بنابر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورا یکی از ارکان نظام می‌باشد و یکی از ویژگی‌های خاص شهرداری‌ها، حضور شورای شهر با این امکانات در کنار شهرداری‌ها است.تاکید قانون به شکلی است که از آن اجبار به وجود شورای شهر را می توان یافت.هر چند وزارت کشور در زمانی که شورای شهر وجود ندارد به […]

بنابر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورا یکی از ارکان نظام می‌باشد و یکی از ویژگی‌های خاص شهرداری‌ها، حضور شورای شهر با این امکانات در کنار شهرداری‌ها است.تاکید قانون به شکلی است که از آن اجبار به وجود شورای شهر را می توان یافت.هر چند وزارت کشور در زمانی که شورای شهر وجود ندارد به قائم مقامی از آن مسئولیت دار وظایف است ولی بنابر تاکیدات و فهم از اصل ۱۰۳ قانون اساسی، ماده ۴۱ و دستور ماده ۴۲ و ۴۳ و ۴۴ همان قانون، نوعی مخالفت با دائمی بودن قائم مقامی وزارت کشور را می توان یافت.
اساس مفاد قانون شهرداری و نیز قانون تشکیلات شورای اسلامی کشوری، این نهاد یک مرجع تصمیم گیری و نظارتی است و در این مورد دارای اختیارات وسیعی است.
برخی از وظایف شورای شهر، واجد جنبه‌های وضع مقررات است. برخی دیگر از وظایف آن، جنبه نظارتی و مراقبتی دارد.

شورای اسلامی شهر زنوز در راستای عمران و آبادانی شهر توریستی و فرهنگی زنوز حجت خاندان را که اولین رای انتخابات شورای شهر زنوز را بدست آورده بود راضی می کنند که از عضویت شورای شهر زنوز استعفا داده و مسئولیت خطیر شهرداری زنوز را عهده دار شود ، ولی پس از جند صباحی در پی  کشمکشهای داخلی و خارجی حجت خاندان را عزل می کنند!

متاسفانه شورای شهر از نشست خبری با اصحاب رسانه خودداری کرده و دلایل عزل خاندان را رسانه ای نمی کند تا افکار عمومی نسبت به عملکرد و شفاف سازی شورای اسلامی شهر زنوز با دیده تردید بنگرد!

حجت خاندان با صراحت تمام اعلام می نماید شورای شهر زنوز ایشان را ناجوانمردانه فتیله پیچ کرده است ! ایشان اعلام می نماید شورای شهر به اینجانب ماموریت داده بود برای تحویل گرفتن خودروی پژو پارس شهرداری زنوز به تهران عزیمت نمایم و در این فرصت شورای شهر با تشکیل جلسه ای بدون حضور شهردار و حق دفاع ، شهردار را عزل می نماید!

خاندان بر این عقیده است هنوز هم شهردار قانونی شهر زنوز بوده و اقدامات شورای شهر را غیر قانونی می داند و با صراحت اعلام می نماید با شعار نه تنش ، نه سازش و نه نرمش از طریق مراجع قضایی و قانونی پی گیر حق و حقوق خود خواهد بود.

با توجه به اظهارات خاندان ، متاسفانه تا کنون شورای اسلامی شهر زنوز روزه سکوت گرفته و از برگزاری نشست خبری در راستای تنویر افکار عمومی خودداری می کند! و مسئولین رده بالای شهرستان و استان از اظهار نظر صریح خودداری می کنند!

شورای شهر زنوز در یک اقدام عجولانه  و ضربتی  جبار فرجی سیس، مسئول روابط عمومی شهرداری خامنه از توابع شبستر را  به عنوان شهردار زنوز انتخاب می کنند تا از فشار افکار عمومی تا حدودی خلاصی یابند و نمی دانند این انتخاب تازه اول راه است و راه برگشتی وجود نداشته و فرصت آزمون و خطایی هم وجود ندارد.

جبار فرجی سیس کلید طلائی شهری را بدست گرفته است که زمانی به شهر فرهنگی و توریستی معروف بوده و اخبار این شهر در سالیان نه چندان گذشته جز لاینفک رسانه ها بوده است. ولی در پی تنگ نظری ها و کشمکشهای داخلی چند صباحی است شهر زنوز به روستایی بزرگ تبدیل شده و گوشه عزلت را برگزیده است ! شورای شهر از نشست خبری واهمه دارد و مراسم معرفی شهردار جدید زنوز بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود!

امیدواریم جبار فرجی سیس که سابقه مدیریت روابط عمومی را در سابقه خود دارد با برگزاری نشست خبری با اصحاب رسانه ، برنامه ها و اهداف خود را در ارتباط با افق روشن شهر توریستی و فرهنگی زنوز بیان نماید و به دوستداران خود در شهر خامنه سفارش نماید که زنوز شهرستان نیست ! بلکه یکی از توابع شهرستان مرند می باشد و تا کنون کسی شهردار شهرستان نشده است ! تا نسبت به جمع آوری بنرها در شهر خامنه اقدام شود.

منبع :مرند خبر

نقدی براین موضوع فقط جهت اطلاع :

لازم به یادآوری است که ضمن ارج نهادن به انتخاب جناب آقای مهندس فرجی بعنوان شهردار شهر توریستی زنوز که حکم ایشان هم از سوی استاندار محترم آذر بایجانشرقی صادر و در مراسم معارفه نیز قرائت گردید شفاف سازی شود که اگر آقای حجت خاندان هیچگونه مسئولیتی در شهرداری ندارد شهردار جدید تدبیری ترتیب داده تا شهروندان را از این دو دلی آشکار سازند ،چراکه شاید اینگونه موارد  خدای ناکرده برسر شهرداری کشکسرای بیاد ،

باتوجه به اینکه  الان  نزدیک به یکسال است این شهر با شهردارسرپرستی اداره می گردد و نزدیک به 3 ماه هم می باشد از سوی شورای حل اختلاف شوراهای استان  نیز شورای این شهر هم منحل گردیده ،راهکاری را پیدا کرده تا از این وضعیت رهایی یابد ،خوب مسئولیت و روابط است دیگه شاید دیدی مشهد جبار را هم فردا شهردار این شهر معرفی کرند .

البته ما به وظیفه ورسالت خبرنگاری و دفاع از حقوق شهروندی ودر خواستهای مکرر اهالی این شهر مطلب را نوشتیم خدای ناکرده قصد جسارت به هیچ کدام از مسئولین محترم هم نداریم چون منحل کردن شورا و عزل شهردار برای خودش قوانین و اساسنامه های جزءوظایف شوراها را در استانداری ووزارت کشور دارد .

دوست عزیز آقای قاسمی شما هم زیاد بدل نگیرن شاید این شهرستان اشتباهی در چاپخانه رخ داده واله کدام شهرستان دیدی که شهردارش را شهرستان خطاب کنند و یا کلان شهر تبریز را هم شهردار کلان شهر تبریز خظاب می شود

16