مدیرکل راه آهن آذربایجان گفت: از ۱ فروردین ۹۹ تا ۱۵ فروردین هم ۲۵۰ درصد افزایش بار ورودی و خروجی از این مرز داشتیم که روزانه به صورت متقابل تا ۱۵۰ واگن تبادل داریم که می‌تواند به ۲۰۰ واگن برسد.

 

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :، شاپور ارصلانی ظهر امروز در نشست خبری هفتگی ستاد استانی مقابله با کرونا آذربایجان شرقی که در استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه از ۲۵ اسفند ۹۸ تا ۱۵ فروردین امسال، ۱۹۳ رام قطار در آذربایجان شرقی در سال ۹۸ ورودی و خروجی داشتیم،  اظهار داشت: ۲۹۹ رام برای سال جدید پیشبینی کردیم  با توجه به تعطیلی مسافرت‌های نوروزی، ما حدود ۱۰ درصد عملکرد داشتیم.

وی با بیان اینکه تاکنون در ایام نوروز ۶۱ رام قطار فعالیت داشته است، گفت: قطارهای مسافری به صورت مرتب ضدعفونی می‌شوند و کنترل‌های بهداشتی کادر و مسافرین انجام می‌شود.

مدیرکل راه آهن آذربایجان با اشاره به اینکه در این مدت کرونایی، ما مسافر ورودی و خروجی مشکوک نداشتیم، ابراز داشت: در ایستگاه‌های مرند، عجب شیر، آذرشهر و میانه  هم غربالگری افراد مشکوک به صورت مرتب انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید

وی در ادامه با بیان اینکه طرح استرداد بلیط  قبلا با جرایم همراه بوده ولی استرداد بلیط ایام کرونایی بدون جریمه مسترد شد، افزود: حجم زیادی از استرداد بلیط‌ها در اواخر اسفند توسط مردم صورت گرفت که ۶۰ درصد استردادها صورت گرفته و تامین نقدینگی مابقی استردادها در حال انجام است.

ارصلانی با تاکید بر اینکه حمل و نقل نباید تعطیل شود، ابراز داشت: با تمهیدات خاصی که در ایستگاه‌ها صورت گرفته، فعالیت‌های راه‌آهن تداوم دارد.

وی با اشاره به اینکه در بخش بار هیچگونه کمبودی نداریم خاطرنشان کرد: بارهای داخلی و صادراتی داریم که بارهای داخلی به صورت ۲۴ ساعته در حال حمل است و اخیرا هم اقلام اساسی مورد نیاز استان از جنوب به استان حمل شده نیاز غله استان تامین شده است و مشکلی در این زمینه نداریم.

مدیرکل راه آهن آذربایجان با بیان اینکه در بارهای صادراتی و وارداتی هم مرز ریلی مشترک ما جلفا است ولی بسته است، گفت: دو مرکز عمده بار راه آهن در سهلان و ارس داریم که از مرز رازی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: مرز ریلی ترکیه از ۴ اسفند به مدت چند روز از طرف ترک بسته شد ولی از ۱۰ اسفند بازگشایی شد و صادرات و واردات ادامه دارد.

ارصلانی خاطرنشان کرد: از ۱ فروردین ۹۹ تا ۱۵ فروردین هم ۲۵۰ درصد افزایش بار ورودی و خروجی از این مرز داشتیم که روزانه به صورت متقابل تا ۱۵۰ واگن تبادل داریم که می‌تواند به ۲۰۰ واگن برسد.

وی در مورد ضدعفونی بارهای ریلی گفت: واردات ریلی از جمله  مواد خوراکی که از ترکیه وارد شده و یا از ایران صادر می‌شود، با دستگاه اتوماتیک ضدعفونی مستقر در راه‌آهن ضدعفونی می‌شود و برای کالاهای قرنطینه‌ای  تلاش می‌کنیم از انتقال ویروس با بار جلوگیری کنیم./ تسنیم