مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس معتقد است که مناطق آزاد پتانسیل نجات اقتصاد کشور در وضعیت تحریم را دارند.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :، «محسن نریمان» در «سومین اتاق فکر رسانه و ارس» با تأکید بر این‌که حرکات اقتصادی مناطق آزاد باید در راستای پویایی کشور باشد، گفت: باتوجه به تعاملات با کشورهای نخجوان، گرجستان، ترکیه و … معتقدم مناطق آزاد ارس و ماکو می‌توانند مشکلات استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل را در فضای تحریم رفع کنند.

وی با اشاره به موضع‌گیری‌های اردوغان در رابطه با آمریکا، اظهار کرد: جریان‌های رخ داده بین ترکیه و آمریکا فرصتی برای کشورمان بوده که باید از آن استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در رابطه با موضوع قاچاق در مناطق آزاد، خاطرنشان کرد: بر اساس ادعاهایی، هفت درصد قاچاق کشور از مناطق آزاد انجام می‌شود که در این صورت تنها یک درصد قاچاق کشور به ارس اختصاص می‌یابد. بهتر است به‌جای این موضوعات، نحوه‌ی وقوع ۹۳ درصد قاچاق کشور از سرزمین اصلی پیگیری شود؛ البته سند مشخصی در رابطه با قاچاق از مناطق آزاد وجود نداشته و تنها در حد ادعاست.

نریمانی تصریح کرد: با نظارت دقیق، قاچاقچیان دستگیر شده و تحویل مقامات قضایی داده می‌شوند؛ اما متاسفانه کارمند و مدیری که قاچاقچی را شناسایی کرده در دادگاه پاسخ می‌دهد! و صدای هیچ‌کس هم در قبال این کار بلند نمی‌شود.

وی از صدور مجوز تردد خودروهای ارس پلاک در سطح کشور به مدت یک ماه در سال خبر داد و افزود: بر اساس پیگیری‌های انجام شده، خودروهای ارس پلاک می‌توانند با اخذ مرخصی به مدت یک ماه در سطح کشور تردد کنند، همچنین صدور مجوز تردد این خودروها در سطح استان هم پیگیری می‌شود که البته به همکاری دستگاه‌ها به ویژه استانداری در این زمینه نیاز داریم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس با بیان این‌که زمان تصویب قانون مناطق آزاد بنده نماینده مجلس بودم، گفت: اشتغال‌زایی روان و آسان، کاهش تعرفه مالیات و سهولت واردات و صادرات مهمترین اهداف ایجاد مناطق آزاد بوده و واردات تمامی کالاها به جز کالاهای ممنوعه همچون مشروبات الکلی، مواد مخدر و … به این مناطق، آزاد است.

نریمان ادامه داد: همه مصوبات اخیر در راستای کاهش بروکراسی اداری برای صادرات و واردات است و به تازگی بر اساس پیگیری‌ها، مقرر شد تعداد محدودی از ۱۳۳۹ کالای ممنوعه برای واردات به کشور، به عنوان کالای همراه مسافر به منطقه آزاد ارس وارد شود.

وی با بیان این‌که فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس برای واردات کالا باید در سامانه مشخص شده ثبت سفارش انجام دهند، گفت: معمولاً ثبت سفارش برای تخصیص ارز دولتی انجام می‌شود و کار فعالان اقتصادی ارس با ارز آزاد انجام می‌شود؛ به هر حال سامانه در اختیار سازمان قرار گرفت و ما نیز آموزش‌های لازم را برای فعالان اقتصادی منطقه ارائه دادیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس با بیان این‌که نوسانات ارزی بازار کالا را برهم زده است، اظهار کرد: با اقداماتی نظیر اختصاص فضا برای فروش برندهای معتبر ایرانی به دنبال پویا نگه داشتن بازار ارس هستیم.

نریمان ادامه داد: هم‌چنین نوسانات ارزی باعث شده مردم نخجوان کالاهای مورد نیاز خود را از ارس تهیه کنند که در این زمینه می‌خواهیم از صادرات کالاهایی  نظیر شکر که به آن‌ها یارانه تعلق می‌گیرد، جلوگیری کنیم.

وی از افزایش صادرات منطقه آزاد ارس در چهار ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: منطقه آزاد ارس از معدود مناطق آزاد کشور بوده که میزان صادرات  آن افزایش یافته و به منظور حفظ این رود باید تلاش شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در خصوص اشتغال‌زایی انجام شده در ارس، بیان کرد: بر اساس آمار، واحدهای صنعتی مستقر در منطقه اشتغال‌زایی حدود ۱۳ هزار نفری داشته که  با در نظر گرفتن اشتغال‌زایی غیرمستقیم، این آمار بسیار بالاتر می‌رود.

به گفته‌ی نریمان، ۶۴ شرکت خارجی و ۴۱۴ شرکت داخلی در منطقه آزاد ارس فعالیت می‌کنند.

وی در خصوص طرح انتقال آب ارس به تبریز، گفت: این طرح مدت‌هاست مطرح شده، اما تنها انتقال آب شرب به هادی‌شهر و انتقال آب خام به مرند پیگیری می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در خصوص احتمال دزدی آب از ارس توسط کشورهای منطقه، گفت: هر کدام از کشورها تنها بر اساس حقابه خود از آب رودخانه ارس آب برداشت می‌کنند و نظارت لازم برای این کار وجود دارد، تاکنون هم دزدی آب در محدوده منطقه آزاد ارس گزارش نشده است.

نریمان همچنین از افتتاح پروژه‌هایی به ارزش ۹۰ میلیارد تومان و کلنگ‌زنی پروژه‌هایی به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان در هفته‌ی دولت خبر داد و افزود: ۸۰ هکتار پروژه‌ی گلخانه با اشتغال‌زایی ۴۵۰ نفری کلنگ‌زنی می‌شود.

وی با اشاره به پتانسیل‌های گردشگری منطقه آزاد ارس، خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۱۱ میلیون گردشگر در ارس حضور می‌یابند که با ثبت ژئوپارک و سایر اقدامات به دنبال توسعه گردشگری این منطقه هستیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس با بیان اینکه معتقدم تعداد گردشگران کیش یک بیستم ارس است، بیان کرد: ماهیت اصلی ارس تجاری و صنعتی بوده که به دلیل شرایط مناسب اقلیمی، گردشگران به سمت ارس روی آوردند و با اقدامات در نظر گرفته شده تعداد گردشگران را افزایش خواهیم داد.

نریمان تکمیل خطوط ریلی و راه‌اندازی فرودگاه را از ضرورت‌های توسعه‌ی ارس دانست و خاطرنشان کرد: به منظور تکمیل خطوط ریلی گفت‌وگوی‌هایی بین دو کشور ایران و آذربایجان انجام شده است.

وی در پاسخ به این‌که قرار گرفتن مناطق آزاد زیر نظر وزارت اقتصاد به استقلال آن‌ها آسیب وارد کرده است؟ گفت: شیوه‌ی انتخاب مدیران همچون گذشته بوده و قرار گرفتن مناطق آزاد زیر نظر وزارت اقتصاد تاکنون خدشه‌ای به امورات وارد نکرده است.