایسه با سال های گذشته افزایش چشمگیری دارد.

تدوین سند بومی آسیب‌های اجتماعی در مرند

محمدزاده همچنین با بیان اینکه اداره بهزیستی شهرستان مرند طبق دستورالعمل سازمانی خود در ۴ حوزه پیشگیری، توانبخشی، امور اجتماعی و مشارکت های مردمی با ۱۸۰ سرفصل کاری خدمات خود را ارائه می کند، اظهار داشت: ۴ موسسه خیریه و ۲۱ مرکز غیردولتی مجوزدار زیر نظر این اداره در حال فعالیت و خدمت رسانی هستند.

وی همچنین از فعالیت ۲۶ موسسه و مرکز غیردولتی با مجوز اداره بهزیستی در شهرستان مرند خبر داد و اذعان داشت: موسسه های خیریه سنگبران میشو، فرشتگان مهر، سامان، خرداندیشان سرای مهر، ندای مهر انیس، حصین رزاق و طلوع خورشید و مراکز غیردولتی مثل مراکز روزانه توانبخشی و مراکز مشاوره و کلینیک های مددکاری از جمله این موسسه ها و مراکز هستند.

رئیس بهزیستی شهرستان مرند با اشاره به اینکه در ۲۰ سال آینده درصد سالمندی شهرستان مرند به ۳۰ درصد می رسد، گفت: سالمندی جمعیت، معلولیت هایی را به وجود می آورد که کارگاه های پیشگیری از معلولیت در دوره سالمندی برای هزار نفر در سال گذشته برگزار شد.

ایجاد اشتغال برای ۱۱۲ فرد تحت پوشش بهزیستی در مرند

وی در ادامه تصریح کرد: ۵ هزار و ۱۰۰ نفر معلول تحت پوشش در شهرستان مرند وجود دارد که به هزار و ۱۰۰ نفر از معلولین شدید و خیلی شدید مستمری پرداخت می شود.

رئیس بهزیستی شهرستان مرند با اشاره به اینکه ۱۷ منزل معلولین شهرستان مرند در سال گذشته با ۳۰ میلیون تومان مناسب سازی شد، اذعان داشت: سال گذشته برای ۱۱۲ نفر از افراد تحت پوشش شغل ایجاد شده است که ۶۱ نفر معلول، ۳۶ نفر زنان خودسرپرست و ۱۵ نفر بهبودیافته بودند که ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بابت اشتغال آنها پرداخت شد.

وی افزود: ۲۶۰ میلیون تومان در سال گذشته برای ۳۶ نفر در جهت ایجاد مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شد، همچنین ۵۱ نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی به کارگاه ها معرفی شدند که بیمه آنها پرداخت می شود.

رئیس بهزیستی شهرستان مرند ابراز داشت: ۳۴۳ دانش آموز و ۵۷ دانشجو در شهرستان مرند تحت پوشش بهزیستی هستند که هزینه های تحصیل آنها پرداخت می شود.

محمدزاده همچنین از اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه خبر داد و عنوان کرد: بهزیستی به جای اینکه معلولین را به اداره بکشاند، خود در روستاها و مناطق حضور پیدا کرده و ارائه خدمات می دهد.

وی افزود: برای هر روستا یک تسهیل گر به معلولین آموزش های لازم را ارائه می دهند، شهرستان مرند در این طرح رتبه اول استان را کسب کرده است.

محمدزاده در پایان از تدوین سند آسیب های اجتماعی سال ۱۳۹۷ در شهرستان مرند خبر داد و گفت: بر اساس این سند، خشونت، اعتیاد و طلاق ۳ اولویت اول آسیب های اجتماعی در شهرستان مرند شناخته شدند که در این سند راهکارهای بومی شهرستان برای پیشگیری و مقابله با آسیبهای اجتماعی ارائه شده است.

بهزیستی مرند رتبه اول اشتغال آذربایجان شرقی را کسب کرد

کارشناس مسئول امور اشتغال بهزیستی مرند نیز به خبرنگار ما  گفت: اداره بهزیستی شهرستان مرند در سال جاری یکی از فعال ترین ادارات بهزیستی استان در حوزه اشتغال است و رتبه اول استان را در بین ادارات بهزیستی کسب کرد.

رضوان محمد آقازاده افزود: ۹۰ نفر از توانخواهان با محدودیت های جسمی، شنوایی و بینایی و ۳۵ نفر از زنان سرپرست خانوار معرفی و ۳۸۳ میلیون تومان وام خوداشتغالی به آنان اختصاص پیدا کرد.

کارشناس مسئول امور اشتغال بهزیستی شهرستان مرند ادامه داد: ۱۱۳ نفر نیز از گروه هدف تحت پوشش، حق بیمه کارفرمایی و خویش فرمایی را دریافت می کنند.

دفتر مداخله در کاهش طلاق در دادگستری مرند مستقر شد

کارشناس مسئول امور اجتماعی بهزیستی مرند نیز در گفتگو با خبرنگار ما با تشریح عملکرد حوزه امور اجتماعی گفت: به ۴۸۸ نفر از زنان سرپرست خانواده ۱۹۷ میلیون تومان مستمری پرداخت شده است،پرداخت ۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان جهت ارتقاء علمی و تربیتی فرزندان زنان سرپرست خانوار، واریز حق بیمه زنان شهری سرپرست خانوار به مبلغ ۸۹ میلیون تومان، کمک ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به خانواده های دارای فرزند، پرداخت سرمایه کار آماده سازی شغلی به مبلغ ۳۰ میلیون تومان، کمک به خانواده های دارای فرزندان چند قلو، کمک به نگهداری کودکان و نوجوانان در خانواده، پرداخت یک میلیارد و ۳۲۳ میلیون تومان یارانه هدفمندی برای ۹۹۱ نفر و کمک هزینه معیشت زنان سرپرست به تعداد ۱۵۸ نفر به مبلغ ۱۹۰ میلیون تومان در این حوزه انجام شده است.

محمد حیدری همچنین از ارائه خدمات مرکز اورژانس اجتماعی ۱۲۳ در شهرستان مرند خبر داد و ابراز داشت: این مرکز خدمات خود را به صورت تیم ثابت در مرکز و تیم های مددکاری و مشاوره ای سیار با واحد ۱۲۳ ارائه می کند، مداخله به صورت اورژانسی در پدیده هایی مثل خودکشی، همسرآزاری، کودک آزاری، سالمندآزاری، خشونت های خانوادگی از جمله این خدمات است که به صورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته ارائه می شود.

کارشناس مسئول امور اجتماعی بهزیستی مرند افزود: در ۶ ماهه اول امسال هزار و ۷۰۰ نفر به صورت تلفنی، حضوری و یا واحد مداخله این مرکز، خدمات دریافت کردند، ساختمان این مرکز محل ملاقات فرزندان و والدین طلاق داده شهرستان است که به صورت مستمر انجام می شود.