نماینده مجلس معروف و بورسی با اعلام دلایل رکود بازار سهام گفت: وزرا می‌خواستند بازار سرمایه تحت تاثیر روانی قرار نگیرد و مثلا بازار را بترسانند، ولی گویا خیلی ترساندند.   به گزارش اخبار به روز مرند :محمد حسن‌نژاد که قبل از حضور در مجلس مدیرعامل کارگزاری رضوی بود و پیش از این هم پیش […]

 نماینده مجلس معروف و بورسی با اعلام دلایل رکود بازار سهام گفت: وزرا می‌خواستند بازار سرمایه تحت تاثیر روانی قرار نگیرد و مثلا بازار را بترسانند، ولی گویا خیلی ترساندند.

 

به گزارش اخبار به روز مرند :محمد حسن‌نژاد که قبل از حضور در مجلس مدیرعامل کارگزاری رضوی بود و پیش از این هم پیش بینی هایی در مورد وضعیت بورس و شاخص کرده، در مورد وضعیت این روزهای بازار سرمایه ایران به خانه ملت گفت: همه انتظار داشتند با به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای بازار روندی رو به رشد بگیرد اما از زمان تصویب برجام و پایان مذاکرات وضعیت برعکس شد.

وی با اشاره به روند رو به افت بورس، ادامه داد: این وضعیت به مصاحبه‌های مسوولان برمی‌گردد . وزرا می‌خواستند بازار سرمایه تحت تاثیر روانی قرار نگیرد و مثلا بازار را بترسانند، ولی گویا خیلی ترساندند.

بنابر گزارش بورس پرس، نماینده مردم مرند در مجلس شورای اسلامی افزود:مثلا وزیر صنعت،معدن و تجارت می‌گوید هیچ خبری نیست و رکود اقتصادی داریم، برجام بر اقتصاد هیچ تاثیر ندارد و همه مشکلات سرجای خود است . چنین نظرهایی باعث شد فضای ناامیدی نسبت به آینده ایجاد شود.

حسن نژاد با اشاره به برخی تصمیم گیری‌ها، افزود: بحث تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، نرخ بهره مالکانه معادن، موضوع کاهش فروش شرکت‌های خودرویی و…، همه اینها باعث شد بازار با بدبینی نسبت به آینده مواجه شود.

وی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی با ابلاغ آیین نامه‌های خود مبنی بر شناسایی مطالبات مشکوک الوصول بانکی، فضای بازار و صنایع بورسی را به هم زد و این باعث سر درگمی شد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت باید یک اقدام قاطع و هماهنگ انجام دهد تا بازار سرمایه روند رو به رشد بگیرد، تاکید کرد: بورس دماسنج اقتصادی کشوراست و این فضایی که در اقتصاد ایران حاکم شده تاثیر خود را روی بورس و سودآوری آتی شرکت‌های بورسی گذاشت.

حسن نژاد با اشاره به رکود، بیان کرد: به این علت قیمت شرکت‌ها منفی شده است و این رکود این تاثیر خود را بر وی شاخص بورس گذاشته است. ازطرفی هم سهامداران عمده برای اینکه سهم خود را نقد کنند در صف فروش قرار می‌گیرند که متاسفانه باعث ضرر سهامدار خرد می‌شود.

عضوناظر شورای عالی بورس با بیان اینکه ناظرین بازار و سازمان بورس عملکرد ضعیفی در حمایت از سهامدار خرد داشتند، گفت: متاسفانه بازار سرمایه ایران فقط دست به دست شدن سهام شرکت‌ها است و بورس نقش اصلی خود یعنی تامین مالی شرکت‌ها را انجام نمی‌دهد.

حسن نژاد ادامه داد: می‌توان گفت بازار سهام ایران بنگاه معاملات سهام است و بازار سهام واقعی نیست