نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس، معتقد است که دولت اگر هم اکنون اراده کند حتی می‌تواند قیمت ارز را به ۸ هزار تومان کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :، محمد حسن‌نژاد، با اشاره به نوسانات نرخ ارز در یک هفته اخیر، اظهار داشت: نوسانات نرخ ارز نشان می‌دهد که قیمت ارز در ایران قابل پیش‌بینی نیست، چرا که در بازاری می‌توان از اقتصادسنجی و سری‌های زمانی(داده‌های آماری) استفاده و یک متغیر را پیش‌بینی کرد که این بازار، در درجه نخست قابل رقابت کامل بوده و در درجه دوم مولفه‌های تاثیرگذار بر این بازار در دسترس باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بازار ارز ایران یک بازار ۱۰۰ درصد انحصاری است، افزود: دلیل انحصاری بودن بازار ارز در ایران این بوده که خریدار و فروشنده اصلی دولت است و در این بازار باید انحصارگر قیمت را تعیین می‌کند، از این رو شخص دولت تصمیم می‌گیرد دلار ۹ هزار تومان و یا ۱۶ هزار تومان شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت هر زمانی که اراده کند می‌تواند قیمت ارز را با هر رقمی تعیین کند، ادامه داد:کاهش قیمت ارز در بازار زمانی رخ داد که دیگر کشش قیمتی در بازار ارز وجود نداشت، از این رو دولت به بازار ورود کرد.

نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بازار ارز کشش قیمت بالای ۱۴ هزار تومان را نداشت، تاکید کرد: در این شرایط در بازار ارز حساسیت سنجی رخ داد و دولت متوجه شد که حجم مسافرت و واردات صفر و تورم افسار گسیخته در جامعه ایجاد شده است، از این رو قیمت دلار را به ارقامی پایین تر بازگرداند.

میانگین موزون نرخ ارز در بازار زیر ۱۰ هزار تومان است

وی افزود: شاید دولت بخواهد قیمت ارز را به ۸ هزار تومان کاهش دهد، البته دولت هم اکنون در حوزه تعیین قیمت ارز زیر ۱۰ هزار تومان بازی می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نرخ ارز در سامانه نیما که دولت با آن کالا وارد می کند حدود ۸ هزار تومان است، تصریح کرد: میانگین موزون قیمت ارز در بازار زیر ۱۰ هزار تومان است و فقط مقدار محدودی دلار برای مسافران حدود ۱۱ هزار تومان محاسبه می‌شود.