به گزارش اخبار به روز مرند :اطلاع رسانی و انعکاس و انتقال ضعیف خدمات و فعالیتهای گسترده به مردم از سوی دستگاههای اجرایی و ادارات و نهادهای مرتبط در حالی مطرح می گردد که در طول روز و در جستجوی سایت های ادارات شاهد لینک انبوهی از سایت های غیر فعال اداراتیم که نیاز به […]

به گزارش اخبار به روز مرند :اطلاع رسانی و انعکاس و انتقال ضعیف خدمات و فعالیتهای گسترده به مردم از سوی دستگاههای اجرایی و ادارات و نهادهای مرتبط در حالی مطرح می گردد که در طول روز و در جستجوی سایت های ادارات شاهد لینک انبوهی از سایت های غیر فعال اداراتیم که نیاز به این دارد که فرماندار ویژه شهرستان به عنوان مدیر ارشد اجرایی دولت در منطقه، مصرانه در تقویت ضعف اطلاع رسانی ادارات زیر مجموعه توجه ویژه ای داشته باشد.

البته بخش اعظم مشکلات به عدم توانایی کارکنان ادارات نسبت به استفاده از رسانه های ارتباطی و بخشی دیگر هم ضعف عملکرد مدیران منصوب شده در دستگاههای اجرایی بر می گردد.

روابط عمومی ها در ادارات نقش تعیین کننده ای در انعکاس فعالیت های ادارات خود و ارتباط بین ارباب رجوع و مدیران دارند چرا که این یکی از مهمترین نقش های روابط عمومی ها اطلاع از نظرات ارباب رجوع و انعکاس آن به بخش های مختلف و به ویژه مدیریت است.

سازمانی که روابط عمومی مطلوبی نداشته باشد از انظار پنهان است و به همین دلیل روابط عمومی به عنوان عنصر معرف یک دستگاه اجرایی است.این بی اطلاعی موجب شده در بسیاری از موارد شهروندان قضاوت متعادلی از وضعیت عملکرد ادارات نداشته باشند.

در همین حال مشاهده می شود که در اکثر ادارات شهرستان شهرستان مرند روابط عمومی ها فقط یک اسم را یدک می کشند و در کنار آن چندین مسئولیت دیگر هم دارند و شاید مهمترین علت در عدم انعکاس اخبار و فعالیت ها و ضعف روابط عمومی ها در شهرستان هم همین اشکال باشد.

این واقعیت تلخ را باید پذیرفت که پاره ای از روابط عمومی ها در حد صدور تکذبیه یا جوابیه! برای فلان نشریه یا روزنامه سقوط کرده اند. اساسا صدور اینگونه پیام ها یکی از وظایف بسیار فرعی روابط عمومی محسوب می شود که آنهم در شرایطی ضرورت دارد که یک خبرنگار ، خبر یا رویدادی را به شکل تحریف شده در نشریه اش درج کرده باشد که امکان وجود این مسئله در پایگاه های خبری شهرستان در حد صفر می باشد.

با این حال با نیم نگاهی از نوع همکاری مسئولین روابط عمومی ها در ادارات سطح شهرستان مرند با رسانه های خبری می توان فهمید که کدام یک فعال تر و کدام یک فعالیت کمرنگ تری دارند.

اگر بخواهیم چند اداره فعال در حوزه اطلاع رسانی را نام ببریم مطمئنا ادارات فرمانداری ، سپاه ، آموزش و پرورش ، دانشگاه آزاد ،شهرداری مرند، شهرداری بناب مرند را به شما معرفی خواهیم کرد.

اما در این میان رسانه در کنار روابط عمومی می تواند بهترین کارکرد اطلاع رسانی را داشته باشد، البته روابط عمومی ها و مدیران ادارات هم نبایستی از نقد کردن و پرسیدن چرایی مشکلات مردم و گرفتن جواب توسط رسانه ها گریزان باشند چرا که مشکلات با هدف اصلاح رسانه ای می شوند و نه مچ گیری از ادارات و این مسئله را باید مدّ نظر قرار داد که کار رسانه صرفأ تعریف از مدیران نیست و در برخی موارد نیاز به نقد احساس می شود.

سالهاست که از شعار دنیای مجازی و دولت الکترونیک دولتها می گذرد ولی متاسفانه سایتهای اکثر ادارات شهرستان فعال و زنده نیستند و فقط تعداد معدودی توانسته اند انتظار مردم ، خبرگزاریها و سایتهای خبری را برآورده کنند.

اما توصیه ای که در پایان می توان به مدیران ادارت شهرستان داشت این است که در وهله اول نسبت به راه اندازی ویا بروزرسانی پورتال های خود اقدام کرده و در وهله دوم نقش روابط عمومی ها در زمینه انعکاس اخبار و ارتباط به رسانه ها بیشتر دیده شود.

همچنین عزیزان همکار دقت داشته باشند که اطلاع رسانی در روابط عمومی ها فقط نصب پرده و عکسبرداری از حضور آقای رئیس در مراسمات رسمی نمی باشد!

درپایان ۲۷اردیبهشت را خدمت تمامی مدیران روابط عمومی استانهای آذربایجانشرقی وغربی تبریک عرض می کنیم.

نویسنده : خانم سربخش –