امام جمعه مرند با اشاره به جایگاه نماز جمعه در اسلام گفت: بسیاری از فتنه ها با برپایی نماز جمعه خنثی شده است، هیچ نهادی قدرتی به میزان نماز جمعه ندارد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :، معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند در جلسه شورای فرهنگ عمومی با اشاره به برگزاری همایش آیت اله میرزا باقر مرندی گفت: برای تبیین گام دوم انقلاب اسلامی که مبتنی بر فرد سازی و اجتماع سازی است باید به الگوسازی برای نسل توجه کرده و یاد عالمان گذشته که موثر در نسل فعلی هستند را زنده نگه داریم.
داود گرشاسبی خاطرنشان کرد: دشمن در کنار جنگ اقتصادی، مدت ها است که جنگ اخلاقی را با هدف اخلاق گریزی در جامعه آغاز کرده که با تلاش مسوولین و همکاری مردم، هیچ وقت به هدف خود نخواهند رسید.
وی تاکید کرد: در برگزاری مراسم بزرگداشت شخصیت های بزرگ، شان معنوی و علمی آنها باید حفظ شده و جهت ماندگاری آن ها تلاش شود.
فرماندار ویژه مرند در مورد فرا رسیدن چهلمین سالگرد نماز جمعه نیز گفت: نماز جمعه همیشه در زندگی فردی و اجتماعی موثر بوده و جنبه روشنگری و آگاهی بخشی هم داشته است.
وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی، اقدامات خوبی در شهرستان انجام شده است، افزود: با توجه به بضاعت شهرستان، ادارات و نهادهای متولی، در جهت مدیریت وضع موجود و جلوگیری از بروز آسیب های جدید بسیار تلاش کردند.
گرشاسبی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های انجام شده، قرار است روز جمعه میز خدمت با حضور روسای ادارات شهرستان مرند در حسینیه امام خمینی (ره) برپا شود.

در ابتدایی این جلسه حجت الاسلام علی نعمت زاده،امام  جمعه مرند با اشاره به ۴۰ امین سالگرد اقامه نماز جمعه در انقلاب اسلامی ابراز داشت: آیت الله طالقانی پس از انقلاب اسلامی اولین نماز جمعه را در تهران اقامه کرد، امروز حدود ۹۰۰ نماز جمعه در سطح کشور اقامه می شود.

وی با اشاره به حکمت و فلسفه نماز جمعه در اسلام اظهار داشت: سوره ای به نام جمعه در قرآن کریم آمده که فرمان تشریحی نماز جمعه بیان شده است، پیامبر اسلام نیز در بدو ورود به مدینه اولین نماز جمعه را اقامه کردند.

امام جمعه مرند با بیان اینکه نهاد نماز جمعه ردیف بودجه ندارد، ادامه داد: نماز جمعه نماز سیاسی است که مسائل نیاز جامعه و توطئه دشمنان مطرح شده و مسلمانان در برابر نقشه‌های دشمنان آگاهی پیدا کرده و آماده می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین نعمت زاده با اشاره به اینکه نماز جمعه پیام مهمی برای دشمنان دارد، از مدیران خواست در نماز جمعه و جماعت شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه مسئولان در اداره و حتی محله در نماز جماعت شرکت کنند تا مردم نیز الگو بگیرند، گفت: نماز جمعه مربوط به جناح خاصی نیست و حامی تمامی مدیران است، نباید نگاه بخشی داشت.

امام جمعه مرند شرکت در نماز جمعه، آمادگی در برابر دشمنان و ادای فریضه حج را از جمله اموری دانست که عدم اقامه آنها موجب سقوط جامعه خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین نعمت زاده با اشاره به اینکه آن‌هایی که می‌گویند در دین سیاست نیست آنها نه دین دارند نه سیاست، گفت: ایران عصر قاجار به پایان رسید که یک سفیر به شاه مملکت هشدار بدهد، اما امروز به برکت دستاوردهای نماز جمعه و انقلاب اسلامی، دشمنان به حاشیه رانده شده‌اند.

وی با بیان اینکه نماز جمعه تراز رقابت بین جناح‌های سیاسی نیست، تاکید کرد: بسیاری از فتنه ها با برپایی نماز جمعه خنثی شده است، هیچ نهادی قدرتی به میزان نماز جمعه ندارد، امام جمعه حلقه واصل بین امامت و امت است.

امام جمعه مرند اظهار داشت: وظیفه نماز جمعه ایجاد آمادگی مردم برای رقابت با اسرائیل و آمریکاست و مردم با هر سلیقه سیاسی در آن شرکت می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین نعمت زاده در ادامه با اشاره به نقش رهبری در هدایت جامعه اذعان داشت: در عربستان قرآن قرائت شده و نماز جماعت اقامه می شود، اما در مسیر اسلام نیست.

مدیران جهادی عمل کنند

وی تاکید کرد: مسئولان با اقدام عملی، شکرگزار خدمت گذاری در انقلاب اسلامی باشند، امروز مردم دچار فشار اقتصادی هستند و در وضعیت جنگ هستیم.

امام جمعه مرند افزود: مدیران باید جهاد کنند وگرنه با ۸ ساعت کاری نمی‌توان امور مردم را پیش برد، اولین انتخابات چله دوم انقلاب اسلامی را نیز پیش رو داریم و مشارکت مردم بسیار مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین نعمت زاده بالاترین رضایت مردم از نیروهای نظامی و امنیتی است، تصریح کرد: مردم نباید در زمان انتخابات بین بد و بدتر قرار بگیرند، مردم ایران امروز به اقتدار نظامی و امنیتی افتخار می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مدیران باید به اشتباه‌های خود اعتراف کنند، گفت: بسیاری از مردم از عملکرد قوه مجریه و قضاییه شاکی هستند، باید گلایه‌های مردم را جدی بگیریم وگرنه در برهه‌های حساس دچار مشکل خواهیم شد.

امام جمعه مرند اظهار داشت: بعد از ادای واجبات دین، فریضه‌ای بالاتر از خدمت به مردم نیست، مدیران باید خود را در حال جنگ ببینند.

وضعیت امنیتی مرند مطلوب است

فرمانده انتظامی شهرستان مرند نیز در این جلسه ابراز داشت: مورد خاص امنیتی در شهرستان مرند وجود ندارد و وضعیت امنیتی شهرستان مطلوب است.

کاظم دهقانی افزود: با توجه به وضعیت منطقه و تهدید گروهک‌های تکفیری و منافقین، بحث رها کردن خودروهای دولتی در معابر عمومی باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: حفاظت فیزیکی ساختمان‌های برخی ادارات بسیار حائز اهمیت است، بازبینی دوربین‌های مداربسته در برخی اداره‌ها نیز با مشکلاتی روبه روست.

فرمانده انتظامی شهرستان مرند همچنین برای برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه‌های ترافیکی، امنیتی و حفاظتی برای تمامی ادارات اعلام آمادگی کرد.

دهقانی در بخش دیگری فضای مجازی را یک تهدید و فرصت دانست و عنوان کرد: بسیاری از نرم افزارها جاسوسی است که مدیران باید مراقب این ترفندهای امنیتی باشند.

اجرای طرح‌های جلوگیری از معلولیت در مرند

همچنین رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند در ادامه این جلسه با اشاره به اجرای طرح غربالگری بینایی گفت: ۱۲ هزار و ۲۵۰ کودک زیر ۶ سال دچار تست بینایی قرار گرفتند.

حسین محمدزاده افزود: با این اقدامات از ورود هزار و ۴۹ نفر به جمع معلولین شنوایی جلوگیری شد.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح غربالگری اضطراب در کودکان مهدها تصریح کرد: کودکانی که نامزد آسیب‌های اجتماعی است با اجرای این طرح، از گرفتار شدن در مشکلات در آینده رهایی یافتند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند با اشاره به اینکه ۲۵ درصد جمعیت مرند در سال‌های آینده به سالمندی می رسند، ابراز داشت: هزار نفر برای پیشگیری از اختلال روان شناسی در دوره سالمندی، از آموزش‌های لازم بهره مند شدند.

محمدزاده در ادامه تاکید کرد: به جای تمرکز بر آسیب‌ها و آمار و ارقام، باید بر سلامت اجتماعی و الگوهای سالم اجتماعی تاکید کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های ۶ ماهه دوم امسال عنوان کرد: سامانه طلاق در شهرستان مرند راه اندازی می شود تا براین اساس، زوجین متقاضی طلاق، در حوزه روان شناختی، مورد مشاوره قرار می‌گیرند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند همچنین اظهار داشت: ۸۰۰ زن سرپرست خانوار، ۲۴۲ چندقلو و ۵ هزار و ۱۰۰ معلول تحت پوشش بهزیستی شهرستان مرند هستند.