رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند عوامل اجتماعی اقتصادی، مشکلات روان شناختی و عدم مهارت های فردی زوجین را عمده دلایل طلاق در این شهرستان برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :، حسین محمدزاده ظهر یکشنبه در دومین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان ویژه مرند که به مناسبت هفته ازدواج در فرمانداری برگزار شد، با اشاره به بازده پایداری خانواده های ایرانی بین ۵ تا ۷ سال ابراز داشت: طلاق ها معمولا از ۵ تا ۷ سال به بعد در خانواده های ایرانی آغاز می شود، اما علیرغم اینکه گفته می شود در ایران با مساله فروپاشی خانواده و بحران طلاق مواجه هستیم اصلا اینگونه نیست.

وی با اشاره به عمده دلایل طلاق در شهرستان مرند اظهار داشت: دلایل اجتماعی و اقتصادی ۳۸ درصد طلاق ها در مرند را شامل می شود، ۱۰ درصد طلاق ها به دلیل مشکلات روان شناختی بوده و ۵۴ درصد طلاق ها در مرند نیز به دلیل عدم مهارت های فردی زوجین صورت گرفته است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند با بیان اینکه فلسفه ازدواج در دهه های گذشته در حوزه عقلانیت صورت می گرفت، گفت: ازدواج در گذشته بین دو خانواده صورت کرفته و با شناخت کامل و شم روان شناختی شکل می گرفت و سپر محافظتی خانواده ها بر سر زوجین بود، اما امروز بیشتر ازدوج ها در حوزه فردی و عشق و بدون شناخت است.

محمدزاده همچنین با اشاره به تغییر کارکرد خانواده در مقایسه با گذشته عنوان کرد: در خانواده های گذشته حداقل ۷ فرزند متولد و تربیت می شد که در خانواده های امروزی به ۲ یا ۳ فرزند کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: تفریح خانواده در گذشته در کنار یکدیگر بود اما در خانواده های امروزی، تفریح به صورت فردی و بیشتر در فضای مجازی است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند خاطرنشان کرد: در جوامعی که زنان استقلال اقتصادی دارند به طلاق منجر نمی شود اما مساله طلاق را آسان تر می کند، فشارهای اقتصادی نیز مردان را پرخاش تر می کند که یکی از دلایق طلاق در خانواده های امروزی است.

محمدزاده در پایان از برگزاری مشاوره رایگان ازدواج در تمامی مراکز بهزیستی در طول هفته ازدواج در شهرستان مرند خبر داد.