مهران فرجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگارران با اشاره به اینکه مهم ترین رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد محتوا و زیرساخت های فرهنگی در جامعه است، افزود: استقرار، به روز رسانی و راه اندازی انجمن های فرهنگی هنری در شهرستان اولین اقدام در مرند بود. وی ادامه داد: در مدت […]

مهران فرجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگارران با اشاره به اینکه مهم ترین رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد محتوا و زیرساخت های فرهنگی در جامعه است، افزود: استقرار، به روز رسانی و راه اندازی انجمن های فرهنگی هنری در شهرستان اولین اقدام در مرند بود.
وی ادامه داد: در مدت یک و نیم سال، انجمن های فیلم، هنرهای تجسمی، خوشنویسی، عکاسی و ادبی استاد شهریار راه اندازی و فعال شدند.
فرجی خاطرنشان کرد: با راه اندازی انجمن فیلم، پنجمین دوره فیلم کوتاه مرند در ابتدای سال جاری در این شهر برگزار شد و طبق رایزنی با تهران، مجوز راه اندازی دفتر انجمن سینمای جوان نیز در شهرستان مرند اخذ شده است.
وی با اشاره به اینکه ایجاد زیرساخت های فرهنگی در مناطق محروم و روستاها صرفه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: با توجه به جایگاه دوم شهرستان مرند در دارا بودن کانون های فرهنگی هنری مساجد در استان، از این پتانسیل در جهت ارتباط کانون های مساجد با انجمن های تخصصی فرهنگی هنری بهره بردیم.
فرجی گفت: ۱۲ محفل قرآنی با حضور قاریان برجسته کشوری و بین المللی در طول سال جاری در مرند تشکیل شد.

** اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصصی است
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرند، راه اندازی سه آموزشگاه موسیقی و دو آموزشگاه هنرهای تجسمی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در مرند برشمرد و افزود: در حوزه کتاب نیز برای اولین بار در سال گذشته، مرند را در طرح پایتختی کتاب کشور شرکت دادیم.
فرجی خاطر نشان کرد: با اینکه اولین حضورمان بود اما برای شروع اقدام خوبی بود، امسال نیز با شرکت در طرح باشگاه کتابخوانی، آئین اختتامیه این طرح با هدف توسعه فرهنگ کتابخوانی در مرند برگزار شد.
وی اضافه کرد: تهیه و توزیع کتاب های مرتبط بین کتابخانه های روستایی و مدارس، کانون های فرهنگی هنری مساجد و کتابخانه های موجود در نهادها نیز در دستور کار قرار گرفت.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرند ابراز کرد: باید به کار فرهنگی و هنری به صورت تخصصی نگاه کنیم؛ نباید به یک هنرمند به عنوان مخالف و زینت مجالس نگاه کنیم، هنرمندان قشر تاثیرگذار در جامعه و کمک فکری شهر در زمینه فرهنگی و هنری هستند.
وی با تاکید بر اهمیت جایگاه رسانه و اطلاع رسانی در شهر اظهار کرد: فراخوان عضویت خبرنگاران با هدف راه اندازی خانه مطبوعات شهرستان مرند ارائه شده که به زودی شاهد راه اندازی خانه مطبوعات در این شهرستان خواهیم بود.
فرجی همچنین از برگزاری جشنواره منطقه ای شعر کوثر به میزبانی مرند خبر داد و گفت: جشنواره شعر کوثر به صورت منطقه ای با حضور استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان با موضوع جایگاه و منزلت زن و مقام مادر در بین خانواده و با موضوع ویژه حضرت زهرا (س) اسفند ماه سال جاری برگزار می شود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرند اظهار کرد: جشنواره هنرهای تجسمی با عنوان ‘آینه’ بهمن ماه امسال با موضوع ویژه فرهنگ مطالعه در مرند برگزار می شود.
فرجی با تشریح فعالیت ها و برنامه های آموزش محور این اداره گفت: پنج کارگاه آموزشی تئاتر، دو کارگاه تجسمی، یک کارگاه خوشنویسی در سال جاری در مرند برگزار شد و کارگاه های استعدادیابی دانش آموزی در رشته های هنرهای نمایشی، فیلم و ادبیات داستانی نیز با همکاری آموزش و پرورش مرند برگزار می شود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرند با تاکید بر ضرورت تعامل با نهادها اظهار کرد: بودجه فرهنگی و هنری همیشه کم است، اما بودجه فرهنگی این شهرستان ویژه هم ناچیز است.
وی ادامه داد: براین اساس برای پیشبرد برنامه ها، با ادارات و نهادهای مختلف در تعامل هستیم که در این راستا، جشنواره عکس آسیب های اجتماعی با همکاری بهزیستی و اولین سوگواره عکس عاشورایی با همکاری انجمن عکاسی و با همکاری شهرداری و سایر نهادها در مرند در حال برگزاری است.
فرجی از فعال سازی درگاه (پورتال) اطلاع رسانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرند خبر داد و گفت: درگاه اطلاع رسانی این اداره با هدف اطلاع رسانی و خبررسانی فعال شده و از طرفی با توجه به برگزاری جشنواره منطقه ای شعر کوثر، زمینه ارسال آثار شاعران از طریق این درگاه نیز فراهم شده است.
وی با اشاره به برنامه های پیش رو خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهر مرند در مسیر ترانزیتی و بین المللی قرار گرفته است، به طور قطع دارای شاخصه هایی است که در این راستا، هفته فرهنگی مرند به صورت استانی و بین المللی در شهرهای تبریز، تهران و یکی از شهرهای کشورهای همسایه در سال آینده برگزار می شود.
شهرستان مرند با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۷۰ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع است.