به گزارش اخبار به روز مرند : حسین محمد زاده رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی معلولین اظهار داشت : خبرنگاران به عنوان مددکاران افتخاری اداره بهزیستی هستند و اقدامات این قشر زحمت کش در خصوص انعکاس عملکرد بهزیستی ستودنی است . وی با اشاره به اینکه […]

به گزارش اخبار به روز مرند : حسین محمد زاده رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی معلولین اظهار داشت : خبرنگاران به عنوان مددکاران افتخاری اداره بهزیستی هستند و اقدامات این قشر زحمت کش در خصوص انعکاس عملکرد بهزیستی ستودنی است .

وی با اشاره به اینکه معلولیت ناتوانی جسمی نیست و تعریف اجتماعی دارد در ادامه افزود : ۴۱۳۲ نفر آمار کل معلولین شهرستان مرند است که از این تعداد ۲۲۵ معلول روانی ، ۱۶۶۵ جسمی و حرکتی ،  ۱۰۸۵ معلولیت ذهنی ،  ۱۶۶۵ جسمی حرکتی ، ۷۱۷ شنوایی و ۳۸۰ نفر بینایی هستند .

محمد زاده با اشاره به برگزاری طرح های ویژه توسط از جمله سند بومی آسیب های اجتماعی این اداره تاکید کرد : طرح غربالگری در مدارس ، پیشگری از معلولیت ، طرح مناسب سازی پیاده رو های سطح شهر ،  جشنواره نقاشی و انشا نویسی ، جشنواره عکاسی آسیب های اجتماعی ، طرح پیشگیری از سالمندی ، همایش کنترل خشم ، همایش های متعدد کودک آزاری و … از جمله مهترین برنامه های این اداره است .

وی از اجرای رایگان  آزمایشات ژنتیکی در سال جاری خبر داد و گفت : با توجه به اینکه ۵۰ درصد معلولیت های ذهنی ژنتیکی است به همین جهت اداره بهزیستی شهرستان از اوایل سال جاری کلیه آزمایشات ژنتیکی را رایگان انجام میدهد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند خاطر نشان کرد : اشتغال معلولین بحث دیگری است که مورد توجه ویژه بهزیستی شهرستان است به طوری که ۳۰ نفر از همین طریق بیمه شدند و تاکنون نیز ۱۴۰ نفر برای وام خود اشتغالی معرفی گردیده اند.

محمدزاده با اشاره به نظارت ویژه بر مراکز توانبخشی گفت : بهزیستی کنترل و نظارت ویژه ای بر عملکرد مراکز غیردولتی دارد .

وی همچنین از آموزش بیش از ۵۷۰۰ نفر براساس کد ملی ثبت شده در خصوص آموزش مهارت های زندگی ، زناشویی ، پیش از ازدواج ، کنترل استرس و بحث ژنتیک خبر داد .

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه طرح آگاهی از معلولیت های سالمندی اجرایی شد ، افزود : ۳۳ نفر از سالمندان در مرکز سرای مهر مرند مستقر هستند که برای هر کدام از این عزیزان ۵۰۲ هزار تومان یارانه جهت نگهداری آنان به صورت ماهیانه پرداخت می شود و طرح های پیشگیری از سالمندی نیز با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرند تاکنون اجرایی گردیده است .

photo_2017-12-03_20-03-39