رئیس‌جمهور سه پروژه بزرگ میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را در آذربایجان شرقی به‌صورت ویدئوکنفرانس هم‌زمان افتتاح کرد.

به گزارش اخبار به روز مرند :علی‌اصغر مونسان” معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور بعدازظهر امروز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷ در مراسم افتتاح “هتل‌کاروانسرای یام”، “خانه ایرانی” و “موزه صدا” در محل هتل‌کاروانسرای یام گفت: امروز شاهد افتتاح هتل‌کاروانسرای یام در منطقه مرند در دامنه کوه‌های میشو هستیم. این کاروانسرای تاریخی کاملاً تخریب شده بود و از روی تصاویر موجود احیا و مرمت شده است.

او با بیان این‌که این پروژه به‌صورت مشارکتی از سوی صندوق احیا و بخش خصوصی انجام شد، میزان سرمایه‌گذاری این پروژه را ۷۵ میلیارد ریال عنوان کرد که در معماری آن از سازه‌های ایرانی و صنایع‌دستی ایرانی استفاده شده است.

معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: سال گذشته دستوری صادر کردیم تا در تمام پروژه‌های مشارکتی با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای تجهیزات داخلی هتل‌ها از صنایع‌دستی ایرانی استفاده شود تا از هنرمندان این رشته و کالای ایرانی حمایت صورت گیرد.

او افزود: آذربایجان شرقی دارای ۶۷ هتل و هتل‌آپارتمان، ۷۳ میهمان‌پذیر است و هم‌اکنون هشت هزار و ۴۰۰ تخت در استان فعال است. همچنین ۲۸ هتل در حال ساخت در این استان وجود دارد و موافقت اصولی ۲۵ هتل نیز صادر شده است که با تکمیل این پروژه‌ها تا پایان دولت دوازدهم ظرفیت اقامتی به ۱۳هزار و ۱۰۰ تخت می‌رسد و ظرفیت اقامتی این استان به ۶۴درصد رشد خواهد داشت.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، خاطرنشان کرد: ۷۰ بنای تاریخی با اعتبار یک‌هزارمیلیارد ریال در ۲۶ استان در حال مرمت است و بنا داریم با همکاری و تلاش صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی در سال ۹۷ هر ماه دو پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.

مونسان درباره دیگر پروژه افتتاح‌شده یعنی «خانه ایرانی» گفت: از سال ۹۶ به‌منظور بازاریابی و حمایت از صنایع‌دستی طرحی را در قالب خانه ایرانی مهیا کردیم. این طرح مردم را تشویق می‌کند تا از صنایع‌دستی برای تجهیز خانه‌های خود استفاده کند. در هر استان ایجاد یک “خانه ایرانی” را در دستور کار داریم و با توسعه این طرح می‌توان بازار خوبی برای صنایع‌دستی ایرانی ایجاد کرد. امروز نیز اولین نمونه الگویی خانه ایرانی در یکی از خانه‌های تاریخی آذربایجان شرقی در شهر تبریز آماده بهره‌برداری است.

او همچنین درباره پروژه موزه صدا، گفت: یکی از خانه‌های تاریخی تبریز نیز با ادوات موسیقی ایرانی و آذری به‌عنوان موزه صدا تجهیز شده است، این موزه در راستای توسعه ظرفیت موزه‌ای آذربایجان شرقی و جاذبه‌های این استان و شهر تبریز امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

در پایان صحبت‌های رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، حسن روحانی رئیس‌جمهوری با بیان «با عنایت حق و با توجه به ایام مبارک ماه پربرکت شعبان بهره‌برداری از هتل کاروانسرای یام مرند و همچنین خانه ایرانی و موزه صدا را آغاز فرمایید. علی برکت الله» دستور افتتاح این سه پروژه را صادر کرد.