به گزارش اخبار بروز مرند : سیدر ضا هاشمی شهردار مرند در گفتگو با خبرنگار ما از اجرای طرح ممیزی واحدهای تجاری و مسکونی، در شهر مرند توسط شهرداری مرند خبر داد و گفت: این اقدام بسیار حائز اهمیت است و به زودی شروع می گردد. وی افزود: با توجه به این که بعضی از […]

به گزارش اخبار بروز مرند : سیدر ضا هاشمی شهردار مرند در گفتگو با خبرنگار ما از اجرای طرح ممیزی واحدهای تجاری و مسکونی، در شهر مرند توسط شهرداری مرند خبر داد و گفت: این اقدام بسیار حائز اهمیت است و به زودی شروع می گردد.
وی افزود: با توجه به این که بعضی از مالکین واحدهای تجاری به صورت تخلفی و خارج از ضوابط شهرسازی نسبت به بازگشایی واحدهای تجاری و احداث واحدهای مسکونی خود اقدام نموده اند، به نوعی حقوق سایر شهروندان را نقض کرده و افرادی که واحدهای تجاری قانونی دارند به این مسئله معترض می باشند. لذا شهرداری در راستای حمایت از حقوق شهروندان نسبت به ساماندهی واحدهای تجاری و قانونمند کردن این واحدها توجه ویژه نموده تا تمامی املاک با کاربری مسکونی و تجاری به صورت قانونمند به فعالیت های خود ادامه دهند.

مهندس هاشمی  با بیان اینکه اجرای طرح ممیزی املاک برنامه ریزی برای مدیریت شهری را در آینده تسهیل خواهد نمود گفت: اطلاعات بدست آمده از این طرح می تواند در تمامی پروژه های عمرانی و فرهنگی و… در سطح شهر موثر باشد.

شهردارمرند یکی از وظایف مهم شهرداری را انجام ممیزی و برداشت اطلاعات املاک و ساختمان های سطح شهر با هدف ایجاد بانک اطلاعات و محاسبه و وصول عوارض املاک و واحدهای کسبی دانست و اظهار داشت: بر این اساس طبق قانون، ممیزی املاک و معابر سطح شهر باید هر پنج سال یکبار تجدید شود .
این مسئول از دیگر اهداف اجرای این پروژه را اجرای قانون نوسازی، همچنین تولید بانک اطلاعات و کروکی از آخرین وضعیت املاک و معابر سطح شهر عنوان کرد و گفت: بانک اطلاعات مذکور شامل المانهای اساسی تامین کننده اطلاعات در تمام سیستم‏های مرتبط با املاک در شهرداری می باشد که از این اطلاعات جهت تصمیم گیری های کلان مدیریتی و اخذ عوارض و جرائم پیش بینی شده در قانون املاک استفاده می شود.

وی انجام ممیزی املاک را شامل ۱۵ مرحله کلی و بالغ بر ۶۰ فعالیت عنوان کرد و افزود: اهم مراحل این پروژه شامل تجهیز ستاد ممیزی، انتخاب نیروی مناسب، عملیات پیش میدانی، نظارت، تطبیق، صدور فیش تشخیص، پاسخگویی به ارباب رجوع، تولید نرم افزار و ورود اطلاعات املاک در آن، تطبیق اطلاعات بعد از ممیزی و … می باشد که توسط شرکت شاهکار سازان آذربایجان پیمانکار پروژه و با نظارت کارشناسان مربوطه شهرداری مرند انجام می شود.
وی یکی از شاخص های اصلی موفقیت این طرح  را همکاری مردم دانست و اشاره کرد: حاصل طرح ممیزی املاک چیزی جز آبادانی و پیشرفت شهر و آسایش و رفاه مردم نیست.

شهردار مرندتأکید کرد:در ابتدای این طرح ادارات دولتی و بانکها و… باید با شهرداری همکاری داشته باشند تا با اطلاع رسانی هایی که از طریق روابط عمومی های دستگاهها و رسانه ها صورت می گیرد زمینه انجام کار فراهم شود.

ایشان در خاتمه افزودند : از همه مردم تقاضا می شود ضمن همکاری و ارائه اطلاعات درست به مأموران ممیزی، هنگام مراجعه آنان به درب منازل خود حتما ” با رؤیت کارت شناسایی ازاین افراد، احراز هویت کنند.