رئیس اداره بهزیستی مرند از اجرای طرح آگاه سازی غربالگری کودکان اتیسم در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبزی اخبار به روز مرند :حسین  محمدزاده، در گفتگو با خبرنگار ما، تصریح کرد: طرح آگاه سازی غربالگری کودکان اتیسم در سطح شهرستان مرند در حال اجراست تا از این طریق خانواده‌ها با این بیماری آشنایی بیشتری پیدا کنند.

وی افزود: خانواده‌ها می‌توانند به منظور اجرای آزمون آنلاین ۱۰ سوالی اختلال طیف اتیسم (هیوا) جهت بررسی احتمالی دارا بودن اختلال طیف اتیسم در کودک ۲ تا ۵ سال به آدرس اینترنتی autism.behzisti.net مراجعه کنند که در صورت وجود اختلال با ارجاع الکترونیک به یکی از پایگاه‌های غربالگری و تشخیص اختلال اتیسم استان، خانواده‌ها برای ادامه کار راهنمایی خواهند شد.

رئیس بهزیستی شهرستان مرند در ادامه ابراز داشت: اختلال اتیسم به مجموعه‌ای از اختلالات رشدی (عصبی) گفته می‌شود که رشد و تحول مغز را مختل می‌کند و هیجان، یادگیری و حافظه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و علت اصلی این اختلال ناشناخته است.

محمدزاده نقص در ارتباطات اجتماعی، رفتارها، علایق و فعالیت‌های تکراری و محدود را از خصوصیات اصلی این اختلال برشمرد و گفت: امتناع در ارتباط چشمی، واکنش نشان ندادن در حضور دیگران، به جای کلام از وضعیت بدن خود برای به دست آوردن اشیا استفاده کردن، تقلید نکردن از یک یادگیری، ترس و وحشت بی دلیل، نداشتن انسجام حسی، پرتحرک یا کم تحرک بودن، علاقه به تعداد محدود اشیا و رویدادها از علائم این بیماری است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند خاطرنشان کرد: برای درمان اتیسم در حال حاضر هیچ داروی خاصی وجود ندارد، اما برای کنترل مشکلات جدی رفتاری از داروهای ضد سایکوتیک استفاده می‌شود.

محمدزاده اذعان داشت: شناسایی به هنگام و آموزش والدین، امیدواری جهت افزایش توانمندی‌های این افراد را بسیار بیشتر کرده است و برنامه‌های توانبخشی حرفه‌ای و آگاه سازی بیشتر افراد جامعه و استفاده از آموزش و مهارت‌های مناسب افراد دارای اتیسم با عملکردهای سطح بالا، باعث شده این گروه بتواند در جامعه حضور و شغل مناسب بیابند و تحصیلات خود را تا مقطع دانشگاه ادامه دهند و توانایی ارتباطی، اجتماعی و یادگیری بسیار بهتری از خود نشان دهند