آیت الله محمدتقی پورمحمدی، ظهر امروز در مراسم بزرگداشت آیت الله سیدرضا حسینی، حجج اسلام میرزا اسماعیل فاضل شرق و میرزا عبدالله سعدی زاده سه تن از علمای شهرستان مرند که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز و حجت الاسلام والمسلمین علی نعمت زاده امام جمعه مرند […]

آیت الله محمدتقی پورمحمدی، ظهر امروز در مراسم بزرگداشت آیت الله سیدرضا حسینی، حجج اسلام میرزا اسماعیل فاضل شرق و میرزا عبدالله سعدی زاده سه تن از علمای شهرستان مرند که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز و حجت الاسلام والمسلمین علی نعمت زاده امام جمعه مرند و جمعی از مسئولین در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد، ابراز داشت: اگر علما در عصر غیبت امام زمان (عج) که مردم را به سمت حق دعوت می‌کنند، نباشند، همه از دین الهی خارج می‌شوند.

وی با بیان اینکه دین اسلام از طریق مراجع عظام تقلید و علما و روحانیون به گوش مردم می‌رسد، ابراز داشت: علما در ایام جهاد نیز حضور مؤثری داشتند و مانع سلطه دشمنان بر مردم شدند، آیت الله شیرازی با فتوای خود مردم را به مبارزه علیه تنباکو دعوت کرد که کمر رضاخان را شکست.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: آیت الله میرزا تقی شیرازی با فتوای خود مردم را علیه انگلیسی‌ها دعوت کرده و مردم عراق انگلیسی‌ها را ازعراق بیرون می‌کنند.

آیت الله پورمحمدی خاطرنشان کرد: سید محمد مجاهد در زمانی که روس‌ها ایران را اشغال کرده بودند، حکم جهاد صادر کرد و خود نیز از عراق به تهران آمد و برخی علما با او همراهی کردند و از تهران به تبریز حرکت کرد، در میان راه در قزوین برای اقامه نماز ایستاد و مردم با شنیدن حضور وی راهی مسجد شده و آب حوضیکه وی با آن وضو گرفته بود را به عنوان استشفا بردند اما در برگشت سید مجاهد به علت تبلیغات مسموم دشمن، برخی از مردم در قزوین به او اهانت کردند.

امام جمعه مراغه با اشاره به نقش مؤثر آقای خویی در عراق تصریح کرد: جریاناتی که در عراق پیش آمد، آیت الله العظمی خویی (ره) شورایی را معرفی کرد تا امور انتقال پیدا کند و این نشان از جایگاه مراجع در عراق بود، دشمنان تبلیغات سویی داشتند که آقای خویی اعتقادی به ولایت فقیه ندارد اما ایشان دایره حصبه را بسیار وسیع می‌داند.

وی گفت: امام خمینی (ره) معتقد است مجتهد اجازه صدور حکم جهاد ابتدایی را ندارد و قائل به جهاد دفاعی است، اما آیت الله العظمی خویی (ره) معتقد بود مجتهد حتی می‌تواند حکم جهاد ابتدایی را صادر کند.

عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: امروز آیت الله العظمی سیستانی راه آقای خویی را ادامه داده و با نفوذ معنوی، جامعه عراق را اداره می‌کند که امروز شاهد آرامشی در عراق هستیم.

آیت الله پورمحمدی همچنین با اشاره به نقش مؤثر امام خمینی (ره) در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: امام خمینی (ره) نیز با حضور مؤثر خود، انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساند و کار عظیمی انجام داد، از چیزی نهراسید و سینه خود را در مقابل گلوله‌های دشمن سپر کرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه گفت: در طول تاریخ هر حرکتی که صورت گرفته و در رأس آن علمایی حاضر بوده اند، به پیروزی رسیده، علما حتی در دوره ائمه نیز نقش داشتند و در سرزمین‌هایی که مردم به ائمه دسترسی مستقیم نداشتند، علما حضور فعالی داشتند.

نقش علمای آذربایجان در ساماندهی حوزه علمیه نجف

وی در بخش دیگری با اشاره به جایگاه آذربایجان در تربیت علما گفت: اولین نفری که به مرجعیت نجف سروسامان داد، مرحوم مقدس اردبیلی بود، بعد از ایشان علمای بسیاری از شخصیت‌هایی آذربایجان از جمله آیات عظام شربیانی، ملامحمد ایروانی، سید حسین کوه کمری، شیخ عبدالله ممقانی، اردوبادی، علامه امینی، علامه طباطبایی، میلانی، نجفی مرعشی، آیت الله العظمی خویی و… در نجف به منصه ظهور رسیدند.

عضو خبرگان رهبری همچنین به مفاخر شهر مرند اشاره کرد و اظهار داشت: آیت الله میرزا محمدحسن زنوزی صاحب «ریاض الجنه» از جمله علمای برجسته خطه مرند به شمار می‌رود، مرحوم آیت الله سید علی آقا حجت پدر آیت الله العظمی حجت کوه کمری، آیات عظام سید محسن و سید حسن حجت کوه کمری، حکیم زنوزی معروف به حکیم طهرانی، میرزا رضی و میرزا علی زنوزی، میرزا باقر مرندی، آیت الله میرزا علی اکبر مرندی، حاج سید خلیل، سید جلال و سید رضا مرندی، از دیگر علمای شهرستان مرند هستند.