شیره ای شفابخش، هم برای دردهای جسم و هم تسکین دهنده بخشی از زخم های اقتصادی کشور.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز آذربایجان شرقی، اگر بدانیم در بازار جهانی غذا و دارو ، قیمت یک کیلوگرم ژل رویال خام ۴۰۰ دلار است و درواقع به لحاظ اقتصادی با ارزش تر از زعفران محسوب می شود و زهر زنبورعسل نیز برای درمان سرطان در حد میلی‌ گرم به فروش می رسد، به اهمیت کندوها در افزایش درآمد ناخالص ملی پی می بریم.

ایران با تولید سالانه ۹۰ هزارتن عسل، سومین کشور تولید کننده این محصول در جهان به شمار می رود و آذربایجان شرقی با تولید بیش از ۱۵ هزار تن رتبه ۲ کشور را دارد . اما آیا آن چنان که باید از محصولات کندوهای استان درآمد زایی می شود؟

شهد شیرین زنبورها
تا چشم کار می کند دشتی است فراخ و خوش آب و هوا . صدها جعبه رنگارنگ با نظم خاصی به ردیف چیده شده اند . صدای نرم رفت و آمد حشراتی شگفت انگیز ، سمفونی گوشنوازی تدارک دیده و عطری که از ترکیب شهد گلهای بومی بر می خیزد ، مشام هر میهمانی را به شیرینی دعوت می کند .
اینجا یکی از زنبورستانهای نمونه کشور است . در روستای دریان شهرستان شبستر با یک هزار و ۲۵۰ کندوی عسل.

اگر چه به صورت سنتی، مناطق تولید عسل در استان را مراغه و سراب می دانیم اما کردیان، زنبورداری است که در طول ۱۵ سال گذشته با تولید بیشتر و کیفیت برتر توانسته عسل شهرستان شبستر را به تمام استانها و البته کشورهای همسایه معرفی کند.

او می گوید: رمز موفقیت ما بهره گیری از دانش و تجربه کارشناسان جهاد کشاورزی و تجهیز زنبورستان به دانش روز دنیاست . ضمن اینکه فرآوری این محصول اولویت مهمی است و با راه اندازی کارخانه ای توانسته ایم زنجیره ارزش افزوده کسب و کار خود را تکمیل کنیم.

با او سری به کارخانه که در جوار زنبورستان است می زنیم . جایی که پس از پاستوریزاسیون و کیفی سازی عسل، آن را در دهها بسته بندی مختلف برای ارسال به مناطق مختلف کشور و نیز بازارهای جهانی آماده می کنند.
کردیان می گوید : برداشت سالانه ما ۲۲ تا ۲۵ تن است و با تمام استانداردهای بهداشتی در مراحل تولید و فرآوری و بسته بندی موفق به معرفی یک محصول معتبر شده ایم.

آذربایجان شرقی، استان عسلی
سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان ‌شرقی می گوید : یک میلیون و ۱۷۶ هزار کندوی مدرن و ۲۵۰ هزار کندوی بومی در استان وجود دارد و ۱۴ هزار زنبورستان و زنبوردار در آمارگیری سالانه وزارت جهاد کشاورزی در آذربایجان‌ شرقی شناسایی شده‌ اند که از این نظر رتبه نخست کشور را داریم.

بهروزین ادامه می دهد : صادرات عسل از آذربایجان شرقی در ۴ ماه گذشته ۴۳ تن بوده که این میزان با توجه به شرایط کرونا آمار قابل قبولی به نظر می رسد.
به گفته وی حجم صادرات عسل در سال ۹۸ نیز بیش از ۱۱۶ تن و به کشور‌های عراق ، مالزی، لبنان، امارات و کانادا بوده است.

وحدتیان ‌فر، مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان هم می گوید: شرکت های تعاونی زنبورداران در ۱۸ شهرستان از مجموع ۲۱ شهرستان فعال هستند و عسلی که اتحادیه به بازار یا مصرف کنندگان عرضه می کند کاملا بهداشتی، سالم و استاندارد است و پس از انجام آزمایش های لازم به دست مشتری می رسد.

به گفته وی، سالانه ۲۱۴ تن موم نیز از کندوهای استان تولید می‌شود و به کشورهای حوزه خلیج فارس، روسیه و حتی برخی کشورهای اروپایی صادر می شود.