به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند  :سیف الله زارع زاده، ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، اظهار داشت: وقت رسیدگی به پرونده های قضایی از ۴ ماه به یک ماه کاهش پیدا کرده با اینکه سالانه به طور متوسط ۱۰ درصد رشد ورود پرونده […]

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند  :سیف الله زارع زاده، ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، اظهار داشت: وقت رسیدگی به پرونده های قضایی از ۴ ماه به یک ماه کاهش پیدا کرده با اینکه سالانه به طور متوسط ۱۰ درصد رشد ورود پرونده به دادگستری وجود دارد و از لحاظ نیروی انسانی نیز شاهد افزایش نبودیم.

وی افزود: در زمینه خدمات الکترونیکی به عنوان زیرساخت قوه قضاییه پیشرفت چشمگیری صورت گرفته و ۸۰ درصد ابلاغ ها به صورت الکترونیکی صورت می گیرد.

رئیس دادگستری شهرستان مرند از کاهش مراجعه مامورین به درب منازل مردم، تبادل فیزیکی اوراق و کاهش حضور مردم در دادگستری خبر داد و تاکید کرد: ۲ دفتر خدمات قضایی به زودی در شهرستان مرند افتتاح می شود که براین اساس میزان ابلاغ های الکترونیکی در سال آینده به بیش از ۹۰ درصد خواهد رسید.

زارع زاده همچنین جلوگیری از ورود پرونده به دادگستری را یکی از اولویت های قوه قضاییه دانست و عنوان کرد: در قدم اول از رشد ورود پرونده به دادگستری جلوگیری شده و سرعت، دقت و مدت اطاله دعوی به کمترین زمان کاهش پیدا خواهد کرد.

وی از افزایش جرائم خشن در شهرستان مرند خبر داد و عنوان کرد: ضرب و جرح سال گذشته در شهرستان مرند در رتبه اول قرار داشت اما در سال پیش از آن، جرم اول این شهرستان، توهین و تهدید بود که نشان از افزایش جرائم خشن در این شهرستان دارد.

رئیس دادگستری شهرستان مرند افزود: قتل های برنامه ریزی شده در مرند وجود ندارد اما قتل های غیرعمد در این شهرستان افزایش پیدا کرده که باید با افزایش نشاط اجتماعی و گسترش فرهنگ کنترل خشم به سمت کاهش این جرائم پیش برویم.

به گفته زارع زاده مطالبه وجه چک و مطالبه وجه های دیگر در اولویت دعاوی عمومی شهرستان قرار داشته و طلب مهریه در رتبه هشتم است.

وی گفت: پرونده مربوط به اختلاس در شهرستان مرند مطرح نیست، اما برخی افراد از موقعیت تحریم ایران و وجود برخی منافذ قانونی بهره برده و اقدام به اختلاس کرده و مفاسد اقتصادی را در این کشور رقم می زنند.

ورود دادستانی مرند در احیای حقوق عامه

به گزازش  خبرنگار ما از مرند  در ادامه این نشست دادستان شهرستان مرند نیز در این نشست، با اشاره به نقش رسانه در فرهنگ سازی جامعه اظهار داشت: نقد رسانه کارساز است اما باید در کنار آن راهکار عملی نیز پیشنهاد شود.

محمدحسین علیپور افزود: منافع ملی و منطقه ای بر منافع شخصی بسیار مهم است، برخی پروژه هایی در شهرستان مرند به دلیل منفعت شخصی، به مرحله اجرا نرسیده است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان مرند با اشاره به اینکه رسانه ها و خبرنگاران باید امید را در جامعه پررنگ کرده و مردم را از ناامیدی دورنگه دارند، اظهار داشت: رسانه ها مردم را به سمت مصالحه، آشتی و عفو هدایت کنند تا شاهد کاهش پرونده های قضایی در دادگستری باشیم.

وی در بخش دیگری عنوان کرد: دادستانی شهرستان مرند در احیای بسیاری از حقوق عامه ورود پیدا کرده است، احیای برخی موقوفات، اجرای بخشودگی جرائم در بانک ها و زمین خواری اراضی ملی، از جمله این موضوع هاست.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان مرند گفت: اولویت اول جرائم در شهرستان مرند ضرب و جرح است که افزایش ۲۶ درصدی نسبت به سال گذشته نشان می دهد، نشست هایی نیز با کارشناسان برگزار شد اما در اجرایی شدن آن مشکلاتی وجود داشت.

علیپور افزود: دستور اولین جلسه بعد از هفته قوه قضاییه، بررسی و برخورد با جرائم خشن به ویژه قدرت نمایی با چاقو و قمه خواهد بود.