مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: طرح ملی انتقال آب ارس به تبریز و شهرها و روستاهای مجاور در مرحله تامین فاینانس است.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای طرح انتقال آب از ارس، یادآور شد: برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در تأمین آب برای جمعیت ۲ میلیون نفری کلان شهر تبریز و مسایل زیست محیطی و سایر اهداف پیش بینی شده، ضرورت اجرای این پروژه بیش از پیش احساس می شود.
غفارزاده ، ۱۱۰ کیلومتر طول خط انتقال، ۲ ایستگاه پمپاژ، یک تصفیه خانه به ظرفیت ۶/۶ متر مکعب در ثانیه و ۱۱ مخزن به حجم ۳۴۰ هزار مترمکعب را از جمله مشخصات فنی فاز دوم پروژه انتقال آب ارس برشمرد.
وی ، تامین آب شرب و صنعتی ۲۲ شهر به ویژه کلان شهر تبریز، ۲۸۶ روستا در شهرستان های تبریز، مرند، جلفا، شبستر و تأمین حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه از محل برگشت پساب بازیافتی طرح به میزان ۱۰۰ میلیون متر مکعب در سال را از مهم ترین اهداف این پروژه اعلام کرد.
غفارزاده، اجرای خط انتقال به طول ۳۵ کیلومتر با لوله فولادی به قطر دو هزار میلی متر، احداث ۵ باب مخزن تامین فشار و ذخیره، احداث ۵ باب ایستگاه پمپاژ و احداث آبگیر و ایستگاه پمپاژ اصلی به ظرفیت ۵ مترمکعب در ثانیه را از مهم ترین اقدامات انجام یافته در فاز اول پروژه از رودخانه ارس تا هرزندات بیان کرد.
وی با بیان اینکه اعتبارات مورد نیاز برای این پروژه شامل ۶۸۸ میلیون یورو فاینانس خارجی و ۶۸۷۰ میلیارد ریال هزینه های کارفرمایی است، اضافه کرد: مجوزهای قانونی مورد نیاز برای اجرای این پروژه که از طرح های اولویت دار وزارت نیرو برای استفاده از تسهیلات مالی خارجی است، اخذ شده است.